formula
פורמולות, שאנג חאן לון

פורמולות xie xin tang – טיפול במערכת העיכול

אי-נוחות או כאבים באפיגסטריום הם סימפטומים קליניים נפוצים, שמלווים לעיתים קרובות בסימפטומים נוספים כגון בחילות, צרבות ונפיחות בבטן. כאב באזור האפיגסטריום יכול לבטא מצב פתולוגי בכל אחד מאיברי מערכת העיכול, כולל פתולוגיות של הוושט, קיבה, תריסריון, כיס מרה ולבלב. גם אופי הפתולוגיה בעלת טווח אפשרויות רחב – הכאב יכול לנבוע מריפלוקס, כיב בקיבה או בתריסריון, דלקת בכל אחד מאיברי מערכת העיכול הנ"ל, ואף סרטן במערכת העיכול.

יחד עם זאת, אצל מספר גדול של מטופלים שסובלים מכאב אפיגסטרי, אין ממצא פתולוגי כלל. אם כך, לא ניתן להתייחס לכאב אפיגסטרי כאל סימפטום אבחנתי ספציפי, לא מבחינת מיקום המחלה ולא מבחינת אופי המחלה, ויש צורך להשתמש בסימנים אבחנתיים נוספים.

בשאנג חאן לון האבחנה המבדלת של פתולוגיות עם ביטוי באזור האפיגסטריום, נעשית בין היתר, בעזרת מישוש של אזור האפיגסטריום והבטן, כאשר ישנה הבחנה בין שני מצבים עיקריים:

 1. מצב בו בנוסף לאי־נוחות סובייקטיבית, יש גם ממצאים אובייקטיביים, בהם ניתן למשש באזור האפיגסטריום קשיות או הצטברות מוחשית. מצבים אלו מיוחסים למצבים של חום ורעילות (מצבים של זיהומים חריפים) או לסטגנציה של דם, עם גוש שניתן למישוש.
 2. מצב בו יש סימפטום סובייקטיבי של אי־נוחות או כאב באפיגסטריום, כאשר האזור עצמו רך למגע ואין הצטברות ניתנת למישוש. אלו מרבית המקרים אותם אני רואה בקליניקה, ועליהם נתמקד במאמר זה.

סימפטום של אי־נוחות באפיגסטריום, כאשר האפיגסטריום רך למגע, מכונה Xin Xia Pi ומוגדר בשאנג חאן לון בשורה 151:

脉浮而紧,而复下之,紧反入里,则作痞,按之自濡,但气痞耳。

כשהדופק צף ומתוח, ולמרות זאת המטפל עושה טיפול של שלשול, המתוח נכנס לפנים, ויוצר pi, בלחיצה זה רך, זהו pi של qi.

ניתן לראות על פי שורה זו, שמצב זה של הצטברות ללא צורה באפיגסטריום, לא מיוחס למערכת כזו או אחרת, אלא לטיפול מוטעה. במקרה הזה, מצב שהתחיל כנראה כפתולוגיה של Tai Yang וטופל באופן מוטעה באסטרטגיה של שלשול.

מצב זה מכונה בטקסט Huai Bing – 坏病, בתרגום חופשי: "מחלה רעה".

Huai Bing זו הגדרה למחלות שמתפתחות בעקבות טיפול מוטעה, שהופך אותן למחלות מורכבות. מחלות אלו מאופיינות בכך שלא ניתן לאבחן אותן באמצעות הדינמיקה של המערכות. בהתאם לזאת, גם לא ניתן לטפל בהן באמצעות מנגנון ששת המערכות. אבחון וטיפול של מחלות אלו נעשה על בסיס אבחנה מבדלת של שמונת העקרונות.

מצב של Xin Xia Pi מטופל באמצעות קבוצת פורמולות שמכונה Xie Xin Tang. זוהי קבוצה של 5 פורמולות חשובות, לטיפול במגוון רחב של בעיות במערכת העיכול.

