formula
פורמולות, שאנג חאן לון

Wu Mei Wan

תאור המסגרת של מחלות Jue Yin מתואר בשורה 326 בטקסט. בשורה זו מתואר מצב בו יש חום למעלה וקור למטה, ותגובות פיזיולוגיות דרמטיות ולא מבוקרות.

הפורמולה Wu Mei Wan, היא הפורמולה המייצגת של מערכת Jue Yin, מפורטת בשורה 338.

פורמולה זו מהווה דוגמא להמחשת מצב מורכב זה, בו אין ויסות בין כוחות היין וכוחות היאנג, כאשר יש סימפטומים של חום ושל קור, זה לצד זה; סימפטומים של אבדן ויסות התנועה עם צ'י מורד, צ'י שוקע וצ'י תקוע, זה לצד זה. פורמולה זו משתמשת בסימפטומים של מערכת העיכול כדי להמחיש את הדינמיקה הזו.

מערכת העיכול היא דוגמא מובהקת לצורך באיזון ובשיתוף הפעולה בין כוחות היין והיאנג.
הצ'י של הקיבה בעל תנועתיות שמורידה למטה, ונוטה לסבול מיובש ומחום, ולעומתו הצ'י של הטחול בעל תנועתיות שמרימה למעלה, נוטה לסבול מלחות ומקור.
לפיכך, מערכת העיכול היא מערכת מצויינת להמחשת מצב פתולוגי, בו כוחות היין וכוחות היאנג מתנגשים זה בזה, במקום לתמוך זה בזה.

קלינית, פתולוגיה מהסוג הזה לא מוגבלת למערכת העיכול. בכל התפקודים והמערכות השונות בגוף יש חשיבות למערכת גומלין מאוזנת בין כוחות יין וכוחות יאנג.

כאמור, הפורמולה Wu Mei Wan עצמה, מפורטת בשורה 338. השורה מתחילה באבחנה מבדלת בין שני מצבים:

 • מצב בו יש פגיעה קשה ביאנג של הגוף, מצב זה הוא למעשה מצב סופני והטקסט לא מציע טיפול.
 • מצב בו יש פגיעה בוויסות של היין והיאנג בגוף, במקרה הספציפי הזה בשילוב מצב של תולעים. למצב הזה הוא מציע את הפורמולה Wu Mei Wan, שתעזור גם לטפל בתולעים, וגם להחזיר את הוויסות לגוף.

אבחנה מבדלת זו מבהירה, שלמרות התמונה הקלינית הדרמטית והמבהילה, אין מדובר במצב קריטי ומסכן חיים, אלא במצב שניתן לטיפול.

 

סימפטומים

בדומה לכל הפורמולות שבשאנג חאן לון, הסימפטומים הספציפיים המתוארים הם רק דוגמאות, שמטרתן להמחיש מכאניזם מחלה מסויים. אין צורך שהסימפטומים הספציפיים האלו יהיו נוכחים כדי לאבחן מצב של Jue Yin. נעבור על הסימפטומים ונסביר כיצד הם עוזרים להבין ולזהות פתולוגיה של Jue Yin עם התנגשות בין כוחות היין והיאנג.

הסימפטומים העיקריים, המפורטים בשורה 338 הם:

 • הקאות של תולעים.
 • אי-שקט שבא והולך בהתקפים.

הקאות של תולעים

蚘闻食臭出,其人常自吐蚘
when the roundworms smell malodor of food, the person often spontaneously vomits roundworms.

(לפי תרגום של Craig Mitchel, et al)

מכיוון שפורמולה זו עוסקת בתולעים, היא הפכה לפורמולה פופולרית לטיפול בטפילים בגוף באופן כללי. על פי הערכות רשמיות, כשליש מהאוכלוסייה סובלת מטפילים במערכת העיכול, דבר שהופך את הפורמולה הזו לרלוונטית במיוחד.

עם זאת חשוב לזכור, שהשיקול העיקרי לבחירה בה, הוא לא נוכחות טפילים, אלא מכאנזים המחלה שהיא מתייחסת אליו. מכאנזים המחלה מתואר באמצעות התכונות שמאפיינות את התנהגות התולעים בשורה זו: אלו תולעים ששוכנות במעיים. תולעים שונאות קור ואוהבות חום, לכן הנדידה של התולעים כלפי מעלה – הריח החריף של האוכל מצביע על כך שיש חום בקיבה, ולכן התולעים נודדות לשם. אם לא היה קור במעיים, הן לא היו מתחילות בנדידה.

