שאנג חאן לון, תאוריה ואבחון

Jue Yin – לא תמיד מתים מזה

המערכת האחרונה שמתוארת בטקסט של השאנג חאן לון היא Jue Yin, וזו המערכת המסובכת ביותר מבין ששת המערכות.

ישנן 56 שורות המשויכות ל-Jue Yin, ובתוכן ניתן לראות מגוון רחב ומורכב של סינדרומים, הכוללים מצבים של קור, חום, עודף, חסר, מצבים סופניים ומצבים בהם ההחלמה היא ספונטנית.

כדי לנסות ולהבין את סוג הפתולוגיות המאפיינות את המערכת הזו, צריך קודם כל לנסות ולהבין את תפקודה הפיזיולוגי במכלול הגוף.
בשאנג חאן לון, המחשת התפקוד הפיזיולוגי של כל מערכת נעשה באמצעות:

  • המשמעות של שם המערכת.
  • שעות פעילות המערכת.

 

משמעות שם מערכת Jue Yin

המלה jue 厥 מבטאת משהו שהגיע לקיצוניות ומחייב שינוי להפך ממנו.
אם נסתכל על כדור הארץ, אנחנו יכולים להתקדם צפונה עד שנגיע לקצה הקוטב הצפוני; מאותה נקודה, לאן שלא נפנה, נוכל רק להמשיך ולהתקדם דרומה.
בעונת החורף, שעות האור הולכות ומתקצרות, עד שמגיעים ליום הקצר ביותר בשנה, ומאותו הרגע שעות האור הולכות ומתארכות.
גם סמל ה-Tai Ji משקף את העיקרון הזה:

taiji2
הנקודה בה אחד הכוחות נמצא בשיאו, היא הנקודה בה הכוח הנגדי מתחיל לצמוח. התאור הגרפי של מערכת היחסים הזו, גם משקף היטב את התנועה שמתאפשרת בזכות הדינאמיקה הזו.

ב-Su Wen פרק 74 כתוב:

What is Jue Yin? Qi Bo said: the end stage of the interaction of the two yin.
帝曰:厥阴何也。歧伯曰:两阴交尽也。

(לפי תרגום של גרטה יונג)

מערכת זו מביאה אותנו לקיצוניות של היין. במצב בו כוחות היין והיאנג הרמוניים בגוף, מתוך הקיצוניות של היין, יוצא וצומח היאנג. זוהי הדינאמיקה שמאחורי כוח ההתחדשות והמחזוריות של היקום ושל הגוף. זהו תנאי בסיסי לקיום החיים; בסוף הלילה מגיע היום, בסוף החורף מגיע האביב, בסוף נשיפה מגיעה שאיפה, ובמידה ולא תבוא שאיפה, המשמעות היא מוות.

 

שעות פעילות המערכת

בשאנג חאן לון, בשורה 328, מתוארות השעות בהן מערכת Jue Yin נמצאת במלוא עוצמתה, אלו השעות 1:00-7:00 בבוקר.
בתחילת טווח השעות, באחת בלילה, היאנג שקוע עמוק בתוך היין, העולם שרוי בחושך וברוגע. בסוף טווח השעות, בשבע בבוקר, מגיעים חזרה לעליית היאנג עם הזריחה ותחילת היום. תופעה זו של יציאת היאנג מתוך היין, שמשתקפת גם בשם המערכת, מומחשת בצורה יפה בטווח השעות שמייצג אותה.

 

פתולוגיות של מערכת Jue Yin

המאפיינים של מערכת זו אינם בעלי קו אחיד ברור. למעשה, המאפיין הבולט הוא שאין מאפיין, ובעקבות זאת גם אין אסטרטגיה טיפולית אחידה וקבועה לטיפול.

בשורה 337 כתוב:

In all Jue (patterns) yin and yang qi are not connecting smoothly, which means reversal.

(לפי תרגום של Craig Mitchel, et al)

פתולוגיה במערכת זו, היא למעשה מצב בו היין והיאנג כבר לא משלימים, מאזנים ומזינים אחד את השני, אלא נלחמים אחד בשני. לכן, אנחנו יכולים לראות מצבים של חום ובעירה פנימית כאשר ידו של היאנג על העליונה, מצבים של קור וקיפאון פנימי כאשר ידו של היין על העליונה, ומצבים של חום וקור בו-זמנית כאשר שניהם בעל כוח דומה.

כיוון שמערכת זו היא האחרונה בטקסט, יש נטיה לחשוב שכאשר מחלה מגיעה אליה, המצב הוא סופני. למעשה, רוב הפתולוגיות של מערכת זו אינן סופניות כלל. המאבק בין היין והיאנג גורם לפגיעה קשה באיכות החיים, אבל אינו בהכרח מסכן חיים.