יש לציין, שבשאנג חאן לון יש כמה פורמולות שמתייחסות למצב של כאב או אי־נוחות באפיגסטריום ולתופעות של צ'י מורד של הקיבה כחלק ממכלול סימפטומים. פורמולות אלו נמצאות במערכות השונות ומבטאות את מגוון המחלות הרחב שעומד מאחורי אי־נוחות באזור האפיגסטריום.

החשיבות של פורמולות Xie Xin טמונה בכך, שהן מטפלות במצב בו הביטוי הסימפטומטי הבולט והחשוב הוא באזור האפיגסטריום, ואין כאמור תמונת מצב ברורה שמאפשרת אבחון של מערכת ספציפית במכלול ששת המערכות.

הביטוי Xie Xin משקף גם את מקום המחלה, וגם את אופיה:

 • פירוש המילה 心 – xin הוא "לב", אבל בהקשר הזה הכוונה דווקא לאזור האפיגסטריום שמכונה בסינית "האזור שמתחת ללב" – 心下 – xin xia.
 • פירוש המילה 泻 – xie הוא ניקוז חום, לרוב הכוונה לניקוז חום באמצעות שלשול. במקרה הזה הכוונה אינה לשלשול, כיוון שמדובר אמנם בהצטברות, אבל היא ללא צורה, ולכן לא ניתן לנקז אותה החוצה. הכוונה כאן ב־Xie, היא לטיפול בהצטברות של חום פתוגני ללא צורה, באמצעות קירור וחידוש תנועת הצ'י.

בכל פורמולות Xie Xin Tang יש סימפטומים של צ'י מורד של הקיבה, וייתכנו גם סימפטומים נלווים של שקיעה של צ'י הטחול עם שלשולים. סימפטומים אלו, של אי סדירות בתנועתיות העולה/יורדת של המרכז, מלווים את הסימפטום המרכזי של תחושה סובייקטיבית של אי נעימות ותקיעות באפיגסטריום, ומצביעים שוב על חשיבות פורמולות אלו לפתולוגיות של מערכת העיכול.

ההצטברות באזור האפיגסטריום גורמת לחסר ויסות בתנועה העולה ויורדת של איברי העיכול: הקיבה אמורה להוריד כלפי מטה, והטחול צריך להעלות את הטהור כלפי מעלה. במצב של חסימה ואבדן ויסות, יהיו סימפטומים של עלייה של צ'י מורד של הקיבה כלפי מעלה, וחוסר יכולת של צ'י הטחול להתרומם כלפי מעלה.

מבחינת אופי הפתולוגיה, כל פורמולות Xie Xin Tang מטפלות במצב של הצטברות חום ללא צורה במערכת העיכול. לפיכך, כולן מכילות את 2 הצמחים:

 • Huang Qin
 • Huang Lian

צמחים אלו קרים ומרים, עובדים בין היתר על הקיבה, המעיים וכיס המרה, כלומר, צמחים שמטהרים חום ורעילות מאיברי מערכת העיכול.

העובדה שיש 5 פורמולות Xie Xin, שמטפלות כולן באותו סינדרום של סטגנציה של חום באפיגסטריום, מלמדת אותנו שיעור חשוב בדקויות של האבחנה המבדלת.

ניתן לחלק את הפורמולות לשתי קבוצות:

 1. פורמולות לטיפול במצב בו יש דומיננטיות של תקיעות חום.

  מתאימות לטיפול בזיהום אקוטי בדרכי העיכול. הקבוצה כוללת את 2 הפורמולות:

  Da Huang Huang Lian Xie Xin Tang / San Huang Xie Xin Tang

  Fu Zi Xie Xin Tang

 2. פורמולות המתאימות לטיפול במצב אקוטי או כרוני, בו יש שילוב של חום עם קור, ועודף עם חסר.

