formula
פורמולות, שאנג חאן לון

Zhi Zi Chi Tang

הפורמולה Zhi Zi Chi Tang מטפלת במצב של חום עודף ללא צורה, שתקוע בבית החזה ובסרעפת. תחום הפעילות שלה כולל:

 • מחלות  זיהומיות  שמשפיעות  על  בית  החזה (ריאות, לב, ושט  וקיבה).
  סימפטומים כוללים: חום סיסטמי (או עדות לזיהום בבדיקת דם), רתיעה מחום, תחושה של צריבה או מחנק בבית החזה, ריח רע מהפה. ייתכנו גם דימומים שקשורים לושט/קנה הנשימה/אף/חניכיים.
  מצב זה מקושר למחלה של חום מפושט במערכת Yang Ming.
 • מחלות לב. החום פוגע בתנועה התקינה של צ'י ודם בבית החזה.
  סימפטומים כוללים: תחושה של מחנק, לחץ ואפילו כאב חד בבית החזה (שורות 77, 78), תחושה של תקיעות ומלאות באזור האפיגסטריום, כאשר האפיגסטריום עצמו רך למגע.
  מצב זה אינו קשור למערכת ספציפית, אלא למחלה שהתפתחה כתוצאה מטיפול מוטעה, שגרם לכך שהגוף הסתבך עם מחלה. מצב זה מכונה Huai Bing או Transmuted Disease. מחלות מסוג זה אינן ניתנות לאבחון וטיפול דרך המערכת הפיזיולוגית של שש השכבות, אלא באמצעות העקרונות של אבחנה מבדלת.
 • אי שקט נפשי. החום מפריע ל־Shen ועלול לגרום לתופעות של אי שקט, פלפיטציות, אינסומניה, חרדות, מצוקה נפשית והתקפי חרדה.

 

דגשים לאבחנה מבדלת

1. חום עודף מול חום חסר

זוהי פורמולה המתאימה לחום עודף בלבד. הטקסט מדגיש את זה בשורה 221, כאשר הוא משתמש בחיפוי הלשון לצורך אבחנה מבדלת – במקרה של חום עודף יהיה חיפוי לשון עבה וצהוב.

כיום, סימפטום של חום בחמש הכפות משמש כאינדיקציה לחום חסר. יש לציין שלפי השאנג חאן לון, סימפטום זה אינו יכול לשמש כסימפטום אבחנתי; חום עודף ב־Yang Ming בא לידי ביטוי הרבה פעמים בתחושה של חום בבית החזה ובכפות, כאשר סימפטומים של חום בכפות או הזעה רק באזור הראש מצוינים באופן ברור גם בהקשר לפורמולה הזו.

2. חום עם צורה מול חום בלי צורה

זהו סינדרום של חום עודף, אבל חום שלא התגבש לצורה כלשהי.

חום שהתגבש לצורה, יתבטא בהצטברות שניתן וצריך להוציא או לנקז מתוך הגוף, לדוגמא: עצירות, הצטברות נוזלים, גושים וגידולים. הסימן העיקרי שהטקסט מספק לנו, זה באמצעות מישוש הבטן.

במצב של חום ללא צורה אזור האפיגסטריום והבטן יהיו רכים למגע, בזמן שבחום עם צורה הבטן תהיה קשה למגע. ניתן כמובן להיעזר בסימנים נוספים, ביניהם גם בדיקות מודרניות, לצורך האבחון.

3. סטגנציה כתוצאה מהחום מול סטגנציה כתוצאה מתקיעות צ'י הכבד

בסינדרום שקשור לפורמולה Zhi Zi Chi Tang תיתכן מעורבות של תקיעות בתנועת הצ'י והדם בבית החזה. הסיבה לתקיעות היא החום העודף שכלוא בסרעפת ובבית החזה. התנועה התקינה של צ'י ודם מונעת מכוח ה־Yang Qi ותוך התייחסות לדינמיקה הפנימית של המערכות השונות.

במצב של חום פתולוגי, החום הופך להיות הכוח המניע, והוא מייצר תנועה לא מסודרת, הרסנית ומתישה. לכן, למרות שחום מייצר תנועה, זו למעשה תנועה סטגנטיבית, והסימפטומים יצביעו על סטגנציה לכל דבר: מחנק, תחושה של לחץ בחזה וקושי לנשום, ועד כדי כאב חד בבית החזה.

