herbs
צמחים, שאנג חאן לון

Dang Gui וחסר דם בשאנג חאן לון

Dang Gui

צמח מתוק, חריף וחמים. זהו צמח מרכזי וחשוב לחיזוק של דם והמרצת תפקודי הדם, כולל תנועה, חימום, הזנה וריפוי.

בתוך הטקסט Jin Gui Yao Lue, שאף הוא מיוחס ל-Zhang Zhong Jing, ישנן כמה פורמולות חשובות שמכילות Dang Gui. חלקן הגדול של פורמולות אלו עוסק במגוון בעיות גניקולוגיות על רקע של חסר דם.

בהתחשב בכך שברור שגם Zhang Zhong Jing ראה ב-Dang Gui צמח חשוב לחיזוק והמרצת פעילות הדם בגוף, מעניין לגלות שבשאנג חאן לון Dang Gui מופיע לראשונה רק במערכת Jue Yin, ולא מוזכר בהקשר של אף אחת מן המערכות האחרות. למעשה, צמח זה מופיע רק ב-4 פורמולות בטקסט כולו.

חסר דם אינו מייחד את מערכת Jue Yin, לפיכך השיוך הברור של Dang Gui רק למערכת הזו, מאפשר לנו להבין צמח זה טוב יותר ולדייק בשימוש בו.

 

חסר דם בשאנג חאן לון

 

חסר דם ב-Shao Yang

חסר דם כרקע להתפתחות פתולוגיה במערכת Shao Yang, יטופל באמצעות הצמחים Bai Shao  ו-Da Zao.

שורה 97:

When the blood is weak and the qi is exhausted, the interstices are open, and because evil qi enters (the body) and contends with right qi, (there is) binding under the rib side…

(לפי תרגום של Craig Mitchel, et al)

שורה זו, ששייכת לפרק שדן במחלות Shao Yang, מסבירה שחסר של צ'י ודם מאפשר חדירה של צ'י מזיק, שמוביל להתפתחות מחלת Shao Yang.

ההמלצה בשורה זו, היא להשתמש בפורמולה Xiao Chai Hu Tang. במבט ראשון, פורמולה זו לא נראית מתאימה לטיפול במצב של חסר דם. זאת מכיוון שהצמח מחזק הדם היחיד שהפורמולה מכילה הוא Da Zao, שאינו נחשב למחזק דם עוצמתי.

ההבנה המלאה של שורה זו, מתאפשרת בשילוב עם שורה 96, שם מפורטות הנחיות לשינויים שצריך לעשות בפורמולה Xiao Chai Hu Tang במקרים ספציפיים:

If there is pain in the abdomen, remove huang qin and add three liang of shao yao.

(לפי תרגום של Craig Mitchel, et al)

בטקסטים של Zhang Zhong Jing, כאב בבטן שאינו קשור לבעיות עיכול, אלא להתכווצות עוויתית של שרירי חלל הבטן, הוא סימפטום שלעתים קרובות מייצג רקע של חסר דם. לכן סביר להניח, שבמידה והרקע לפתולוגיה של Shao Yang הוא חסר דם, ייעשה שימוש ב-Bai Shao, כצמח שיכוון את השפעת הפורמולה לשיקום תפקודי הדם במסגרת מערכת Shao Yang.

 

חסר דם ב-Tai Yin

חסר דם שגורם למחלת Tai Yin, יטופל באמצעות הצמחים Bai Shao, Gui Zhi, Da Zao.

הפורמולה Xiao Jian Zhong Tang מוזכרת בחלק של Tai Yin. אמנם אין לכך אזכור מפורש, אבל הפרשנות המקובלת היא שמדובר במצב של חסר צ'י ודם. פרשנות זו מבוססת על 2 טיעונים עיקריים:

  1. התמונה הקלינית המתוארת: דופק דק ומחוספס, פלפיטציות, אי-שקט, וכאבי בטן עוויתיים.
  2. הצמחים שמרכיבים את הפורמולה מזינים דם וצ'י: מינון כפול של Bai Shao, ביחד עם מינון רגיל של Da Zao, Gui Zhi.

 

איבוד דם מסיבי

אבדן גדול של דם (בעקבות דימום פנימי או חיצוני), שעלול לסכן את חיי המטופל, יטופל באמצעות Ren Shen.

