שאנג חאן לון, תאוריה ואבחון

Tai Yang – לא רק לצינון

מערכת Tai Yang היא מערכת שמרכיבה את מכלול התפקודים שמאפשרים את התקשורת של הגוף עם החיצון. עם זאת, הפתולוגיות של המערכת שמפורטות בשאנג חאן לון הן לא רק פתולוגיות שקשורות לחיצון הגוף.
נהוג לחלק פתולוגיות של Tai Yang ל-3 סוגים:

 1. פתולוגיות של הערוץ:
  זוהי הרמה המתייחסת לחיצון.
  ברמה הזו תפקיד מערכת ה-Tai Yang הוא לאפשר את הפתיחה והחשיפה של הגוף אל הגירויים של העולם. פתיחה זו כלפי החיצון חיונית לבריאות הגוף והנפש, ועם זאת, חושפת את הגוף גם לחדירה של גורמים מזיקים. פתולוגיות ברמה הזו כוללות מצבים של התמודדות הגוף עם חדירות פתוגנים חיצוניים, או תגובתיות יתר לגירויים חיצוניים. האיברים הפיזיולוגים שקשורים למגע ישיר עם החיצון הם איברי החישה ודרכי הנשימה העליונות. המערכות הפיזיולוגיות העיקריות המעורבות בוויסות התגובה לגירויים חיצוניים הן מערכת החיסון ומערכת העצבים הסימפתטית. כיוון שמדובר במערכת יאנג, היא אינה מתאפיינת בסינדרומים של חסר. מצבים של חולשה חיסונית קשורים למערכת Tai Yin.
 2. פתולוגיות של האיבר ברמת הצ'י:
  זוהי הרמה המתייחסת לשינוע וניקוז של נוזלים בגוף. הקשר של מערכת tai yang לשינוע הנוזלים, קשור לאיבר שלפוחית השתן:

Su Wen, ch. 8:
The urinary bladder is the official functioning as regional rectifier. The body liquids are stored in it. When the qi is transformed (then) urine can originate from there.

בשורה 71 בשאנג חאן לון, מתואר מצב שכולל 2 סימפטומים מייצגים של פתולוגיה מהסוג הזה:

  • שתן מועט, כאינדיקציה לניקוז לא תקין של נוזלים.
  • צמא, כאינדיקציה לפיזור לא תקין של נוזלים ברחבי הגוף.

סימפטומים אלו הם רק סימפטומים מייצגים, הם אינם הכרחיים או בלעדיים לאבחון מצב של הצטברות נוזלים. לדוגמא, בשורה 127 יש התייחסות להצטברות נוזלים בה כמות השתן תקינה, והאינדיקציה להצטברות הנוזלים היא תחושה של פלפיטציות באזור האפיגסטריום אחרי שתיה של כמות נוזלים גדולה.

סימפטומים נוספים של פתולוגיה בשינוע הנוזלים יכולים לכלול בצקות, תחושה של דחיפות במתן שתן למרות שכמות השתן מועטה, תחושה של מלאות וגודש בבטן עקב לחץ נוזלים וכד'.

מערכת זו, כאמור, אינה מתאפיינת בסינדרומים של חסר, ולכן במידה והצטברות הנוזלים קשורה לחסר של יאנג, היא תהיה קשורה לפתולוגיה של מערכת Shao Yin.

3. פתולוגיות של האיבר ברמת הדם:
פתולוגיה ברמה הזו מתבטאת בסטגנציה של דם עם חום במחמם התחתון.
פתולוגיה זו אינה קשורה לאיבר שלפוחית השתן. כדי להדגיש זאת, הטקסט מציין שהשתן עצמו תקין בפתולוגיות אלו. הסטגנציה יכולה להיות קשורה לכל איבר במחמם התחתון, עם סימפטומים שכוללים מלאות, קשיות וכאב בבטן התחתונה.