בשורה 326, שנותנת את תאור המסגרת לפתולוגיות Jue Yin, ישנן דוגמאות לסימפטומים נוספים למצב של חום למעלה עם קור למטה:

 • תחושה סובייקטיבית של עלייה בעוצמה של צ'י, שפוגע בבית החזה ובלב, ותחושה של בעירה וכאב באזור הלב. מכאניזם הפעולה של סימפטומים אלו דומה לנדידת התולעים מלמטה כלפי מעלה. בשני המקרים הביטוי הסימפטומטי הוא תוצאה של חסר וויסות בין כוחות היין וכוחות היאנג. כוחות היאנג עולים בעוצמה כלפי מעלה, וכוחות היין שוקעים בכבדות למטה.
 • רעב ללא רצון לאכול. סימפטום של חום שמעורר את תחושת הרעב, יחד עם קור, שפוגע ביכולת קבלת המזון ובתאבון. החום והקור יכולים להתקיים בו-זמנית, הם לא מאזנים אחד את השני, ולכן יהיה גם ביטוי סימפטומטי מקביל לשניהם.

לסיכום, אמנם סימפטום של הקאות של תולעים זו לא תופעה שאנחנו עדים לה בשגרה הקלינית שלנו, אבל מכאנזים המחלה שבבסיס סימפטום זה, הוא מצב שאנחנו נתקלים בו לעיתים קרובות. פגיעה בוויסות התנועה העולה ויורדת, בוויסות איכויות היאנג והיין, יכולה לקבל ביטויים סימפטומטים נרחבים.
ביטויים להצפה של אנרגיית יאנג בחלק העליון של הגוף יכולים להיות:

 • צ'י מורד של הקיבה עם בחילות, צרבות, גיהוקים והקאות, מלווה בסימנים של חום, כגון ריח וטעם רע בפה, צמא מוגבר וכד'.
 • צ'י מורד של הריאות עם תחושה של חום, לחץ ומחנק בבית החזה, ייתכן עם סימני שיעול וקוצר נשימה.
 • יאנג עולה של הכבד עם לחץ דם גבוה, מיגרנות, טיניטוס וכד'.

ביטויים לשקיעה כלפי מטה של אנרגיית יין יכולים להיות: שלשול כרוני, נטייה ליציאה של טחורים, הרניה, דימום רחמי מוגבר וכד'. בנוסף, צריכים להיות סימנים לקור ולחסר, כגון חולשה כללית, קור בגפיים, רגישות לקור או החמרת הסימפטומים באכילת מזון קר, וכד.'

אי־שקט שבא והולך בהתקפים

蚘上入其膈,故烦,须臾复止
Roundworms ascend and enter the diaphragm, hence there is vexation, but wait a moment and it will cease.

(לפי תרגום של Craig Mitchel, et al)

באופן כללי, בשאנג חאן לון ישנם 2 סוגים של אי־שקט:

 1. אי־שקט על רקע חום: יכול להיות חום מפושט או חום מגובש, שגורם להפרעה ל־shen.
 2. אי־שקט על רקע קור: לרוב על רקע חולשת יאנג, כאשר הביטוי הוא יותר פיזי מאשר נפשי, עם תנועות גוף ללא מטרה, בנסיון לייצר תנועה של יאנג (בדרך כלל קשור למערכת Shao Yin).

במקרה הזה, אי־השקט מתואר כאי־שקט שמופיע בהתקפים פתאומיים. ההתקפים בתאור הזה קשורים לתנועת התולעים – כאשר יש תנועה שלהן כלפי מעלה, יהיה התקף של אי־שקט.

כאמור, התולעים נודדות כאשר הן בורחות מהקור לכיוון החום, לכן ניתן לשייך את הסימפטום הזה של התקף רגשי, להתנגשות בין הקטבים של היין ושל היאנג, כאשר יש הצפה פתאומית של חום שעולה למעלה.

המאפיין החשוב של סימפטום זה, הוא בכך שהוא זמני, כלומר תמונת מצב של נטיה להתפרצויות כעס, תסכול, חרדה וכד', שבמהרה חולפים ויש חזרה למצב נפשי ורגשי רגוע. תכונה זו מבדילה את אי־השקט של Jue Yin מאי־שקט של חום או של קור, שאינו התקפי, אלא מצב פחות או יותר קבוע.

 

מרכיבים

Wu mei wan זו פורמולה שמורכבת מצמחים חמים, קרים, חמוצים, מרים, חריפים ומתוקים. שילוב איכויות זה, משקף היטב את מורכבות המצב בו היא מטפלת.

מבחינה תפקודית היא מנקזת חום, מחממת יאנג, מניעה כלפי מטה, מחזקת צ'י, משתקת תולעים ומשככת כאב.