מצב פתולוגי של Jue Yin מתבטא בשינויים לא נשלטים בין הקטבים של כוחות היין והיאנג, עם תנודות בין סימפטומים של קור ושל חום, ובין סימפטומים של עודף ושל חסר. המאפיין העיקרי הוא העדר וויסות של תנועה והעדר מחזוריות מסודרת. לכן, אין מאפיין סימפטומטי ברור, אין סינדרומים מאפיינים ספציפיים ואין אסטרטגיה טיפולית אחידה. כשיש חום צריך לקרר, כשיש קור צריך לחמם, כשיש חסר צריך לחזק וכשיש עודף צריך לפזר. לעיתים קרובות, כל הפעולות נדרשות בו-זמנית.

במידה והמאבק בין היין והיאנג גורם לשיתוק מוחלט של יכולת התנועה במערכת, והיאנג מובס ולא מצליח לפרוץ מתוך היין, המשמעות היא אכן מוות, ויש דוגמאות למקרים כאלו בטקסט. עם זאת, כאמור, רוב המצבים המתוארים אינם פגיעה מהסוג הזה.

שורה 326 בטקסט, המפרטת את תאור המסגרת למחלות Jue Yin, כלומר, אפיון קליני למרבית מחלות המערכת, אינה מתארת מצב של תבוסה של יאנג, אלא מציגה דוגמא למצב של מאבק בין כוחות היין והיאנג, עם סימפטומים של חום למעלה וקור למטה, ותגובות פיזיולוגיות דרמטיות ולא מבוקרות. הסימפטומים בשורה זו כוללים:

  • צמא שלא מצליחים להרגיע. סימפטום של חום שפוגע בנוזלי גוף. במקרה הזה, החום ממוקם בקיבה, ולכן הפגיעה בנוזלי הגוף.
  • תחושה סובייקטיבית של עלייה בעוצמה של צ'י שפוגע בבית החזה ובלב. תחושה שבאה בהתקפים. סימפטום זה משקף את העדר הוויסות והשליטה על זרימת הצ'י בגוף.
  • תחושה של בעירה וכאב באזור הלב. סימפטום שמשקף את התקיעות בזרימת הצ'י בגוף. שני הסימפטומים באזור הלב מצביעים על כך שהגוף איבד יכולת של זרימה מחזורית חלקה: לפעמים יש תקיעות בזרימה שמתבטא בכאב ואי נוחות, ולפעמים יש התפרצות פתאומית של הזרימה ותחושה של הצפה.
  • רעב ללא רצון לאכול. סימפטום של חום שמעורר את תחושת הרעב, יחד עם קור שפוגע ביכולת קבלת המזון ובתאבון. החום והקור יכולים להתקיים בו-זמנית, הם לא מאזנים אחד את השני, ולכן יהיה גם ביטוי סימפטומטי מקביל לשניהם. במקרה הספציפי הזה, חום למעלה בקיבה וקור למטה בטחול.
  • במידה ומכריחים את המטופל לאכול, זה יגרום להקאה של תולעים. תולעים אוהבות חום ובורחות מקור. לכן, כאשר יש חום למעלה וקור למטה הן בורחות כלפי מעלה. במקור אלו טפילים שנמצאים במעיים. כאשר הקור חודר למעיים ומתפתח חום בקיבה, הן נודדות לקיבה. לכן כאשר יש הקאה, ייצאו תולעים. כלומר, הקאות של תולעים זה למעשה המחשה נוספת למצב של נוכחות חום וקור בו-זמנית, של חום למעלה וקור למטה.
  • במידה ומשתמשים במשלשלים, עלולים לגרום לשלשול בלתי פוסק. במצב בו יש קור במעיים או בטחול, השימוש במשלשלים קרים ומרים עלול לחזק את הקור ולהתבטא בשלשול מתמשך.

תאור מסגרת זה משקף מצב מורכב, שמתאפיין בשינויים דרמטיים בין קטבים של חום וקור, עודף וחסר. הפורמולה המייצגת את הפתולוגיה של Jue Yin היא Wu Mei Wan, שבהתאם למורכבות הפתולוגיה, מכילה צמחים מקררים לצד מחממים, מחזקים לצד מפזרים, שילוב של צמחים חריפים, מרים ומתוקים.

