שאנג חאן לון, תאוריה ואבחון

Shao Yang – יאנג קטן עם כח גדול

הבנת תפקוד מערכת Shao Yang נעוצה בהבנת שתי התכונות העיקריות שמאפיינות אותה:

  • האחת מקבלת ביטוי בשם של המערכת: "היאנג הקטן" (Shao = קטן).
  • השניה מקבלת ביטוי בתיאור מקומה בגוף: "חצי חיצונית וחצי פנימית".

 

היאנג הקטן

מבין 3 מערכות היאנג, איכות היאנג של Shao Yang היא החלשה ביותר, לכן היאנג מכונה "קטן". ההתייחסות לאיכות היאנג כאל "קטן", אינה מצביעה על כך שהוא הפחות חשוב מבין מערכות היאנג, אלא מצביעה דווקא על ייחודו ועל אופי חשיבותו לתפקוד התקין של הגוף.

בשאנג חאן לון יש ציון לטווח שעות בהן כל אחת מן המערכות במלוא עוצמתה. טווח שעות זה, משקף את האיכות שמאפיינת את המערכת. במקרה של Shao Yang, השעות בהן המערכת במלוא עוצמתה הן 3:00-9:00 (מתואר בטקסט בשורה 272). טווח שעות זה מתחיל בזמן שהעולם עדיין שקוע בתרדמת הלילה, ממשיך לשעות הזריחה ומסתיים עם תחילתו של יום חדש. שעות אלו, של תחילת היום, אלו שעות מלאות התרחשות, התרגשות ואופטימיות. אלו בדיוק האיכויות שמערכת Shao Yang מעניקה לגוף שלנו.

אופיו של היאנג במערכת Shao Yang דומה לשמש בזריחה: בשעות האלו הקרינה שלה חלשה, לכן היא אינה מחממת או מסנוורת. תכונה זו של השמש, שאינה חזקה ומאיימת, היא שמאפשרת את קיום האיכות המיוחדת של אור הזריחה: אור זה ממלא את העולם בחיוניות, בהתרגשות, בתנועה ובתחושה של אושר. זהו הכוח של מערכת Shao Yang, פעולתה ממריצה, היא נותנת חיוניות ותנועה, שמשפיעה על כל התהליכים בגוף, גם הפיזיים וגם הרגשיים.

עם זאת, צריך לזכור שזהו אכן יאנג חלש יחסית, ולכן עלול להפגע בקלות וזקוק לתמיכה מתמדת ממקור יציב וחזק יותר, בעיקר ממערכת Tai Yin.

 

חצי חיצוני וחצי פנימי

ב-Su Wen, בפרק 6 כתוב:

Shao Yang governs the space between the exterior and the interior and is in charge of pivot mechanism.

(לפי תרגום של Greta Young).

מערכת Shao Yang מהווה ציר, שמווסת בין חיצון הגוף ובין פנים הגוף. היא פועלת בכוח האיברים כיס המרה והמחמם המשולש.

באמצעות המחמם המשולש, היאנג של Shao Yang משפיע על תפקוד היאנג של Tai Yang, שזורם ופועל בחיצון הגוף: מחמם שרירים, מווסת טמפ’ גוף, מגן מפני פתוגנים חיצוניים. באמצעות כיס המרה, משפיע על תפקוד היאנג של Yang Ming, שזורם ופועל בפנים הגוף: שולט על מערכת העיכול של הגוף, כולל קבלה של מזון, ספיגה וניקוז.

Shao Yang הוא הכוח המניע והממריץ לתהליכים אלו של החוץ והפנים, ובכך בעל חלק משמעותי בכל התהליכים שקשורים למערכת החיסון ולמערכת העיכול ולמטאבוליזם. בנוסף לכך, הוא הציר שמאפשר למערכת החיצונית של Tai Yang והפנימית של Yang Ming לתקשר אחת עם השניה בצורה מווסתת ומפרה, תקשורת חיונית לתפקודו התקין של הגוף.