כמו כן, שילוב זה של איכויות צמחים, מוכר לנו כבר מפורמולות Xie Xin Tang, המטפלות במצב של חום פתוגני בקיבה עם פגיעה בצ'י הגוף. החום הפתוגני מכביד על פעילות היאנג של הגוף, ובסופו של דבר מחליש אותה. כיוון שמדובר בחום שאיו מגובש, אי אפשר לנקז אותו החוצה דרך שלשול, וצריך לטפל באמצעות קירור וחידוש תנועת הצ'י.
לכן, חשוב לעשות אבחנה בין מידת השפעת הגורם הפתוגני – xie, ובין הפגיעה בחומרים החיוניים בגוף – zheng. ובהתאם לזאת לקבוע את מידת המרכיבים המרים והקרים מול המרכיבים החריפים וחמים.

המרכיבים החמוצים

Wu Mei

נמצא במינון גבוה בהרבה משאר המרכיבים. הטעם שלו חמוץ מלכתחילה, בנוסף משרים אותו בחומץ לפני הבישול, ועל זה עוד מוסיפים חומץ להשרייה.

במקרה של טפילים, החמוץ משתק את התולעים ומאפשר ניקוז יעיל שלהן.

במקרה של שלשול כרוני, החמוץ מאפשר ספיחה להפסקת השלשול ומניעת אבדן חומרים חיוניים לגוף.

המרכיבים החריפים והחמים

Xi Xin, Gan Jiang, Fu Zi, Gui Zhi, Chuan Jiao

מרכיבים אלו מפזרים קור וממריצים תנועה של יאנג בערוצים ובאיברים. באמצעות חידוש תנועת היאנג במחממים השונים, מתאפשר גם ויסות תקין של הזרימה בגוף.

בשאנג חאן לון, בכל הפורמולות בהם משתמשים בשילוב Gan Jiang + Fu Zi, לרוב מדובר במצבים מסכני חיים, ומטרת השילוב היא הצלת היאנג. במקרים אלו משתמשים ב־Fu Zi לא מעובד שנקרא Sheng Fu Zi.

Wu Mei Wan היא יוצאת הדופן היחידה לכלל הזה. אמנם משתמשים בשילוב Gan Jiang + Fu Zi, אבל למטרת פיזור קור ולא למטרת הצלת יאנג. בהתאם לזאת, לא משתמשים ב־Fu Zi לא מעובד, אלא בצורתו המעובדת, שנקראת Pao Fu Zi.

המרכיבים המרים והקרים

Huang Lian, Huang Bai

מטהרים חום עודף ומורידים כלפי מטה. במקרה הזה, נבחרו צמחים שמטהרים חום מהקיבה, הלב והמחמם התחתון.

טיהור החום הפתוגני מאפשר לאנרגיית היין בגוף להתאושש ולתפקד בשיתוף עם אנרגיית היאנג.

המרכיבים המתוקים

Dang Gui, Ren Shen

מחזקים צ'י ודם. בנוסף, מוסיפים לפורמולה דבש ולוקחים אותה עם אורז, להגברת יכולת החיזוק של הפורמולה. חיזוק zheng יסייע ביצירת יציבות תפקודית בגוף.

 

הוראות לקיחה

הטקסט מפרט הוראות לקיחה ברורות כדי להגביר את היעילות של הפורמולה:

 • צריך לקחת אותה לפני האוכל.
 • צריך לקחת אותה לאט ובהדרגה. בפעם הראשונה מינון נמוך, ולהגביר את המינון בהדרגה מפעם לפעם עד שמגיעים למינון הרצוי.
 • להקפיד על תזונה בזמן לקיחת הפורמולה. פורמולה זו נועדה לווסת ולהרמן את מערכת העיכול, ולכן חשוב לא להקשות עליה בתזונה שתעמיס ותחליש את מערכת העיכול. רצוי להימנע מאוכל קר, אוכל כבד ושומני ואוכל חריף.

 

יישום קליני

פורמולה זו מאד שימושית לטיפול במגוון מחלות כרוניות, בהן רואים לא מעט את השילוב של עודף וחסר, חום וקור.

כיוון שמדובר במערכת Jue Yin, בה יש נזק למנגנון הפעולה של כוחות היין וכוחות היאנג, מדובר לרוב במחלות בהן יש נזק פתולוגי ממשי לרקמות.

הפורמולה Wu Mei Wan מתמקדת במערכת העיכול, ולכן מתאימה לטיפול בפתולוגיות כמו מחלות מעי דלקתיות (Ulcerative Colitis, Crohn’s) מחלות כיבי קיבה ומעיים, Barrett's Esophagus וכד'.

יישום נכון של הפורמולה, מותנה בכך שמאבחנים את מידת מורכבות החום והקור, החסר והעודף, ועושים מודיפיקציה בהתאם לתמונת המצב הספציפית.

את העקרון הטיפולי של הפורמולה, ניתן כמובן ליישם לאו דווקא מערכת העיכול, אלא גם על כל מערכת אחרת בגוף שמציגה תמונת מצב של פתולוגיה במערכת Jue Yin.

 

לחזור למעלה

תגובה אחת על ״Wu Mei Wan״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.