  פורמולות אלו גם מלמדות על ההשפעה הגדולה שיכול להיות לשינוי קטן בפורמולה, וגם מספקות לנו דרכי טיפול במגוון רחב של מחלות מורכבות במערכת העיכול. קבוצה זו כוללת את 3 הפורמולות:

Ban Xia Xie Xin Tang

Sheng Jiang Xie Xin Tang

Gan Cao Xie Xin Tang

 

Da Huang Huang Lian Xie Xin Tang

פורמולה זו מכונה גם san huang xie xin tang, כלומר "מרתח Xie Xin של שלושת ה-Huang". שלושת ה-Huang הם:

Da Huang 20g

Huang Lian 10g

Huang Qin 10g

פורמולה זו מוזכרת גם ב־Jin Gui Yao Lue, טקסט נוסף שמיוחס ל־Zhang Zhong Jing, שם היא קרויה בפשטות: Xie Xin Tang.

ניתן לראות לפי המרכיבים, שפורמולה זו מטפלת במצב של עודף וחום טהור. שלושת הצמחים הם מרים וקרים, ומטהרים חום ורעילות. התוספת של Da Huang לשני הצמחים הבסיסיים, מגבירה את יכולת ההנעה של הפורמולה. למרות שצמח זה ידוע כמשלשל חזק, בפורמולה הזו, אין דגש ליכולתו כמשלשל, אלא כמניע ומקרר דם, ובכך עוזר בניקוי וריפוי של אזור בו יש זיהום.

פורמולה זו מטפלת במצבים זיהומיים לאורך צינור העיכול, כולל: גסטריטיס, דלקת במעיים, דלקת בושט, דלקת בלבלב, דלקת בכיס המרה, ואפילו דלקות בחניכיים. יש להקפיד שהאבחון הסיני יצביע על מצב של חום עודף שגורם למצב הדלקתי.

פורמולה זו גם בעלת יכולת הפסקת דימום כתוצאה מחום שמוציא דם מכליו, למצבים כגון כיב קיבה מדמם, דימום בחניכיים, דם בצואה. היכולת שלה להפסיק דימום על רקע חום עודף לא מוגבלת למערכת העיכול, היות ובטקסט של Jin Gui Yao Lue יש אינדיקציה לשימוש בה במצב של דימום מהאף.

פורמולה זו ניתנת למצבים זיהומיים אקוטיים וכרוניים, אך יש להיזהר איתה לאורך זמן, שכן אלו צמחים מקררים ומייבשים שעלולים לפגוע ביין וביאנג.

 

Fu Zi Xie Xin Tang

פורמולה זו מכילה את שלושת המרכיבים של הפורמולה הקודמת, בתוספת כמות קטנה של Fu Zi:

Huang Qin 20g

Huang Lian 20g

Da Huang 20g

Fu Zi 3g

השימוש בשלושת המרכיבים הקרים והמרים, מצביע על כך שעדיין מדובר בהצטברות של חום עודף במערכת העיכול. עם זאת, התוספת של Fu Zi מצביעה על כך שבמקביל ישנה גם חולשת יאנג כליות.

פורמולה זו מזכירה לנו, שחום פתוגני אינו דומה לחום של יאנג. חום פתוגני גורם לזיהומים ולנזק לתפקוד של המערכות הפיזיולוגיות, בעוד חום של יאנג מעודד תנועה, בניה והגנה, וממריץ את התפקודים הפיזיולוגיים. לכן, אין סתירה בין נוכחות בו־זמנית של חום פתוגני וחולשה של יאנג. החום הפתוגני מכביד על פעילות היאנג של הגוף, ובסופו של דבר מחליש אותו.

באבחון, חשוב לעשות אבחנה בין השפעה של גורם פתוגני – Xie – ובין השפעה של החומרים החיוניים בגוף – Zheng. במקרה הזה, יש עודף של Xie עם חוסר של Zheng, והפורמולה נותנת מענה לשניהם.

חשוב להבין שפורמולה זו לא מטפלת בתקיעות של קור באפיגסטריום. לא ניתן לנתח את הפורמולה כך ששלושת הצמחים הראשונים מפזרים את ההצטברות ו־Fu Zi מנטרל את הקור שלהם ומביא לחימום ופיזור הקור. הצמחים הקרים נועדו כדי לקרר חום אמיתי ומזיק, הצמח החם נועד כדי לחמם קור אמיתי ולתמוך ביאנג.