פרשנות נוספת לכינוי של Shao Yang כערוץ חצי חיצוני חצי פנימי, מתייחסת למיקום אנטומי בגוף. ערוץ הקיבה זורם בחלק הקדמי בגוף שמייצג את הפנים, ערוץ שלפוחית השתן זורם בחלק החיצוני בגוף שמייצג את החיצון, וערוץ כיס המרה זורם בצידי הגוף, ממוקם בין הפנים ובין החיצון. מבחינת איברים ורקמות בגוף, אם העור והשרירים בשליטת Tai Yang, הבטן והמעיים בשליטת Yang Ming, אז הסרעפת, רקמות החיבור, חלל בית החזה ואיבר כיס המרה, בשליטת Shao Yang.

 

סימפטומים מייצגים

הסימפטומים של מחלות Shao Yang מפורטים בשאנג חאן לון במספר רב של שורות, דבר שנותן ביטוי לטווח ההשפעה הרחב של המערכת. עם זאת, כמו לכל שאר המערכות, יש בטקסט שורה אחת שמהווה תאור מסגרת של פתולוגיה במערכת. במקרה של Shao Yang תאור המסגרת מפורט בשורה 263, והוא משקף היטב את השפעתו של יאנג המערכת על התנועה בגוף, גם כלפי החיצון וגם כלפי הפנים.

少阳之为病,口苦,咽干,目眩也。

In disease of the lesser yang, (there is) a bitter taste in the mouth, dry throat, and dizzy vision.

במחלת shao yang, יש טעם מר בפה, יובש בגרון, וסחרחורות.

שורה זו נותנת הגדרה כללית למחלת Shao Yang באמצעות פירוט של 3 סימפטומים. בשאנג חאן לון, סימפטומים מייצגים מכאניזם מחלה, לכן לא צריך להתייחס ל-3 הסימפטומים המצויינים כאל הסימפטומים העיקריים של המערכת, אלא כאל סימפטומים שממחישים את מאפייני המערכת במצב הפתולוגי שלה:

  • טעם מר בפה: מר זה הטעם של אש. כלומר, בפתולוגיה של Shao Yang יש נטייה להתפתחות חום או אש. היאנג של Shao Yang אמנם חלש יחסית, אבל שופע חיות. לכן ברגע שחודר פתוגן שמפריע לתפקודו, יכולה להתפתח בקלות יחסית אש פתולוגית.
  • יובש בגרון: סימפטום שמעיד על פגיעה בנוזלי הגוף. פגיעה בנוזלי גוף קשורה באופן הישיר ביותר למערכת Yang Ming. כך לדוגמא, סימפטום של צמא בלתי ניתן לרוויה, הוא סימפטום שמוזכר רק בהקשר של חום במערכת Yang Ming. לכן, ניתן להבין את הסימפטום של יובש בגרון כסימפטום שמעיד על פגיעה ביכולת התפקוד של מערכת Yang Ming, שבפנים הגוף. פגיעה נפוצה בנוזלי הגוף כאשר הפגיעה במערכת Shao Yang, קשורה להפרעה בזרימה של נוזלי הגוף במחמם המשולש ולהיווצרות ליחה. ביטויים קליניים של ליחה יכולים להיות קשורים לכל מקום בגוף, היות והמחמם המשולש משפיע על כל מקום בגוף.
  • סחרחורות: סימפטום של סחרחורות מעיד על פגיעה בוויסות תנועת הצ'י בגוף. סחרחורות קשורות להפרעה לתנועה בפתחי החישה, שמאפשרים לגוף למקם את עצמו עם החיצון (אוזניים, עיניים). היכולת של הגוף לחוש ולתקשר עם החיצון, מתאפשרת באמצעות מערכת Tai Yang; התנועה של צ'י בגוף מונעת בכוח ה-Wei Qi, הצ'י של מערכת Tai Yang. כלומר, את הסימפטום של סחרחורות ניתן להבין כפגיעה ביכולת התפקוד של מערכת Tai Yang, שבחיצון הגוף.

השילוב של שני הסימפטומים – יובש בגרון וסחרחורות – מצביע על כך, שבמצב פתולוגי במערכת Shao Yang, יש נטייה לפגיעה בוויסות התנועה גם בפנים הגוף וגם בחיצון הגוף.

