herbs
צמחים

Ban Xia – Pinellia Ternata Rhizome

Ban Xia הוא צמח חמים, חריף ורעיל. כיום הוא עובר תהליך עיבוד לניטרול הרעילות לפני השימוש. הוא בעל איכות מניעה ומייבשת, ולכן יעיל לטיפול בליחה. נהוג להשתמש בו גם לליחה קרה וגם לליחה חמה, בעזרת שילובים מתאימים. הוא בעל תנועתיות שיורדת כלפי מטה, ולכן יעיל לטיפול בצ'י מורד של הקיבה, עם סימפטומים של בחילות והקאות. זהו צמח מייבש מאד, ולכן לא מומלץ לשימוש לאורך זמן, אלא אם כן יש התייחסות בפורמולה לשמירה על היין והדם.

Ban Xia מופיע בפורמולות רבות של Zhang Zhong Jing. הוא מוזכר ב-18 פורמולות בשאנג חאן לון  וב-30 פורמולות ב-Jin Gui Yao Lue.
Zhang Zhong Jing, שכתב את שני הספרים הללו, שאב את הידע שלו על צמחי מרפא, בין היתר, מספר הצמחים העתיק, הקרוי Shen Nong Ben Cao Jing.
ב-Shen Nong Ben Cao Jing יש סיווג של צמחים ל-3 קטגוריות שונות, לפי אופי ההשפעה שלהם על הגוף:

 1. 上药 – shang yao – שמתורגם כ-upper class. אלו צמחים שמזינים ותומכים בגוף, משמרים בריאות ומאריכים חיים. הם אינם רעילים, וניתנים לשימוש במשך תקופה ארוכה.
 2. 中药 – zhong yao – שמתורגם כ-middle class. אלו צמחים שעוזרים לגוף להתמודד ולהתגבר על קשיים. יש ביניהם גם צמחים שאינם רעילים וגם צמחים רעילים.
 3. 下药 – xia yao – שמתורגם כ-lower class. אלו צמחים שנלחמים באופן פעיל בגורם מחלה בגוף. הם משמשים לטיפול בכל מגוון הסוגים של xie qi (גורמים פתולוגיים), ומפזרים הצטברויות מכל הסוגים. רובם צמחים רעילים, צריך לקחת אותם רק למשך הזמן בו יש מחלה בגוף.

אסור לתת לביטוי “lower class” להטעות אותנו לחשוב שמדובר בצמחים פחותים שעדיף להימנע מהשימוש בהם. ההפך הוא הנכון, אלו צמחים חיוניים כאשר מדובר במחלה. מחלה מתאפיינת בכך שה-zheng qi, שכולל את כל מכלול החומרים והתפקודים החיוניים של הגוף, איפשר מסיבה כלשהי לגורם פתוגני להתפתח בגוף. במצב הזה, חשוב אמנם להמשיך לתמוך ב-zheng qi, לחזק ולאזן את הגורמים שלא מנעו את התפתחות המחלה מלכתחילה, אבל לרוב זה חייב לבוא בשילוב עם טיפול ישיר כנגד אותו גורם מזיק שכבר התבסס בגוף.

Ban Xia משוייך לקבוצת הצמחים שב-lower class. זהו אכן צמח שנלחם ביעילות בסוגים שונים של xie qi, ועם זאת אינו מסוגל לחזק את ה-zheng qi (חומרי ותפקודי הגוף החיוניים).

התאור של ban xia בתוך ה-shen nong ben cao jing:

Ban Xia is acrid and balanced. It mainly treats cold damage, cold and heat, and hardness below the heart. It downbears qi, (treats) swollen and sore throat, head dizziness, chest distention, cough and counterflow and rumbling in the intestines, and stops sweating.

(תרגום של Yang Shou Zhong )

לפי הפסקה הזו, ניתן לראות שזהו צמח שמטפל בסוגים שונים של גורמים פתולוגיים, ובפגיעה אפשרית בכל מקום בגוף.
אין ספק שגם Zhang Zhong Jing  ראה בו צמח רב-מערכתי אשר יכול לעזור לגוף להלחם בגורמים פתוגניים מסוגים שונים, ולהחזיר את הוויסות והתנועה הנדרשים לחידוש התפקודים התקינים בגוף.

תפקודיו העיקריים של ban xia בתוך הפורמולות של השאנג חאן לון הם:

 • מתמיר ליחה וויסות זרימת הצ'י במחמם העליון והאמצעי.
 • מהרמן קיבה לטיפול בבחילות והקאות שמיוחסות לפתולוגיה של מערכת shao yang.

