שאנג חאן לון, תאוריה ואבחון

סטרס – לא על הכבד לבדו!

אחד המסרים החשובים שעוברים מבין הפסקאות של השאנג חאן לון, הוא שבתהליך האבחון לא נותנים משקל לסימפטומים אלא לדינמיקה של המערכות. ישנם אמנם סימפטומים ספציפיים שמזוהים עם מערכות ספציפיות, אבל לסימפטומים אלו אין ערך עצמאי, תפקידם להוביל אותנו לזיהוי הפגיעה בדינמיקה המערכתית, שתדריך אותנו לאבחון המדויק.

לדוגמא: רובנו חיים עם מידה כזו או אחרת של לחץ. כיום ידוע שסטרס כרוני עלול לגרום למגוון רחב של מחלות. העובדה שמטופל מרגיש שהוא מושפע פיזית/רגשית ממצבי לחץ, אינה בעלת ערך אבחוני. עם זאת, בחינת האופן בו המטופל מגיב לחץ, משקף את הדינמיקה של המערכות ויכול לעזור לנו לזהות כיצד ניתן לעזור לגוף שלו לחזור למצב של הרמוניה ואיזון.

מערכת Tai Yang

מערכת זו אחראית לוויסות התנועה של Wei Qi ולתקשורת עם החיצון. המערכת בעלת דינמיקה של פתיחה ויכולת תנועה ותגובה מהירה.

מצב פתולוגי של המערכת יכול להתבטא בדריכות פיזית ורגשית, וברגישות יתר לגירויים חיצוניים (היפר-סנסיטיביות חושית ורגשית). סטרס כרוני עלול לגרם לתפיסות שרירים, בעיקר בשכמות ובעורף. התגובות הרגשיות עלולות להיות בעל אופי תוקפני בתוך נסיון מוגזם להגן מפני חדירת ה-”stressor” לתוך המערכת.

מערכת Yang Ming

מערכת זו אחראית על אגירת חום בעל עוצמה אדירה בפנים הגוף, כוח שנדרש לקיום תהליכים של פירוק וייצור בגוף. המערכת בעלת דינמיקה של סגירה והורדה למטה.

מצב פתולוגי של המערכת יכול להתבטא בחוסר מנוחה ואי-שקט. תגובות לסטרס עלולות לגרום לפלפיטציות ותחושות פיזיות של חוסר שקט. התגובות הרגשיות עלולות להיות בעל אופי דרמטי ואימפולסיבי במידה והחום של המערכת מפושט, או בעל אופי של "עצירות רגשית" בו המטופל צובר תסכול וכעס גדול, שתוקע אותו בפנים.

מערכת Shao Yang

מערכת זו אחראית על הציר שמאפשר תקשורת בין התפקודים של חיצון הגוף והתפקודים של פנים הגוף. המערכת בעלת דינמיקה של תנועת ויסות חוץ-פנים. ציר זה מאפשר ויסות מבוקר של תנועה בין הצרכים, הדרישות והיכולות המשתנות של הגוף. חשיבותו לא רק לאפשר לתפקודים של חוץ ושל פנים להתקיים בצורה של ויסות והפריה הדדית, אלא אף להעניק לגוף תחושה של חיוניות ומרץ ביכולת ההתמודדות עם המתח, בין הדרישות החיצוניות והצרכים הפנימיים.

מצב פתולוגי של המערכת יכול להתבטא בהעדר שמחת חיים, ונטייה לתקיעות. במצב סטרס, מטופל עלול לחוש שיש מיסוך בינו ובין ההתרחשויות סביבו, תחושה של בדידות, תחושה שלא מבינים אותו, שמוביל לעתים לדיכאון עם תחושה שאין טעם לחיים.

מערכת Tai Yin

מערכת זו אחראית על תהליכים של בניה, שימור ושיקום הגוף. תהליכים אלו תלויים ישירות במערכות היאנג, שמספקות את הכוח, החום והתנועה ההכרחיים. זוהי מערכת בעלת דינמיקה של פתיחה כלפי מערכות היאנג, והרמה למעלה לצורך קיום תהליכי ההזנה והבניה.

מצב פתולוגי של המערכת יהיה פגיעה בכוח להתמודד עם אתגרי השגרה היומיומית ועם אתגרי השיקום וההחלמה מאירועים טראומטיים. המטופל ירגיש שאינו מסוגל להכיל את המצב, או שההתמודדות מעמיסה ומכבידה עליו. קושי זה יוביל לדפוסי התנהגות של הימנעות פיזית ו/או רגשית.

מערכת Shao Yin

מערכת זו אחראית על תהליכים פנימיים הדרושים לעצם הקיום הבסיסי של הגוף. אלו תהליכים ברמות הפיזיות העמוקות ביותר של הגוף וברמת התת-מודע.

במצב פתולוגי של המערכת, הגוף מובס פיזית ורגשית. במצב הזה, המטופל יהיה שקוע בתוך עצמו, עטוף בתחושה של ייאוש וחוסר תקווה.

מערכת Jue Yin

מערכת זו אחראית על יכולת ההשתנות וההתחדשות, הדרושה בין היתר, לקיום התהליכים המחזוריים בגוף. מערכת זו בעלת דינמיקה של תנועה מתפרצת ושל תנועה בין הקצוות של יין ושל יאנג. במצב בו יש איזון במערכת זו, היין והיאנג משלימים, מאזנים, ומזינים אחד את השני.

במצב פתולוגי של המערכת, היין והיאנג מאבדים את ההרמוניה ביניהם והמתח ביניהם הופך ממתח מזין למתח הרסני ומתפרץ. בהתמודדות עם סטרס המטופל עלול להרגיש שהוא נמשך לכיוונים נגדיים, נמשך פעם לכיוון אחד ופעם לכיוון אחר, ואינו מצליח לעשות סדר ביכולת החשיבה או התפקוד שתאפשר התמודדות יעילה עם המצב.

לחזור למעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.