בנוסף לסימפטומים פיזיים, חלק חשוב מפתולוגיה זו אלו דווקא סימפטומים נפשיים, עם התנהגות מאנית כסימפטום מייצג. ההפרעה ל-Shen, עקב תקיעות של דם וחום במחמם התחתון, יכולה לבוא לידי ביטוי גם בסימפטומים של חסר מנוחה, התנהגות אימפולסיבית, תגובות מוגזמות לגירויים רגשיים וכד'.

 

אסטרטגיה טיפולית

כיוון שמערכת Tai Yang ידועה בתור מערכת שעוסקת בחיצון הגוף, נהוג לחשוב על הטיפול בפתולוגיות של המערכת כטיפול שמכוון לפתוח את הנקבוביות ולאפשר מיגור של גורמים פתוגניים החוצה. כלל זה נכון לגבי פתולוגיות של ערוץ Tai Yang.

לגבי פתולוגיות של איבר Tai Yang, האסטרטגיה הטיפולית היא דווקא ניקוז:

 • שימוש באסטרטגיה של שיתון במקרה של פגיעה באיבר ברמת הצ'י.
 • שימוש באסטרטגיה של שלשול במקרה של פגיעה באיבר ברמת הדם.

אלו אסטרטגיות שאסור להשתמש בהם במידה ויש פתוגן בחיצון.
בשורה 106 כתוב:

When the exterior has been resolved and (there is) only tense bound lesser abdomen, (one) can attack and (therefore) tao he cheng qi tang is appropriate.

שורה 106 אינה מתארת את מערכת Yang Ming, בה נהוג לנקז, אלא היא שורה שמשוייכת למערכת Tai Yang. כלומר, גם מבחינת סוג הפתולוגיה וגם מבחינת האסטרטגיה הטיפולית, ניתן לראות שאי אפשר לקבוע שמערכת Tai Yang פועלת אך ורק בחיצון הגוף.

 

ה-Wei Qi

הגורם המשותף לשלושת סוגי הפתולוגיות של מערכת Tai Yang, קשור לבעיות בתפקוד הצ'י שזורם במערכת זו, הוא ה-Wei Qi – הצ'י המגן, שאחראי על:

 • הגנה מפני חדירה של מזיקים מהחיצון.
 • התמודדות עם מזיקים שכבר חדרו לתוך הגוף.
 • המרצת תנועה של Ying Qi שזורם בתוך הערוצים, ובתוך כך, המרצת תנועת נוזלים ודם בגוף.

לכן, כדי להבין לעומק את החשיבות הפיזיולוגית של מערכת Tai Yang, את הפתולוגיות שלה ואת הדרכים לטפל בה, צריך להבין את ה-Wei Qi ואת האיברים השונים שקשורים לתפקודו.

 

מקורות היצירה, היכולת והפעולה של wei qi

ה-Wei Qi נובע מבפנים:

Ling shu, ch. 71:
地有泉脈,人有衛 –
the earth has the vessels (supplying) the springs, man has guardian qi.

יש הקבלה בין Wei Qi לבין נביעה של מעיינות – המים שנובעים על פני הקרקע, מגיעים מעומק האדמה. מי מעין שעברו דרך בטן האדמה, מכילים כמות גדולה של מינרלים שמביאים איתם איזון והזנה. כך גם ה-Wei Qi שואב את כוחו מפנים הגוף.

הערוצים שמובילים את ה-Wei Qi מהפנים אל החיצון, מקושרים למחמם המשולש. כאשר רוצים לתמוך בתנועה ובזרימה של ה-Wei Qi, צריך להיעזר באיבר זה.

Ling Shu, ch. 18:
衛出于下焦  – wei comes from the lower jiao

מקור ה-Wei Qi, ממנו הוא נובע ומגיע בסופו של דבר אל החיצון, הוא במחמם התחתון, וזהו המקום ממנו הוא שואב את הכוח. לכן במצבים בהם יש חולשה של Wei Qi, צריך לחזק את הכליות.

Su wen, ch. 62:
陽受氣於上焦,以溫皮膚分肉之閒 – yang receives qi in the upper burner, then warms the space between the skin and the flesh.