ניתן, אם כך, לסווג את הסימפטומים לפי שני מאפיינים עיקריים, של נטייה לאש ונטייה לפגיעה בוויסות הזרימה עם סטגנציה של צ'י ו/או של ליחה, שגורמים לפגיעה בתפקודים רבים בגוף, גם תפקודים שמשוייכים לפנים וגם תפקודים שמשוייכים לחיצון. כדי לאבחן פתולוגיה של מערכת Shao Yang, צריך ששני המאפיינים הללו יהיו נוכחים:

  • נטיה לחום: סימפטומים מייצגים, שפזורים בין שורות הטקסט, כוללים עיניים אדומות, סחרחורות, כאבים/צפצוף באוזניים ואפילו חירשות, אי שקט רגשי, תחושה של מחנק בבית החזה, טעם מר בפה, חום סיסטמי (יכול להתבטא גם בחום וקור לסירוגין, שמשוייך לערוץ, וגם בחום מתמשך, שמשוייך לאיבר GB).

חום וקור לסירוגין הוא סימפטום מייצג לאופי המאבק בין היאנג של השכבה ובין פתוגן שחדר אליה. היאנג נמרץ וחיוני ובמאבקו בפתוגן יגרום להופעה של חום, אך עם זאת חלש יחסית, ולכן אינו יכול להתמיד לאורך זמן עם המאבק והפתוגן יכול בזמן הזה לגבור ולגרום לתחושה של צמרמורות. יש מטפלים (Huang Huang) שטוענים שסימפטום זה מייצג כל מחלה בעלת אופי התקפי שבא והולך, עם או בלי דפוס ברור.

  • פגיעה בוויסות הזרימה: כיוון שמערכת Shao Yang משמשת כציר בין החיצון ובין הפנים, ויסות הזרימה בגוף הוא חלק מאד חשוב מתפקודה התקין. פתולוגיה במערכת מתבטאת בסימפטומים של סטגנציה של צ'י ו/או של ליחה. הסטגנציה נוטה להתבטא לאורך הערוצים ובאיברים של Shao Yang, אך זה לא הכרחי. סימפטומים מייצגים כוללים סחרחורות, ורטיגו, טיניטוס, כאבי ראש צידיים, כאב או תחושה של מלאות בבית החזה ובהיפוכונדריום, שיעול, דופק מיתרי.

בנוסף לפגיעה שקשורה בוויסות התנועה בחיצון הגוף ובפנים הגוף, ישנה גם נטיה לפגיעה בוויסות בין העץ והאדמה.

בשורה 97 כתוב:

The zang and fu are interconnected and (so) the pain will be low (down); the evil is high (up).

(לפי תרגום של Craig Mitchell, et al).

High ו-Low מתייחסים לסדר של מעגל הבקרה במודל 5 האלמנטים. המבקר מכונה High, המבוקר מכונה Low. לדוגמא, בקשר בין עץ ואדמה: עץ זה High אדמה זה Low.

במסגרת פתולוגיה במערכת Shao Yang, ניתן לראות גם כיס מרה תוקף קיבה וגם כבד תוקף טחול. סימפטומים של בחילות והקאות הם סימפטומים אופייניים לפתולוגיה של המערכת הזו. סימפטומים נוספים כוללים כאב בטן, אי נוחות כללית בבטן ופגיעה בסדירות של היציאות.

 

בנוסף לסימפטומים הפיזיים, יש חשיבות רבה לפגיעה הנפשית והרגשית המקושרת ל-Shao Yang. זהו סימפטום של מצב נפשי, בו המטופל אינו מרגיש את החיוניות שמאפיינת את השכבה ולכן לא מצליח להרגיש שמחה/אושר/התרגשות/עניין, עד כדי מחשבות אובדניות במקרים קיצוניים.

 

טיפול

אמנם מערכת Shao Yang נמצאת בין החיצון ובין הפנים, אך לא ניתן לטפל בה באמצעות האסטרטגיות של ייזוע ושל ניקוז, המשמשות בטיפול בפתולוגיות של החיצון ושל הפנים, בהתאם. האסטרטגיה של הטיפול בפתולוגיה של Shao Yang מוגדרת כאסטרטגיה של הירמון. כדי להבין מה עומד מאחורי הפעולה של הירמון, צריך להבין את הפורמולה Xiao Chai Hu Tang, הפורמולה העיקרית לטיפול בפתולוגיות Shao Yang.

לקריאה נוספת – מאמר בנושא הפורמולה Xiao Chai Hu Tang

 

 

לחזור למעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.