לא צריך לתת להקאות של תולעים לדחוק הצידה את הפתולוגיה הזו. ישנן דוגמאות רבות למחלות מהסוג הזה בקליניקה. לעיתים קרובות, אני מוצאת שאני מגיעה לאבחון של מחלת Jue Yin רק אחרי כמה טיפולים, בהם המטופל מגיע כל פעם עם תלונות שונות, ולרוב מאד דרמטיות. אני מוצאת את עצמי מובלת כל פעם אחרי אבחון שונה מהקודם ומשנה בכל פעם את הכיוון הטיפולי. אצל מטופלים מהסוג הזה, נדמה שאם נטפל בסינדרום אחד, תמיד יבוא אחר במקומו, או בנוסף אליו.
הרבה פעמים אלו מטופלים שנמצאים בחיפוש מתמיד אחרי דרך להקל על עצמם, ומנסים כל פעם תרופה חדשה, תוסף מזון חדש, טיפול אלטרנטיבי חדש…
מהתצפיות שלי, הם מלאים תקווה וציפייה שהגישה החדשה תעזור, והרבה פעמים יש שיפור דרמטי כבר אחרי טיפול אחד, ואז המצב שוב מתהפך והם מגיעים לטיפול השלישי נפולים ומתוסכלים.

 

דוגמא למצב Jue Yin

אשה בת 46, סובלת שנים רבות מכאבי פרקים ושרירים במקומות שונים בגוף, מלווים בחולשה בשרירים ובעייפות כללית, אובחן כפיברומיאלגיה.
מבחינה רגשית, אובחנה כסובלת מדכאון. מתארת רצון לחיות ולהנות, אבל מרגישה שאין לה כוח פיזי ליישם את זה, וזה גורם לתסכול וייאוש.
לא מצליחה לישון בלילה, וגם אם נרדמת, מתעוררת עם תחושה של עייפות, כאילו היתה פעילה כל הלילה.
לא נהנית בכלל מאוכל, אבל אוכלת בצורה בלתי נשלטת ועולה כל הזמן במשקל.
ישנם כאבי ראש שנמצאים כל הזמן, לפעמים כאבים כלליים שמרגישים כמו קסדה שלוחצת על הראש, לפעמים כאבים ממוקדים שמורגשים כפעימות.
יש רגישות כללית לחום, גוון פנים אדום, שפתיים אדומות. העדר צמא, לשון דקה עם צדדים חיוורים.

בתחילת התהליך הטיפולי התמקדתי בחיזוק צ'י ודם ובהמרצה של תנועת הצ'י בגוף. בעקבות זאת הרגישה חיוניות ואופטימיות והקלה משמעותית בכאבי הגוף. התחילה לעסוק בתחביבים שמזמן עזבה בגלל העייפות והכאבים. עם זאת, כאבי הראש הממוקדים החריפו, והתחילו צרבות. בנוסף, היתה דלקת בדרכי השתן, דבר שלא סובלת ממנו בדרך כלל. בעקבות זאת הוספתי צמחים שמקררים ומורידים כלפי מטה.

השינוי באסטרטגיה הטיפולית, אמנם הביא להקלה בתסמינים החדשים, אבל שוב חזרו הייאוש והתסכול, שאותם תיארה כסערה פנימית.

בשאנג חאן לון בכלל יש מעט מאד אזכור לדיקור, ובהקשר של Jue Yin אין בכלל אזכור של נקודות דיקור. למרות זאת, במצב כמו זה, אני, באופן אישי, מרגישה שלדיקור יש חשיבות רבה ליצירת יציבות ופיוס במערכת היחסים בין היין ובין היאנג בגוף, ובעקבות זאת ניתן להשיג גם יותר שליטה בתגובות לטיפול. כיוון שהטקסט לא נותן הנחיות לדיקור, הבחירה בנקודות נתונה לפרשנויות רבות ושונות.

בעזרת השילוב של דיקור וצמחים, המטופלת הצליחה להגיע למצב בו היא הרגישה שוב כוח, חיוניות ויכולת תפקוד טובה. זהו מצב עדין ורגיש, וחשוב מאד להמשיך ולתמוך בו באופן מתמשך בעזרת אורח חיים. ניתן גם לצפות שיהיו מדי פעם נפילות, ולכן חשוב שהמטופל ימצא את הכלים, שמתאימים לו, להתמודד ולהחזיר שוב את השליטה למחזוריות ולתנועה בגוף. אני לדוגמא, מעודדת מטופלים מהסוג הזה, לעשות כהרגל תרגיל הרפיה לפני השינה, ותרגילי נשימה עם מתיחה ופתיחה של בית החזה ומקלעת השמש, כשהם קמים בבוקר.

 

לקריאה על מערכות ה-Yin

לחזור למעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.