ה-Wei Qi עולה למחמם העליון, שם הוא למעשה נובע ומתחיל את עבודתו.
בחיצון הוא משוייך לתפקודים שכוללים וויסות פעולת נקבוביות הזיעה, חימום שרירים והגנה מפני פתוגנים חיצוניים. לאחר נביעתו מהפנים אל החוץ, יכולת הביטוי והזרימה של ה-Wei Qi בחיצון הגוף, ובעקבות זאת ברחבי הגוף כולו, קשורה לתפקוד של הריאות.

Su Wen ch. 43:
衛者水穀之悍氣也 – The wei qi, that is the violent qi of water and grain.

משפט זה מסביר שמקור האספקה השוטפת של ה-Wei Qi הוא במזון ובשתיה, כלומר, מופק ממקורות הזנה חיצוניים באמצעות עבודה של איברי האדמה.

מבחינה טיפולית, יש חשיבות רבה לתמיכה בקיבה ובטחול כאשר יש עומס על הדרישה של הגוף מה-Wei Qi, כגון בהתמודדות כרונית עם גורם פתוגני. בהתאם לזאת, בשאנג חאן לון בשורה 8, יש המלצה לדקור את ערוץ הקיבה במצב בו יש מחלת Tai Yang במהלך זמן ממושך יחסית. גם בפורמולה Gui Zhi Tang, שמווסתת את עבודת ה-Wei Qi בערוץ Tai Yang, ישנם 3 צמחים מתוך 5 שתומכים בפעילות איברי האדמה.

 

אופי ואיכות ה-wei qi

בהמשך הציטוט מפרק 43 ב-Su Wen יש תאור מפורט של איכות ה-Wei Qi:

This qi is fast and unrestrained and cannot enter the vessels. Hence, it moves inside the skin and in the partings of the flesh. It steams against the huang-membrane and it spreads in chest and abdomen. To oppose this qi results in disease, to follow this qi results in healing.

כדי שה-Wei Qi יוכל לבצע את תפקידו, הוא צריך להיות אקטיבי ודינאמי. נדרש ממנו להיות ער לשינויים המתמידים בגירויים הסביבתיים ולהתאים את תגובות הגוף לגירויים האלו. נדרש ממנו להגיב באופן תוקפני כלפי גורמים מזיקים החודרים לגוף, גם ברמת חיצון הגוף וגם בפנים הגוף. לכן הוא צריך להיות דרוך ובתנועה מתמדת.

כתוב שהוא אינו יכול להיכנס לתוך הערוצים, אלא לנוע בתוך העור, בין השרירים וברקמות החיבור בבית החזה ובבטן. כלומר, הוא נע באופן בלתי מוגבל בכל הגוף, ויכול באופן הזה להגיב באופן מיידי בהתאם לצרכים המשתנים.

כל התכונות האלו שמתארות את ה-Wei Qi, מתגלמות בצמח Gui Zhi, שנמצא כמעט בכל פורמולה שמיוחסת למערכת Tai Yang, גם פתולוגיות של הערוץ וגם פתולוגיות של האיבר.

 

סיכום תפקודי ה-wei qi

Ling Shu, ch. 47:
衛氣者,所以溫分肉,充皮膚,肥腠理,司開闔者也
Wei Qi, warms the flesh, supplements the skin and interstices, governs opening and closing.

 • שליטה על הנקבוביות לוויסות זיעה: קשור לפתולוגיות של הזעה מוגברת/העדר הזעה. כולל: הזעות ספונטניות, הזעות לילה, גלי חום וכד'.
 • חימום והזנה של שרירים: מקושר לתפקוד תקין של שרירי השלד ושל שרירי האיברים הפנימיים. תנועת ה-Wei Qi קשורה לא רק להזנת השרירים באנרגיית יאנג, אלא גם להולכה עצבית תקינה. פתולוגיות לדוגמא: נטייה לתפיסות בשרירים במקומות ספציפיים או באופן כללי, כאבים על רקע עוויתות של שרירים (יכול לגרום גם לבעיות אורתופדיות וגם לכאבי בטן, כאבי מחזור וכד'), ועד לבעיות כמו נוירלגיה פריפריאלית ושיתוקים.
 • הגנה מפני פתוגנים חיצוניים: מקושר למרכיבים האקטיביים/לוחמניים של מערכת החיסון. מרכיבים אלו פועלים גם נגד וירוסים וחיידקים שגורמים למצבי חיצון קלאסיים כמו הצטננות, וגם נגד מזיקים פנימיים כגון וירוסים שפוגעים בכבד, תאים סרטניים כד'.