 

שלושת הפורמולות הנותרות, מטפלות בתקיעות מורכבת יותר, שמשלבת הצטברות ועודף של חום עם קור וחסר בצ'י המרכז.

פורמולות אלו מאד דומות מבחינת המרכיבים ומבחינת האינדיקציה שלהם, אך עם זאת, כדאי לשים לב להבדלים הקטנים ביניהן, שיכולים להיות מהותיים לבחירה המתאימה בקליניקה:

Ban Xia Xie Xin Tang Sheng Jiang Xie Xin Tang Gan Cao Xie Xin Tang
Ban xia 9-12 Sheng jiang 12 Zhi gan cao 12
Gan jiang 9 Gan jiang 3 Huang qin 9
Huang lian 3 Ban xia 9 Huang lian 3
Huang qin 9 Huang qin 9 Gan jiang 9
Ren shen 9 Huang lian 3 Ban xia 9-12
Da zao 6 Ren shen 9 Da zao 6
Zhi gan cao 9 Zhi gan cao 9 (ren shen 9)
Da zao 6

Ban Xia Xie Xin Tang

פורמולה זו, כמו כל הפורמולות בקבוצה זו, מטפלת במצב של הצטברות חום ללא צורה באפיגסטריום, בנוסף למצב של הצטברות ליחה וחולשת צ'י של המרכז.

שני הצמחים הבסיסיים של פורמולות Xie Xin הם מרים וקרים שמורידים כלפי מטה. הם מתאימים למצב של חום עודף ונטיה לצ'י מורד. כאן, לעומת זאת, צריך גם להתמיר ליחה, לחזק, לחמם ולהרים כלפי מעלה. את הרכב הצמחים ניתן לסווג באופן הבא:

 • צמחים חריפים וחמים עם איכות מפזרת ומניעה לטיפול בתקיעות במחמם אמצעי:

Ban Xia, Gan Jiang

 • צמחים מרים וקרים שמורידים כלפי מטה:

Huang Lian, Huang Qin

 • צמחים מתוקים לחיזוק מחמם אמצעי ושיקום פעילות המרכז:

Ren Shen, Da Zao, Zhi Gan Cao

 

לפורמולה זו יש שימוש קליני נרחב, במצבים של דלקות אקוטיות וכרוניות בדרכי העיכול, שמשלבות עודף עם חסר וחום עם קור. בנוסף לסימפטום העיקרי של תחושה סובייקטיבית של תקיעות ואי-נוחות באפיגסטריום, יהיו סימפטומים של:

 • תקיעות של חום וליחה שגורמים לצ'י מורד של הקיבה: בחילות, הקאות, גיהוקים, שיהוקים, ריפלוקס.
 • חולשת צ'י המרכז שגורם לשלשולים, עייפות כללית.

 

Sheng Jiang Xie Xin Tang

פורמולה זו מטפלת בהצטברות חום ונוזלים עם חולשת צ'י המרכז. גם במקרה הזה יש פגיעה בציר למעלה-למטה, ולכן הפורמולה מפזרת את ההצטברות, מהרמנת קיבה ומורידה צ'י מורד, ותומכת בצ'י המרכז.

המרכיבים הם אותם מרכיבים של Ban Xia Xie Xin Tang, בתוספת של Sheng Jiang (שבא על חשבון הפחתה במינון של Gan Jiang).

שתי הפורמולות האלו מאד דומות מבחינת הביטוי הסימפטומטי. בשתיהן יש את הסימפטום המאפיין של קבוצת פורמולות זו – תחושה של אי־נעימות באזור האפיגסטריום.

Ban Xia Xie Xin Tang – תהיה יותר תחושה של מלאות באזור, כיוון שמדובר בתקיעות של ליחה.

Sheng Jiang Xie Xin Tang – הטקסט מתאר תחושה של תקיעות קשה יותר עם שיהוקים עם טעם של אוכל, כלומר עם נטיה מוגברת לסטגנציה של מזון.

