שאנג חאן לון, תאוריה ואבחון

Yang Ming – פתולוגיות של עודף

מערכת Yang Ming היא המערכת הפנימית היחידה מבין 3 מערכות היאנג.
טבעה של איכות היאנג היא להתפזר ולעלות. במערכת Yang Ming, לעומת זאת, היאנג מכונס וסגור בפנים הגוף ובעל תנועתיות שיורדת כלפי מטה. דינאמיקה זו של המערכת, של סגירה של היאנג, מרכזת את הכוח האגור בו, ומאפשרת ביטוי לעוצמה האדירה שלו. עוצמה זו מקבלת ביטוי גם בשמה של המערכת: Yang Ming – 阳明 – היאנג הזוהר.

בשאנג חאן לון, תיאור התכונות הפיזיולוגיות של כל מערכת מומחש דרך מאפייני שעות מסויימות במהלך היום, בהן המערכת במלוא עוצמתה.
במקרה של Yang Ming, בשורה 193, שעות אלו מוגדרות כ-15:00-21:00. שעות אלו ממחישות היטב את הדינאמיקה של Yang Ming, מכיוון שאלו השעות בהן השמש מתחילה לרדת ולשקוע והעולם מתכנס לתוך הלילה.

תנועת השמש השוקעת משקפת את התנועה היורדת של מערכת Yang Ming. גם התכונה של סגירה ושמירה של החום כלפי פנים, באה לידי ביטוי בשעות האלו בתופעת התחממות מי הים. בשעות היום, בהם השמש יוקדת וגבוהה בשמיים, מי הים קרים. רק בשעות אחר הצהריים-ערב, לאחר שספגו את חום השמש במהלך היום, ניתן להרגיש בחמימות המים.

מבחינת התפיסה של יין-יאנג, דינאמיקה זו חיונית לקיום הגוף. טבעו של היאנג לשאוף למעלה לכיוון השמיים, טבעו של היין לשאוף למטה לכיוון האדמה.

זהו סמל Tai Ji המשקף את הנטיה הטבעית שלהם:

taiji draw - yang on topהיאנג למעלה והיין למטה.

לקיום חיים, לעומת זאת, צריך שיהיה חיבור ביניהם, דבר שלא יכול לקרות אם היאנג רק עולה והיין רק יורד. לכן, צריך כוח שיוריד את היאנג מלמעלה למטה ושיכניס אותו מהחוץ אל הפנים.

זהו סמל Tai Ji שמשקף את הדינאמיקה ביניהם בתוך הגוף:

taiji draw - yin on topהיאנג למטה והיין למעלה.

מערכת Yang Ming מאפשרת את ירידת ה-Yang ואת ההתכנסות שלו.
ישנו שיתוף פעולה הדוק בין מערכת Yang Ming ובין מערכת Tai Yin, בהיבט הזה של הדינאמיקה בין איכות היין ואיכות היאנג. מערכת Tai Yin משלימה את התנועתיות של מערכת Yang Ming בכך שהיא זו שמאפשרת את עליית ה-Yin כלפי מעלה ומאפשרת פתיחה של מערכות היין כלפי חוץ.

מבחינה פיזיולוגית, עוצמת היאנג שמתכנסת בתוך מערכת Yang Ming משמשת לתהליכי פירוק וייצור בגוף, כולל תהליכים של מערכת העיכול ותהליכים מטאבוליים.

תיאור מסגרת של מצב פתולוגי של המערכת נמצא בטקסט בשורה 180:

阳明之为病,胃家实是也。
In disease of Yang Ming, the stomach domain is replete.

(לפי תרגום של Craig Mitchell, et al)

את המונח replete מפרשים לרוב בהתאם להגדרה ב-Su Wen בפרק 28:

邪气盛则实,精气夺则虚。
When evil Qi is abundant, it is excess; if essential Qi is depleted, it is deficiency.

(לפי תרגום של Greta Young)

לפי ההגדרה בשורה 180 בשאנג חאן לון, במצב של פגיעה ב-Yang Ming יש עודף טהור, כלומר, יש נוכחות של גורם פתוגני, לרוב של חום או של יובש ואין חסר של Zheng Yang.

כאמור, המאפיין העיקרי של ה-Yang במערכת ה-Yang Ming הוא הכוח האדיר שטמון בחום שנספג לתוך הגוף. לכן, מה שמאפיין את המערכת במצב פתולוגי תהיה תגובה אגרסיבית ורבת עוצמה, כאשר תמונה סימפטומטית זו משקפת היטב את מצב העודף שהמערכת מתאפיינת בו.

 

סימפטומים

מצב פתולוגי ב-Yang Ming מזוהה עם חום, כפי שמוצג בשורה 182:

问曰:阳明病外证云何?
答曰:身热,汗自出,不恶寒,反恶热也。

Question: what are the outward signs of Yang brightness disease?
Answer: there is generalized heat (effusion), spontaneous sweating and no aversion to cold, but aversion to heat.

