שאנג חאן לון, תאוריה ואבחון

עקרונות מנחים באינסומניה

קשיי שינה זו בעיה נפוצה, בעלת צורות הופעה רבות ומגוונות. ישנם אנשים שמתקשים להרדם בתחילת הלילה, אבל אחר כך השינה רצופה. ישנם אנשים שנרדמים בקלות אבל מתעוררים במהלך הלילה ואז מתקשים להרדם חזרה. ישנם אנשים שהשינה שלהם רצופה בהתעוררויות, ישנם אנשים שלכאורה ישנים רצוף כל הלילה, אבל זו שינה טרופת חלומות שאינה מרעננת אותם, ישנם אנשים שמרגישים שאינם רוצים לישון ומחפשים תעסוקה בשעות הלילה.

קשיי שינה זו לא בעיה של העת המודרנית. גם לפני 2000 שנה, מטפלים ברפואה סינית נתקלו לעיתים קרובות בהופעות השונות של קשיי שינה, דבר שניכר בין היתר במספר הביטויים הרבים שניתן למצוא בטקסטים הקלאסיים לתיאור בעיות שינה, כולל:

不得眠 – bu de mian,不得卧 – bu de wo, 不得睡 – bu de shui, 卧起不安 – wo qi bu an,不得卧寐 – bu de wo mei, 目不瞑 – mu bu ming,少寐 – shao mei

במאמר הזה ננסה לעשות סדר באבחנה מבדלת לבעיות שינה.

 

בבסיס כל הסוגים השונים של הפרעות שינה יש מנגנון מחלה משותף:

חוסר יכולת של יאנג להתכנס לתוך היין.

מודל 6 המערכות שמתואר בשאנג חאן לון, עוסק כולו במערכת היחסים בין איכויות היין ובין איכויות היאנג. לכל אחת מן המערכות יש דינמיקה ייחודית של יחסי יין-יאנג. לפיכך, בכל אחת מ-6 המערכות יכול להיות מצב פתולוגי בו היאנג לא יוכל להתכנס ליין , ויוביל לקשיי שינה.

Tai Yang

הדינמיקה של מערכת זו היא בעלת איכויות מאד יאנגיות של פתיחה כלפי חוץ, עירנות, תנועתיות ויכולת תגובה מהירה לגירויים חיצוניים. דינמיקה זו פועלת בכוח הצ'י המגן, ה-wei qi. תפקוד תקין של המערכת, קשור בין היתר למחזוריות של פעילות מוגברת בשעות היום ויכולת התכנסות בשעות הלילה.

Ling Shu, ch. 71:

卫气者,昼行于阳,夜行于阴。

Wei qi, in daytime circulates in the yang, at night circulates in the yin.

בפתולוגיה של מערכת זו, קשיי שינה הם ביטוי לדריכות יתר של ה-wei qi בחיצון הגוף ולקושי שלו להרפות ולהתכנס כלפי פנים.

קשיי שינה מהסוג הזה יהיו מאופיינים בדריכות פיזית ומחשבתית שלא תאפשר את הרגיעה הנדרשת לשינה. מטופל יכול להתלונן על שינה קלה מאד, שכל רחש קל מפריע לה; על מחשבות לגבי אירועים שהתרחשו במהלך היום, אליהם צריך להגיב; על תחושה של נוקשות ודריכות פיזית בגוף שמפריעה למצוא תנוחה להרדמות וכד'.

נוסף לבעיות בדינמיקה של Tai Yang, יש בחלק שמוקדש ל-Tai Yang, גם תאור מצב של חוסר הרמוניה שנוצר בעקבות ייזוע מוגזם. הפגיעה במצב הזה, מיוחסת לרוב לפגיעה ביאנג של הלב. היאנג נותן לנו את כוח, החיות והתנועה. פגיעה ביאנג הלב, מציפה את הנפש בתחושות של קור ושל העדר תנועה, תחושות שנקשרות בתודעה שלנו למוות. לכן פגיעה ביאנג בבית החזה, עלולה לגרום לחרדות ותחושה פנימית של בהלה. בעיות שינה הן לעיתים קרובות חלק מהפתולוגיה הזו, ויכולות להיות מלוות בתופעות של חלומות בלהה והתעוררות פתאומית עם תחושה של פלפיטציות ופחד לחזור לישון.