 

תיאום מחזוריות הגוף עם המחזוריות של היקום

ה-Wei Qi נע במחזוריות שתואמת את המחזוריות של היקום, וכך עוזר לגוף להתאים את המחזוריות הפנימית שלו למחזוריות החיצונית.

Ling Shu, ch. 71:
卫气者,昼行于阳,夜行于阴。
Wei qi, in daytime circulates in the yang, at night circulates in the yin.

היכולת של הגוף להתאים את התפקודים הפיזיולוגיים שלו עם המחזוריות של היקום, הכרחית לבריאות הגוף. בפרק 43, שהוזכר למעלה, כתוב:

To oppose this qi results in disease, to follow this qi results in healing.

ואכן, כיום ידוע שתפקודי הגוף שקשורים לריפוי ותיקון נזקים, נעשים בעזרת הורמונים שמופרשים בלילה רק כאשר האדם ישן. במידה ואדם אינו קשוב לשעון הביולוגי שלו, התוצאה עלולה להיות בעיות בתפקוד של מערכות שונות או התפתחות מחלה.

פתולוגיות שקשורות להעדר יכולת של Wei Qi להתכנס לתוך היין בשעות הלילה, כוללות הפרעות שינה, תחושה של מתח ודריכות בשרירים ובמפרקים, אי שקט, חרדות.

פתולוגיות שקשורות להעדר יכולת של Wei Qi לצוף כלפי היאנג בשעות היום כוללות חולשה ועייפות, רתיעה מקור, נטייה מוגברת לפגיעה מפתוגנים חיצוניים.

בגוף ישנה גם מחזוריות חודשית שמונעת בכוח שינויים הורמונליים במהלך החודש.
גם ל-Wei Qi יש מחזוריות חודשית, שתואמת את מחזוריות הירח, כפי שמתואר ב-Su Wen פרק 26:

月始生,则血气始精,卫气始行,月廓满,则血气实,肌肉坚,月廓空,则肌肉减,经络虚,卫气去。
At the time of beginning crescent moon, blood and qi originate as essence, and the guard qi begins to move. When the disk of the moon is full, blood and qi are replete; the muscles and the flesh are firm. When the disk of the moon is empty, the muscles and the flesh wane, the con­duits and the network [vessels] are depleted and the guard qi leaves.

 

לסיכום

Ling shu, ch. 48:
衛氣,為百病母  – wei qi is the mother of a hundred diseases.

התפקיד של Wei Qi קשור לתפקודים של מספר מערכות פיזיולוגיות, הכוללות את המערכת האנדוקרינית, המערכת הנוירולוגית, ומערכת החיסון.

אחריות ה-Wei Qi בשמירה על בריאות הגוף, אינה מוגבלת רק להגנה מפני פתוגנים חיצוניים, אלא גם לשמירה על זרימה תקינה, גם של נוזלים וגם של דם בגוף.

זוהי הסיבה שחלק גדול מהשאנג חאן לון מוקדש לפתולוגיות של Tai Yang.
למעשה, 178 שורות מתוך 398 שורות בכל הטקסט קשורות לפתולוגיות של Tai Yang.
מתוך הבנת הקשר בין Tai Yang ובין מכלול תפקודי ה-Wei Qi, ניתן כעת להבין את החשיבות הרבה שייחס zhang zhong jing למערכת ואת יכולתה לסייע בטיפול במגוון רחב כל כך של מחלות.

 

לקריאת תאור מקרה של מערכת Tai Yang >>

לחזור למעלה


כל הציטוטים במאמר תורגמו ע"י Paul U. Unschuld

תגובה אחת על ״Tai Yang – לא רק לצינון״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.