(לפי תרגום של Craig Mitchell, et al)

לפי שורה זו, הסימפטומים העיקריים שמאפיינים פתולוגיה במערכת זו הם:

 • רתיעה מחום.
 • הזעה מוגברת.

בשורות רבות אחרות בטקסט, נוספים שני סימפטומים חשובים:

 • הפרעה ל-Shen.
 • צמא מוגבר.

כל עוד החום סגור בפנים ויש תנועה חלקה כלפי מטה, החום האדיר של Yang Ming לא מורגש באופן סימפטומטי.
ברגע שהחום מתפשט או תקוע, המטופל חש באי-הנוחות הפיזית והנפשית הנוצרת מהחום העודף. ייתכן והחום מורגש במהלך כל שעות היום, ייתכן והחום יקבל ביטוי רק בשעות אחה"צ-ערב, השעות בהם ה-Qi של המערכת קיים בעוצמתו המלאה.

החום האדיר הודף החוצה נוזלי גוף וגורם להזעה המוגברת. ייתכן והדיפת נוזלי הגוף תתבטא גם בשתן מוגבר או בשלשול של חום.

החום מפריע ל-Shen, ומקבל ביטוי של אי-שקט, אינסומניה, חרדות ובמצבים קיצוניים התנהגות מאנית.

החום העודף גורם לנזק ישיר לנוזלי הגוף. לכן, ניתן לראות לעתים קרובות במחלה של מערכת זו, צמא עם רצון ויכולת מוגברת לשתות. הצמא משקף את הפגיעה בנוזלי הגוף, הרצון והיכולת המוגברת לשתות מצביעים על כך שמדובר במצב של עודף – ה-Yang Qi של הגוף לא חלש, ולכן יש יכולת להכניס כמות גדולה של נוזלים.

סימנים נוספים יכולים לכלול פנים אדומות, לשון אדומה עם חיפוי צהוב עבה, ריחות חריפים של הפרשות הגוף וכד'. כיוון שמדובר בחום עודף, הדופק המאפיין ביותר של מערכת זו הוא דופק חזק, גדול ומלא.

 

סוגי פתולוגיות

ישנן שתי פתולוגיות עיקריות במערכת Yang Ming:

 1. יכולת הסגירה של המערכת נפגעת והחום האגור מתפשט והופך לחום מזיק. זה מוגדר כחום ללא צורה, שלא ניתן לנקז החוצה באמצעות שימוש במשלשלים.
 2. יכולת ההורדה של המערכת נפגעת והחום נתקע ומצטבר והופך לתקיעות עם צורה במעיים. כיוון שמדובר בחום בעל צורה, ניתן לנקז אותו מחוץ לגוף דרך המעיים באמצעות צמחים משלשלים.

 

חום מפושט במערכת Yang Ming

בהסתמך על הפורמולות השונות שמשמשות לטיפול, נהוג לחלק פתולוגיה זו ל-3 מצבים:

 1. חום מפושט במחמם עליון: החום תקוע בבית החזה ובסרעפת.
  סימפטומים כוללים תחושה של חום בבית החזה או בכפות הידיים, ריח רע בפה, דימומים בחלק העליון של הגוף, תחושה של מחנק, לחץ או צריבה בבית החזה, אי שקט, אינסומניה, חרדות או תחושה קשה של מצוקה פיזית או נפשית.
 2. חום מפושט במחמם אמצעי: זהו חום מפושט שפוגע בנוזלי הגוף וביכולת תפקוד הצ'י. התמונה הסימפטומטית מכונה 4 הגדולים:
 • חום גדול (יכול להיות חום סיסטמי, אבל הכוונה בעיקר לתחושה הסובייקטיבית של חום).
 • צמא גדול עם רצון ויכולת לשתות כמות גדולה של נוזלים.
 • הזעה גדולה. כיוון שמדובר בחום, סביר להניח שזו הזעה עם ריח חזק.
 • דופק מציף או מתגלגל.

סימפטומים נוספים יכולים לכלול:

 • אי-שקט כביטוי לחום שמפריע ל-Shen.
 • השתנה מרובה, שמצביעה על כך שהחום חוסם את יכולת ספיגת הנוזלים בגוף.
 • מלאות בבטן וכבדות כללית בגוף, כתוצאה מכך שהחום פוגע בזרימת הצ'י.

3. חום מפושט במחמם תחתון: המחמם התחתון הוא מקום חשוב למטאבוליזם של נוזלים. לכן, כאשר חום חודר למחמם התחתון הוא נקשר לנוזלים ויכולת פיזור הנוזלים בגוף נפגעת. הסימפטומים כוללים:

 • צמא מוגבר, כתוצאה מפגיעה בהתמרה ופיזור של נוזלי גוף.
 • שתן מועט וכהה. ייתכנו גם סימפטומים נלווים של צריבה במתן שתן, תכיפות ודחיפות במתן שתן.

