אודות

המרכז ללימודי שאנג חאן לון, ללימודים מקצועיים עבור מטפלים ברפואה סינית, המתמקד בהבנת עקרונות האבחון ברפואה סינית ועקרונות הטיפול בעזרת צמחי מרפא.

מטרת המרכז להנגיש את העקרונות הפרקטיים של השאנג חאן לון באמצעות ניתוחי מקרה, מאמרים, קורסים וסדנאות. המרכז מסייע לתלמידיו ליישם את השיטה בתמיכת מערך וירטואלי ופרונטלי במרכזי שיח, לשיתוף והתייעצות.

תלמידי המרכז מוזמנים לרכוש את הידע בשלושה מסלולים: בסיסי, מורחב, התמחות, אשר בסיום כל אחד מהם תוענק להם תעודת מטפל מוסמך בשיטה.

 

חזון המרכז

הספר שאנג חאן לון הוא אחד מאבני היסוד להתפתחות הרפואה הסינית עד זמננו, ונחשב ספר חובה לכל מי שעוסק בתחום הרפואה הסינית.

השאנג חאן לון הוא טקסט קליני שמטרתו לשפר את יכולות האבחון והטיפול. הקושי בתרגום וניתוח הטקסט, הביאו לידי כך שהמסרים החשובים שטמונים בו, לא הועברו עד כה בצורה טובה לקהילת המטפלים בארץ. ברצוננו לשנות תמונת מצב זו, ולאפשר לכל מטפל שמעוניין בכך ללמוד, לנתח ולחקור בעבודתו הקלינית את השעורים החשובים שטקסט זה מעניק לנו.

הכלי הטיפולי של הספר הוא צמחי מרפא. כיום מטפלים שמסיימים את לימודיהם מתקשים לעבוד עם צמחי המרפא, בין היתר גם בגלל העדר ידע בשאנג חאן לון. סיבה נוספת לקושי, היא הפער בין התבניות הנלמדות ובין המקרים אותם רואים התלמידים בקליניקה.

אנחנו רוצים לא רק להקנות למטפלים את עקרונות השאנג חאן לון ככלי עבודה, אלא גם ללוות אותם הלכה למעשה במקרים בהם הם נתקלים בקליניקה, ליעץ באופן השימוש בצמחי המרפא ובכך להעלות את הבטחון שלהם בשימוש בכלי טיפולי חשוב זה.

דרך לימוד זה, אנחנו מקווים לחבר את קהל המטפלים לקלאסיקות ולחבר אותם לידע ולדרישות של העולם המודרני.


הצוות שלנו

הלה יפה – מייסדת המרכז ללימודי שאנג חאן לון, מרצה ראשית ומנהלת סניף השרון של המרכז, מנהלת קליניקה פרטית בתל מונד, מטפלת מוסמכת בשיטת שאנג חאן לון,

חני חובל – מנהלת תקשורת שיווקית, מרצה הרצאות הכרות לרפואה סינית ושאנג חאן לון לקהל הרחב ומנהלת סניף תל אביב של המרכז, מנהלת קליניקת "תמורה" בתל אביב, מטפלת מוסמכת בשיטת שאנג חאן לון.


אודות הלה יפה – מייסדת המרכז ללימודי שאנג חאן לון

הלה יפה למדה סינית ורפואה סינית בארץ, בסין ובטייוואן. הלימודים כללו עבודה מעשית בבתי חולים וקליניקות פרטיות. בנוסף, עשתה תואר ראשון בלימודי מזרח אסיה ומחשבת ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים.

מטפלת ברפואה סינית בקליניקה פרטית, במגוון רחב של בעיות בריאותיות, בעזרת דיקור וצמחי מרפא. מרצה קורסים בנושאים: צמחי מרפא, פורמולות, אבחון, גניקולוגיה, רפואה פנימית, ושאנג חאן לון.

עבדה 12 שנה כעוזרת מחקר בכירה במרכז לחקר רפואה טבעית בבית חולים הדסה, ירושלים, שם פעלה בשיתוף פעולה עם רופאי המחלקות השונות ליצירת בסיס פורה לרפואה אינטגרטיבית.

עבדה כמתרגמת סימולטנית מסינית לעברית בקורסים והרצאות שהועברו בסינית ע"י פרופ' פאנג ופרופ' צ'ן מאוניברסיטת צ'נג דו בסין.

 

"במהלך ההשתלמות המעשית שלי בטייוואן, בשנת 1998, התוודעתי לראשונה לחשיבות ידיעת הטקסטים הקלאסיים.

Dr. Li, המנהל של Yu Sheng Clinic, היה מטפל בעל יכולות אבחון וטיפול מופלאות. הוא ידע לצטט בעל פה את כל הטקסטים הקלאסים החשובים, וכל פעם ששאלתי שאלה, התשובה התחילה מציטוט אחד הטקסטים, ובעקבותיו הרצאה איך התובנה הזו התפתחה במהלך ההיסטוריה ומה הפוטנציאל הקליני של אותה תובנה.

הייתי שנה בקליניקה הזו, וחזרתי לארץ בתחושה של תסכול, שתמיד אבין רק חלק קטן מהרפואה הסינית כל עוד חסרה לי כל ההיסטוריה. בשנים הבאות טיפלתי בקליניקה הפרטית שלי, לימדתי סטודנטים לרפואה סינית ועבדתי במרכז לחקר רפואה משלימה בבית חולים הדסה. ההתפתחות המקצועית שלי התמקדה בעיקר ביישום מודרני של הרפואה הסינית.

בשנת 2008 קיבלתי מלגה, דרך מכללת רידמן, ללימודים בשאנג חאי למשך שנה. שוב, ניתנה לי ההזדמנות ללמוד מרופאים מדהימים, ששאבו את הידע וההשראה שלהם מהשילוב של תובנות ממקורות קלאסיים ביחד עם ידע רפואי מודרני.

החלטתי שהגיע זמן להשלים את החסר. תהליך הלימוד התחיל עוד בסין, מהמורים שהתמזל מזלי לצפות בקליניקות שלהם וללמוד מהידע הרב שלהם. אחרי שחזרתי לארץ המשכתי ללמוד דרך ספרים, קורסים, הרצאות ותשומת לב בקליניקה, והתחלתי ליישם בהדרגה את הידע העתיק ולשלבו עם הידע המודרני של פיזיולוגיה ופתולוגיה.

אני אסירת תודה לכל המורים שחלקו עמי את הידע שלהם, ובעזרת המרכז הזה, אני מקווה להעביר הלאה את חוכמת השאנג חאן לון, ולהנגיש אותה לכל מי שחפץ בה."