בשתי הפורמולות ייתכנו סימפטומים של שלשול, כתוצאה מהפגיעה בתנועת ההורדה של הטחול. במקרה של Sheng Jiang Xie Xin Tang, הטקסט מתאר גם תקיעות נוזלים באפיגסטריום ורחשי מעיים. סימפטומים אלו מעידים על הפגיעה בתנועתיות בכל אזור המחמם האמצעי.

תוספת של Sheng Jiang מאפשרת פיזור יעיל יותר של הנוזלים מאזור האפיגסטריום. הוא קל יותר ומניע יותר ביחס ל־Gan Jiang.

 

Gan Cao Xie Xin Tang

פורמולה זו מטפלת במצב בו התקיעות של החום הפתוגני באפיגסטריום גורם לנזק חמור יחסית של פגיעה בצ'י המרכז.

המרכיבים של פורמולה זו דומים גם הם למרכיבים של Ban Xia Xie Xin Tang, אלא שכמות ה־Zhi Gan Cao גדולה יותר, כדי לענות על הצורך לתת תמיכה גדולה יותר בצ'י המרכז.

יש לציין, שבשאנג חאן לון אין אזכור של Ren Shen ברשימת המרכיבים בפורמולה. לעומת זאת, ב־Jin Gui Yao Lue פורמולה זו כן כוללת את Ren Shen. פרשנים רבים חושבים, שהעדרו של Ren Shen מרשימת המרכיבים בשאנג חאן לון, נובעת מטעות בהעתקה של הטקסט שיש בידנו כיום. אני, באופן אישי, מסכימה עם הגישה הזו. השילוב של Ren Shen, ביחד עם מינון מוגבר של Zhi Gan Cao, מאפשר לפורמולה לטפל במצב המתואר בשאנג חאן לון, של פגיעה חמורה בצ'י המרכז, ביחס לשתי הפורמולות הקודמות. סימפטומים כוללים מצב של שלשול עם מזון לא מעוכל מספר פעמים רב ביום.

בשאנג חאן לון, שלשול עם מזון לא מעוכל נובע משתי סיבות:

 1. מצב של Gan Cao Xie Xin Tang, של הצטברות חום ביחד עם חולשת צי' במרכז. השלשול נובע מכך שהאוכל מגיע למעיים מהר מדי כתוצאה מחום בקיבה, ואין לו זמן להתעכל. לא צריך לחמם במצב הזה, צריך לטהר חום ולחזק את הטחול.
 2. מצב של Shao Yin, עם חולשת יאנג כליות. מטופל בפורמולות מסוג Si Ni Tang. נובע מכך שאין אש למטה ולכן האוכל למעלה במחמם האמצעי לא יכול להתבשל. לרוב יתבטא בשלשול מיימי עם מזון לא מעוכל פעם אחת ביום.

בדומה לאינדיקציות של Sheng Jiang Xie Xin Tang, גם כאן יש סימפטומים המצביעים על פגיעה בזרימת הצ'י של המרכז, כגון רחשי מעיים, הקאות יבשות, מלאות, תקיעות ואי נוחות כללית באפיגסטריום. במצב של Sheng Jiang Xie Xin Tang התקיעות היא ביטוי לנזק של הגורם הפתוגני, ולכן מינון מוגבר של Sheng Jiang ימריץ ויווסת את התנועה של צ'י המרכז. עם זאת, במקרה של Gan Cao Xie Xin Tang אותם סימפטומים של תקיעות, הם ביטוי לחולשה המוגברת של צ'י המרכז, ומינון מוגבר של Zhi Gan Cao יתן תמיכה מוגברת ליכולת ההתאוששות של צ'י המרכז.

בנוסף לסימפטומים הפיזיים, בהקשר של פורמולה זו מוזכר גם אי־שקט נפשי, ביטוי לחום הפתוגני ולחולשת ה־Zheng שמפריעים לשלוות ה־Shen.

כדי להבין את טווח הפעולה של פורמולה זו במלואה, צריך לשלב בין התיאור שלה בשאנג חאן לון ובין התיאור שלה ב־Jin Gui Yao Lue.