במקביל לשני הסימפטומים העיקריים של פתולוגיה זו, ייתכנו גם הסימפטומים של אי-שקט ואינסומניה, כתוצאה ממצב של חום שפוגע ב-Shen, פגיעה שמאפיינת את המערכת הזו באופן כללי.

כאמור, אחד המאפיינים הבולטים של מחלת Yang Ming זו הזעה מוגברת עקב חום. עם זאת, חום מפושט במחמם התחתון יוצא דופן בכך שאינו מאופיין בהזעה מוגברת. למעשה, בשורה 224, יש הנחייה שבמידה ויש הזעה מוגברת, אסור לטפל בניקוז החום דרך המחמם התחתון. הפרשנות המקובלת היא, שבמצב הזה צריך לטפל דרך המחמם האמצעי.

 

חום כלוא באיבר Yang Ming

חום שתקוע באיבר Yang Ming, מהווה פגיעה בתנועה היורדת של המערכת וגורם לפגיעה חמורה בנוזלי הגוף. בעקבות זאת, נוצרת הצטברות של חום ויובש, שמתגבשת לצורה ומתבטאת לעיתים קרובות בעצירות.

חשוב לזכור, שלא כל מצב של עצירות זה הצטברות חום ויובש ב-Yang Ming, ולא כל מצב של הצטברות ב-Yang Ming חייב להתבטא בעצירות. כדי לאבחן מצב של Yang Ming צריך שיהיו סימפטומים משתי קבוצות הסימנים הבאות:

 1. סממנים כלליים של מחלת Yang Ming: אלו סממנים שמאפיינים גם מצב של חום מפושט במערכת וכוללים רתיעה מחום, הדיפה של נוזלי גוף החוצה, צמא, אי-שקט נפשי.במקרה בו החום כלוא באיבר, יצטרפו סימנים מהקבוצה הבאה:
 2. סימנים של תקיעות באזור המעיים (אזור הטבור ומטה), שכוללים עצירות, מלאות וכאב בבטן, רתיעה ממגע באזור הבטן, נפיחות בבטן, בטן קשה.

טיפול בחום התקוע בתוך איבר Yang Ming, מחזיר למערכת את יכולת ההורדה והניקוז. עם זאת, חשוב מאד לדעת שמדובר אך ורק במידה והסימנים הם של תקיעות בחלק התחתון של הגוף. ישנו איסור ברור בטקסט להשתמש בפורמולות שמטפלות בפתולוגיה הזו, לטיפול במצבים של צ'י מורד של הקיבה.

למעשה, למרות שמייחסים למערכת  Yang Ming את איברי הקיבה והמעי הגס, סימפטומים של צ'י מורד של הקיבה אינם שייכים כלל למערכת Yang Ming, אלא למערכת Shao Yang  או למחלות מורכבות.

 

סיכום

מחלות Yang Ming יכולות להיות גם מחלות כרוניות וגם מחלות אקוטיות.

כמחלות אקוטיות, מדובר לרוב במחלה זיהומית עם חום סיסטמי גבוה, רתיעה מחום, צמא מוגבר, תתכן גם מעורבות של מלאות או כאב בבטן ובמצבים חמורים גם פגיעה ברמת ההכרה.

מחלות זיהומיות ברמת Yang Ming נחשבות למחלות שצריך לטפל בהן מהר וביעילות. קיימת סכנה שהזיהום יפגע ישירות ב-Shao Yin, ואז כבר ייתכנו נזקים עצביים בלתי-הפיכים וסכנת חיים. הספר נכתב הרבה לפני המצאת האנטיביוטיקה, ואין ספק ש-Zhang Zhong Jing ראה כמות עצומה של מחלות אפידמיות ומחלות זיהומיות שהתפתחו במהירות לתוצאות טרגיות.

בחלק של Yang Ming ישנן 3 שורות שמתייחסות לצורך בדחיפות הטיפול, בחלק של Shao Yin יש התייחסות לנושא ב-3 שורות נוספות.

כמחלות כרוניות, מדובר על מגוון רחב של מחלות שיכולות להיות קשורות למטאבוליזם, למערכת העיכול, למערכת האנדוקרינית, למערכת העצבים ולבעיות רגשיות ונפשיות. החשוב הוא היכולת לזהות את הדינאמיקה של מערכת ה-Yang Ming בבסיס הבעיה. דינאמיקה זו מיוצגת בעיקרה באמצעות סימפטומים של:

 • רתיעה מחום כסימפטום מייצג לכך שאין חסר של Yang Qi.
 • הזעות מוגברות כסימפטום מייצג להדיפת נוזלי גוף כלפי חוץ, יכול להתבטא גם כשתן מוגבר וגם כשלשול חם.
 • צמא מוגבר כסימפטום מייצג לפגיעה בכמות ובהפצה של נוזלי הגוף.
 • אי-שקט נפשי ועד מצוקה נפשית, כסימפטום מייצג לאופן בו החום העודף מפריע לדינאמיקה התקינה של הגוף.

 

 

לחזור למעלה

2 תגובות על ״Yang Ming – פתולוגיות של עודף״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.