 

Yang Ming

הדינמיקה של מערכת זו היא של הכנסת האיכות היאנגית אל פנים הגוף. פעולת הספיגה והאגירה, מאפשרת העצמה של איכויות של חום וכוח שהגוף צריך לתהליכי פירוק ובניה. המערכת היא בעלת תנועתיות של סגירה פנימה, הורדה כלפי מטה וניקוז. היכולת של המערכת לתפקד בצורה תקינה, מותנה ביכולת שלה למנוע מהחום להתפזר או להיתקע ולהתגבש. במצבים פתולוגים של חום מפושט או של חום שהתגבש לצורה, החום הופך לחום מזיק. במצב של חום פתולוגי במערכת Yang Ming, יש הדיפה החוצה של איכויות היין שדרושות לוויסות הפעילות של המערכת, דבר שמוביל, בין היתר, לתופעות רבות של אי-שקט נפשי. תהליך ההתכנסות של היאנג לתוך היין אף הוא נפגע מכך שהיין, שנהדף החוצה, אינו במצב להכיל ולכנס.

קשיי שינה מהסוג הזה יהיו מלווים ברתיעה ברורה מחום, מנטייה להזעות מוגברות ומצמא מוגבר. נוסף לכך, מטופל יכול להתלונן גם על תחושה פיזית של מלאות או מחנק בבית החזה, או באזור הבטן שמונע ממנו להיות נינוח מספיק כדי להירדם. תאורים של מטופלים יכולים לכלול: תחושה "על סף התפרצות"; תחושה שמשהו פועם או דופק מבפנים ומפריע למנוחה; תחושה שצריך לפרוק הרבה אנרגיה לפני שאפשר לנסות לשכב במיטה.

 

Shao Yang

הדינמיקה של מערכת זו היא של ציר שמווסת בין החוץ ובין הפנים. דינמיקה זו הכרחית להתאמה בין התנאים החיצוניים ובין הצרכים הפנימיים, ומאפשרת לגוף את החיוניות, המרץ והסקרנות שדרושים כדי להתמודד עם המתח בין שני צידי הציר. במצבים פתולוגיים יש קושי ביכולת לתמרן ולווסת בין החוץ ובין הפנים. הביטויים הקליניים יכולים להיות גם פיזיים וגם רגשיים, והם ימחישו מצב של תקיעות, תסכול או ניתוק. אותו קושי של מעבר בין החוץ ובין הפנים, יכול להשפיע גם על התכנסות היאנג לתוך השינה.

קשיי שינה מהסוג הזה יהיו מאופיינים בתקיעות או הצפה מחשבתית, שתתבטא במחשבות בלתי פוסקות, לעיתים קרובות אותה מחשבה שחוזרת על עצמה, ויקשו על היכולת להרגע לתוך השינה. תופעות של אי נוחות פיזית שיפריעו אף הם לשינה, כוללות תחושה של חסימה או תקיעות, לרוב באזור הראש, הגרון, בית החזה, או האפיגסטריום.

 

Tai Yin

מערכת זו אחראית על תהליכים של קליטה וספיגה של חומרי בניה להתפתחות, שימור ושיקום. חלק ניכר מתהליכים אלו מתאפשרים בשעות הלילה כאשר הגוף נמצא במנוחה. במצב פתולוגי, היאנג של המערכת תשוש מדי כדי להתכנס בשעות הלילה לתוך היין ולאפשר את תהליכי ההתחדשות והבניה. קשיי השינה במצב הזה יבואו לידי ביטוי בחסר יכולת להרדם, למרות תחושה של עייפות גדולה, או בשינה לא מרעננת, גם בלילות בהם השינה לכאורה עמוקה.

