מקרים מהקליניקה, שאנג חאן לון

תאור מקרה – 2 – גלי חום: Tai Yang-Shao Yang

תאור הסימפטומים

אשה בת 48, מתלוננת על גלי חום והזעות שהתחילו לפני חצי שנה. במהלך היום המצב יחסית נסבל, אבל בלילה מאד מפריע לשינה ואף יכול להעיר 5-6 פעמים בלילה.

ברקע ישנה רגישות כרונית לקור, עכשיו יש תנודות בין רגישות לקור, רגישות מוגברת לקור עם תחושה של צמרמורות, וגלי חום.

אין יובש בפה או צמא.

סובלת שנים רבות מנוקשות כרונית בצוואר, שגורמת למגבלה ואי נוחות ברמה היומיומית.

בנוסף, כבר כמה שנים סובלת מרגישות ואי נוחות באזור האפיגסטריום, שגורמת לתחושה של רעב מוגבר, אכילה לא מרגיעה ולא מחמירה את אי הנוחות. היציאות תקינות.

אין חולשה או עייפות.

לשון בצבע תקין, עם חיפוי שמנוני.

 

ניתוח המקרה

גלי חום בגיל המעבר יכולים להיות קשורים לכל אחת מ-6 המערכות.

במקרה הזה, הדינאמיקה של קור ושל חום מאד חשובה. יש רקע של רגישות לקור, שחוזרת גם בין גלי החום. מצב זה מצביע על כך שלמרות שהתלונה העיקרית היא גלי חום, המצב הפנימי הוא לא של חום. סימפטומים נוספים כמו העדר צמא, ולשון שאינה אדומה, מחזקים את האבחנה הזו.

הנוקשות הכרונית בצוואר, ביחד עם הרתיעה הכרונית מקור, מצביעות על מעורבות של מערכת Tai Yang.

התנודות בין גלי החום ובין גלים מוגברים של קור, מאפיינות את התנודות של מערכת Shao Yang, כמו גם אי-הנוחות באפיגסטריום.

מכיוון שאין חולשה או עייפות, ואין סימנים נוספים של חסר, ניתן להניח שאין כאן בעיה של מערכות היין.

דגש נוסף הוא העובדה שגלי החום מורגשים כנסבלים בשעות היום, אבל בשעות הלילה מעירים משינה. סימפטום זה יכול להיות קשור גם הוא למערכת Tai Yang. במהלך היום ה-wei qi נמצא בחיצון הגוף ומאפשר לגוף להיות עירני למגוון הגירויים החיצוניים, בלילה הוא מתכנס לתוך ה-ying qi כדי לאפשר לגוף את המנוחה.
במצב של חוסר איזון בין ying-wei במערכת Tai Yang, לעתים קרובות נפגעת היכולת של ההתכנסות פנימה. במהלך היום הגוף לא מרגיש באי הנוחות של החום שמציף את החיצון, מכיוון שבמצב הזה ה-wei qi לא מבצע את תפקידו בחימום הגוף כראוי, ולכן גלי חום מהסוג הזה יכולים אפילו להיות מתוארים כנעימים. בלילה לעומת זאת, השינה ממילא לא עמוקה, והגירוי של גל החום מיד מעיר משינה.

במידה וחום פנימי, על רקע עודף או חסר, היה גורם לגלי החום ולקשיי השינה, המטופלת הייתה חווה אי נעימות רבה מגלי החום גם בשעות היום. בנוסף לכך, צפוי היה שיהיו סימפטומים נוספים, כגון צמא מוגבר או יובש בפה, לשון אדומה (עם או בלי חיפוי) וכד'.

 

טיפול

הפורמולה שניתנה היא שילוב של gui zhi tang + xiao chai hu tang, כאשר ren shen הוחלף ב-xi yang shen כדי לא להגביר עוד את גלי החום. בנוסף לכך, הוכנס huang lian בכמות קטנה, שמצטרף ל-huang qin ול-ban xia שכבר נמצאים בפורמולה, ועוזרים להרגיע היווצרות של חום על רקע תקיעות באזור האפיגסטריום.

המטופלת לקחה את הפורמולה במשך חודש, במהלכו היה שיפור הדרגתי בתנודות בין גלי החום וגלי הקור ובשינה, עד להקלה מלאה בסיום החודש.

הסימפטומים של נוקשות בצוואר ורגישות באפיגסטריום נותרו ללא שינוי משמעותי. המטופלת המשיכה לקחת את הפורמולה שבועיים נוספים, כאשר שולבו גם עצות לשינוי תזונה ותרגילי הרפיה.

עם סיום הטיפול, גלי החום ובעיות השינה לא חזרו על עצמן, והמטופלת נתבקשה להקפיד על התזונה כדי למנוע הישנות של אי הנעימות באפיגסטריום.

לחזור למעלה

תגובה אחת על ״תאור מקרה – 2 – גלי חום: Tai Yang-Shao Yang״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.