 

ban xia כמתמיר ליחה:

Ban Xia כמתמיר ליחה יכול לעזור לטפל בהשלכות של הליחה בכל מקום ובכל תפקוד בגוף:

 • בריאות, ליחה יכולה לגרום למחנק, שיעול וקוצר נשימה.
 • בלב, ליחה יכולה לחסום את פתחי הלב ולגרום לאי שקט, אינסומניה, חסר בהירות מחשבתית וקשיים רגשיים.
 • בקיבה ובטחול, ליחה יכולה לגרום לבחילות, הקאות, כאבי בטן, וקשיים בספיגה של חומרי הזנה.
 • בכבד, ליחה יכולה לגרום לבעיות רגשיות או לבעיות ביכולות המוטוריות בגוף, עקב חסימה במפרקים או פגיעה בעצבים. בנוסף לכך ליחה בכבד יכולה להשפיע גם על התפקוד של המערכת הגניקולוגית, עם פתולוגיות של קשיים בביוץ, כאבי מחזור ובעיות פיריון.
 • ליחה בכל מקום בגוף יכולה לגרום להיווצרות של גושים, כולל ציסטות, גידולים שפירים וגידולים ממאירים.

 

 ban xia כמהרמן קיבה במע' shao yang:

את היכולת של Ban Xia להוריד צ'י מורד של הקיבה, צריך להבין כתפקוד מייצג ליכולת של צמח זה לשחרר חסימות בציר שמחבר בין העולם החיצון ובין פנים הגוף. כדי להבין לעומק את החשיבות של תפקוד זה, צריך להבין את התפיסה של האדם כמיקרו-קוסמוס של המקרו-קוסמוס.

פרק 71 ב-Ling Shu מבטא זאת היטב:

Heaven is round, the earth is square. Man’s head is round, his feet are square so as to correspond to the (the shape of heaven and earth).

(לפי תרגום של Paul U. Unschuld)

הקיום הפיזי והיכולת לשמור על מצב של בריאות, מותנים ביכולת של הגוף להיות בקשר עם ההשפעות והשינויים של עולם החיצון.
הציר של shao yang אחראי על הקשר חוץ-פנים מהבחינות הבאות:

 • אחראי על כך שהשפעות היקום יוכלו לחדור אל פנים הגוף. דוגמא לכך, היא החשיבות הרבה שיש לחשיפה לאור השמש על המצב הפיזי והנפשי שלנו.
 • אחראי על כך שהמחזוריות הביולוגית של הגוף תהיה מתואמת עם המחזוריות של הטבע. דוגמא לכך, היא השעון הביולוגי היומי (circadian clock), שעל פיו מווסתת הפרשת הורמונים שתואמת את המחזוריות של יום-לילה.

במצב פתולוגי של המערכת יש נטייה ל:

 • תקיעות של צ'י, שגורמת לקושי לשמור על הזרימה המחזורית המתואמת של הגוף עם החיצון.
 • תקיעות של ליחה, שגורמת לקושי לתקשר בצורה ברורה בין החיצון ובין הפנים.

מצב פתולוגי של תקיעות במערכת, הוא לפיכך בעל השפעה רב מערכתית. ניתן לראות זאת בפתולוגיות של מערכת העיכול, מערכת החיסון, מערכת העצבים, המערכת האנדוקרינית, במערכת הגניקולוגית והאיזון הנפשי.

 

סינרגיסטיקות חשובות שמופיעות בתוך השאנג חאן לון:

ban xia + sheng jiang:
השילוב של ban xia עם sheng jiang הוא שילוב נפוץ. הם אף נחשבים לפורמולה בפני עצמה, שקרויה xiao ban xia tang, המוזכרת בספר Jin Gui Yao Lue.

שילוב זה חשוב מ-3 סיבות:

 1. הרעילות של ban xia מנוטרלת בעזרת השפעת sheng jiang.
 2. יש ביניהם סינרגיסטיקה של דומים. שני צמחים אלו יכולים להרמן קיבה ולהרגיע בחילות והקאות. זהו שילוב מאד חשוב לחוסר איזון של הקיבה מסיבות רבות, אך חשוב לזכור ששניהם צמחים חמים וחריפים. בפורמולה sheng jiang xie xin tang, המשמשת במצבים של פתולוגיה בקיבה על רקע חום, משתמשים בהם כדי להרמן את הקיבה כאשר יש צמחים אחרים בפורמולה שמטפלים בחום הפתוגני עצמו.
 3. יש ביניהם סינרגיסטיקה של משלימים. בזמן ש-ban xia בעל תנועתיות שיורדת כלפי מטה וכלפי פנים, ל-sheng jiang יש תנועתיות שמפזרת ונפתחת כלפי חוץ (הוא שייך לקבוצת הצמחים המייזעים). זה מאפשר וויסות תקין של הציר פנים – חוץ, ובעקבות זאת, וויסות של התנועתיות באזור האפיגסטריום, שכולל פעילות תקינה גם של הקיבה וגם של הסרעפת.

 

לחזור למעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.