שורה 385:

When there is aversion to cold and a pulse that is faint, then diarrhea, and the diarrhea stops and there is blood collapse, si ni jia ren shen tang governs.

(לפי תרגום של Craig Mitchel, et al)

במקרה של התמוטטות עם אבדן גדול של דם, הצמח המתאים לשיקום מהיר של דם יהיה Ren Shen בשילוב עם הפורמולה Si Ni Tang, שמצילה התמוטטות של יאנג הכליות.

 

חסר דם ב-Jue Yin

חסר דם במערכת Jue Yin, יטופל באמצעות Dang Gui.

חסר דם אינו מוזכר באופן ברור במערכת Jue Yin, ולמעשה העדות העיקרית לקשר בין מערכת זו ובין מצב של חסר דם, היא הופעת הצמח Dang Gui בתוך הפורמולות.

מבחינה סימפטומטית, לא ניתן להגדיר בבירור את חסר הדם שמאפיין את המערכת. הסימפטום היחיד שמופיע באופן עקבי בפורמולות בהן מופיע Dang Gui הוא סימפטום של קור, ובעיקר קור בגפיים, שמכונה בטקסט jue ni  厥逆.

המונח jue 厥 לקוח מתוך שם המערכת, והוא מבטא מצב בו כוחות היין הגיעו לקיצוניות ממנה יכול היאנג לצמוח. אבל במקרה הזה, במקום פריחה והתחדשות, יש ni 逆, שמתורגם כמרידה.
הבחירה במונח jue ni כדי לתאר את הקור, מצביע על כך שלא מדובר בקור שנובע מחסר או חולשה של יאנג, אלא על קור שנובע ממאבק בין היין והיאנג ולא מאפשר ליאנג להתבטא ולמלא את תפקידיו כראוי.

דם מוגדר לעתים קרובות כחומר שקשור ל-yin. אכן, יש לדם תפקודים רבים בעלי איכות yin, כגון לחלוח, הזנה וריכוך. עם זאת, יש לדם תפקודים רבים בעלי איכות yang, כגון חימום, כוח, חיוניות וצבע. אם כך, הקשר וההזנה ההדדית בין כוחות ה-yin וכוחות ה-yang בגוף חיוניים לתפקוד תקין של הדם. לכן, כאשר יש בגוף מאבק בין כוחות היין וכוחות היאנג, שמאפיין מצב פתולוגי במערכת Jue Yin, המאבק למעשה עלול להתבטא ביכולת התפקודית של הדם.

השימוש דווקא ב-Dang Gui לשיקום הדם, מצביע על כך שצמח זה מחזיר לדם את היכולת המחזורית ואת כוח ההתחדשות של התפתחות וצמיחה של yang מתוך מעמקי ה-yin.

ברור כעת, מדוע מכל הצמחים שמחזקים דם, Dang Gui הפך לצמח כל כך מרכזי בגניקולוגיה. המחזוריות החודשית היא ביטוי ישיר לדינאמיקה המחזורית בין כוחות היין והיאנג בגוף; הריון הוא ההתגלמות החזקה ביותר של צמיחה והתפתחות של יאנג (העובר) בתוך מעמקי היין (האם).

עם זאת, יכולותיו של Dang Gui לא מוגבלות רק למערכת הגניקולוגית, וניתן לעשות בו שימוש בכל פתולוגיה בה רואים דינאמיקה של Jue Yin, עם ביטוי סימפטומטי שקשור לליקוי בהזנה ותנועה תקינה של דם. תפקודים חשובים של דם, בכל מקום בגוף, כוללים הזנה לכל רקמות הגוף, מניעת זיהומים, ריפוי דלקות, איחוי רקמות ותיקון נזקים.

מבט רחב יותר על היכולת התפקודית של Dang Gui, ניתן לקבל מהתאור שלו ב-Shen Nong Ben Cao Jing:

Dang Gui Radix is sweet and warm. It is nontoxic, treating mainly cough and counterflow qi ascent, warm malaria with fever persisting within the skin, leaking causing infertility in females, various malign sores, and incised wounds. It can be [constantly] taken after being cooked.

(לפי תרגום של Yang Shou Zhong)

 

לחזור למעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.