ב־Jin Gui Yao Lue, ישנו תיאור של סינדרום המכונה Hu Huo בהקשר לפורמולה זו. סימפטומים כוללים:

 • עייפות מלווה בחוסר מנוחה וחוסר יכולת לישון. זהו שילוב סימפטומים שמעיד על חולשת צ'י מצד אחד, עם חום פתוגני מזיק מהצד השני. הגוף מרגיש בעייפות ורוצה בשינה שתאפשר להתאושש, אבל החום לא מאפשר זאת.
 • חוסר תאבון, ורתיעה מוגברת מריח של אוכל. זוהי דוגמא טובה נוספת לחום פתוגני שפוגע באופן אקטיבי בצ'י הגוף. החום גורם לרגישות מוגברת לריח ולפיכך לרתיעה מאוכל. כתוצאה מכך, חוסר התאבון, שנובע מחולשת צ'י, מוגבר גם הוא והגוף נמנע מלהזין את עצמו.
 • עיניים אדומות, פצעים כיביים או מוגלתיים בגרון או בפתחים התחתונים. למרות שלא מצויין בטקסט עצמו, ניתן להניח שתהיה גם נטיה לכיבים באיברים הפנימיים של צינור העיכול. פצעים מסוג זה יכולים להיות תוצאה של התבססות של חום ורעילות בתוך הרקמות, כתוצאה מכך שהצ'י של הגוף לא מסוגל להזין אותן בצ'י ובדם בריאים.

בפירוט הפורמולה מתוך ה־Jin Gui Yao Lue, יש שימוש ב־Gan Cao, ולא ב־Zhi Gan Cao. זאת עקב היכולת של Gan Cao לטהר חום ורעילות, בנוסף ליכולתו לתמוך בצ'י הגוף. כיום נהוג ליישם שימוש זה בפורמולה Gan Cao Xie Xin Tang, למצבים בהם חולשת צ'י הגוף חמורה עד כדי נטיה לפתח זיהום מכל גירוי קטן. דוגמא לשימוש בפורמולה יכולה להיות בטיפול בפצעים בפה או בלוע אצל מטופלים אונקולוגיים.

 

כמה הערות חשובות לסיום

 1. Ren Shen שהיה בימיו של Zhang Zhong Jing הוא לא ה־Ren Shen שמשתמשים בו כיום. בשלושת פורמולות Xie Xin Tang שמטפלות בשילוב של עודף עם חסר, יש את Ren Shen. הזן של Ren Shen שגדל באזור של Zhang Zhong Jing לא היה מחמם במיוחד, הוא היה בעל יכולות חיזוק צ'י טובות ובעל יכולות עידוד ייצור נוזלים טובות, אולי דומה יותר ל־Xi Yang Shen של היום. במידה וחוששים שהחום של Ren Shen יעצים את החום הפתוגני, ניתן להשתמש ב־Xi Yang Shen במקום Ren Shen. במידה ורוצים גם לחזק צ'י ויין של הלב, בנוסף לאלו של הקיבה והטחול, ניתן להשתמש בשילוב של Ren Shen עם Mai Men Dong.
 2. סימפטום של תחושה סובייקטיבית של מלאות ותקיעות באפיגסטריום, הוא סימפטום עיקרי מאפיין של קבוצת פורמולות Xie Xin Tang, אבל הוא יכול גם להופיע במצבים שאינם מתאימים לשימוש בפורמולות אלו. לדוגמא, במצבים בהם יש קור חסר שפוגע בתנועת צ'י המרכז, או במצבים בהם יש תקיעות בזרימת הצ'י ופגיעה בוויסות פנים-חוץ, כגון מצבים בהם מתאים להשתמש ב־Xiao Chai Hu Tang. לפיכך, חשוב לעשות קודם כל אבחנה מבדלת בין חום לקור, ולוודא שתחושת אי הנוחות באפיגסטריום אכן נובעת מתקיעות של חום פתוגני. לצורך אבחנה מבדלת, ניתן להיעזר בסימפטומים נלווים כגון לשון עם חיפוי צהוב/עכור ושמנוני, מצב מגורה של רקמות צינור העיכול וכד'.

 

 

לחזור למעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.