 

Shao Yin

מערכת זו אחראית על תהליכים פנימיים, הדרושים לעצם הקיום בסיסי של הגוף. אלו תהליכים ברמות הפיזיות העמוקות ביותר של הגוף. פתולוגיות של מערכת זו קשורות לרוב למחלות פרוגרסיביות וסופניות, עקב קריסה של יאנג והשתלטות היין על הגוף.

במצב בו יש קריסה של יאנג, תהיה חולשה קשה ועייפות עם רצון מוגבר לישון, כאשר המטופל שקוע בתוך עצמו. ייתכן גם שהמטופל זז באי-נוחות למרות שנראה ישן, כתוצאה מכך שלא מדובר בשינה אמיתית, בה היאנג התכנס בתוך היין, אלא בשינה בה היאנג קרס ומנסה בכוחותיו האחרונים לייצר תנועה של חיות.

ייתכן והשתלטות היין גורמת להיפרדות היאנג מהגוף, כאשר בדרכו החוצה יופיעו תופעות דמויות חום, שכוללות חוסר מנוחה עם חסר רצון או יכולת לישון. במקביל, תופעות התכלות היאנג של המערכות הפנימיות, יצביעו על כך שלא מדובר בהתאוששות היאנג, אלא בתופעה המכונה "שירת הברבור", שלעיתים מקדימה את המוות.

נוסף לתופעות אלו, יש במערכת Shao Yin גם אזכור לבעיות השינה המוכרות לנו יותר, בעיות שינה של חסר יין שאינו קשור למצב סופני. סינדרום זה קיבל תשומת לב רבה יותר בתקופות מאוחרות בהתפתחות הרפואה הסינית, כאשר בשאנג חאן לון עצמו, מוזכר רק בשורות בודדות. מתוך הטקסט ניתן להבין שמדובר במצבים בהם חום, שנוצר כתוצאה מחסר היין, פוגע ביכולת התכנסות היאנג ובעקבות זאת פוגע בשינה. חשוב להבחין בין מצב זה ובין המצבים של חום עודף שהוזכרו בהקשר למערכת yang ming, כיוון שמדובר באסטרטגיה טיפולית שונה. כיום נהוג לציין סימפטום של הזעות יום מול הזעות לילה כסימפטום מאבחן בין חום עודף ובין חום חסר. הבחנה זו אינה קיימת בשאנג חאן לון. כפי שניתן להבין מהמאמר, גם החיבור האוטומטי של קשיי שינה לחסר יין, אינו קיים בשאנג חאן לון. סימנים שנוכל להיעזר בהם לצורך אבחנה מבדלת כוללים לשון, דופק ודינמיקה כללית שאינה תואמת את הדינמיקה של מחלה במערכת yang ming.

 

Jue Yin:

מערכת זו אחראית על יכולת הפריצה של היאנג מתוך מעמקי היין. יכולת זו דרושה, בין היתר, לקיום התהליכים המחזוריים בגוף. מערכת זו בעלת דינמיקה של תנועה מתפרצת ושל תנועה בין הקצוות של יין ושל יאנג. במצב פתולוגי של המערכת, התנועה המחזורית בין שיא היין ושיא היאנג נפגעת ויש מעבר כאוטי בין הקצוות. במצב הזה, היאנג יוכל להתכנס לתוך היין ולאפשר שינה, אבל לא לאורך הזמן הדרוש לקיום מחזוריות פיזיולוגית תקינה של יום ולילה. בעיות שינה מהסוג הזה, יבואו לידי ביטוי בהתעוררות באמצע הלילה עם תחושה שאין צורך לישון יותר, או בשינה רדופת חלומות שגורמת למטופל לשינה לא נינוחה.


לצפייה בסרטון הדרכה – איך להשיג יעילות באבחון וטיפול >>

לפרטים נוספים על קורס אבחון וטיפול לפי השאנג חאן לון >>

 

לחזור למעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.