מכיוון שהביטוי הסימפטומטי של הסטגנציה דומה למצב של סטגנציה על רקע תקיעות של הכבד, יש צורך לעשות אבחנה מבדלת. לדוגמה: במקרה של סטגנציה על רקע חום, יהיו סימנים בולטים לרתיעה מחום, אי־שקט, אינסומניה, ריח חריף בזיעה או בפה, לשון אדומה וחיפוי צהוב. במקרה של סטגנציה על רקע תקיעות של הכבד, יהיו סימפטומים של כאבים במקומות נוספים שמזוהים עם הכבד, עצבנות, לשון עם צדדים בולטים.

 

מכאניזם פעולה

הפורמולה Zhi Zi Chi Tang מטהרת חום ללא צורה, שתקוע בבית החזה ובסרעפת ומחזירה את התנועה התקינה לצ'י ולדם. הפורמולה הבסיסית מורכבת מ־2 צמחים בעלי איכויות משלימות:

Zhi Zi

מינון: 9 גרם. קר ומר, מטהר חום מ־3 המחממים ובין היתר גם מהלב ומבית החזה. מניע חזק כלפי מטה כדי לנקז את החום דרך השתן. מטפל גם בהשלכות הפיזיות וגם בהשלכות הנפשיות של החום העודף.

Dan Dou Chi

מינון: 6-9 גרם. חריף ומתוק, מפזר ומניע כלפי מעלה, מייזע במצב של פתוגן חיצוני. ממקד את פעולת הפורמולה במחמם העליון, ומחזיר תנועתיות תקינה באמצעות פעולת הפיזור העדינה שלו.

מכיוון שלא נוספו מניעי צ'י או מניעי דם, זה מצביע על כך שהתקיעות נובעת מהחום בלבד, ושתנועת הצ'י תתחדש כשהחום יטופל.

 

מודיפיקציות

Zhi Zi Gan Cao Chi Tang

מיועדת לשימוש במידה והחום פוגע בצ'י.

ב־Su Wen פרק 5 כתוב:

壮火散气,少火生气 – A strong fire disperses qi. A small fire generates qi.

(לפי תרגום של Paul U. Unschuld and Hermann Tessenow)

האש הקטנה היא איכות היאנג בגוף, בעלת האיכות המניעה והבונה. האש הגדולה היא חום פתוגני שפוגע בגוף וגורם לחולשה של צ'י.

סימפטומים לפגיעה בצ'י, במקרה הזה, כוללים את התמונה הסימפטומטית של חום עודף ללא צורה שכלוא במחמם העליון, ביחד עם סימנים לחולשה של הצ'י במחמם העליון, כגון: קוצר נשימה, קול חלש, תחושה של קושי לדבר.

פורמולה זו מכילה את שני המרכיבים הבסיסיים: Zhi Zi, Dan Dou Chi, בתוספת של Zhi Gan Cao. המחשבה כאן היא שמחזקי הצ'י העוצמתיים יותר עלולים להעצים גם את החום המזיק. Zhi Gan Cao לעומת זאת, יעניק תמיכה טובה לצ'י של הגוף ויאפשר לו להתמודד עם המחלה, בסיוע שני הצמחים הנוספים בפורמולה.

 

Zhi Zi Sheng Jiang Chi Tang

מיועדת לשימוש במידה והחום גורם להקאות.

מודיפיקציה זו היא תוספת של Sheng Jiang לשני הצמחים הבסיסיים. העובדה שבחרו להוסיף דווקא את Sheng Jiang לטיפול בהקאות, מעידה שוב על כך שהתפיסה היא שהחום המזיק פוגע בצ'י התקין של הגוף, במקרה הזה, הצ'י של הקיבה. Sheng Jiang הוא חמים וחריף, ולכן לא מטפל באש של הקיבה, אלה מהרמן ומסדיר את פעולת הצ'י של הקיבה.

חשוב לדעת, שבתאור הפורמולה המקורית וכל אחת מ־2 המודיפיקציות המצוינות לעיל, הטקסט מציין שאם יש הקאות בעקבות לקיחת הפורמולה, צריך להפסיק לקחת אותה. לא ברור אם הפורמולה נועדה לגרום להקאה ובכך לעזור לגוף לנקז את החום, או שהקאה מעידה על טיפול מוטעה. הפתרון הפשוט הוא לבחון כל מצב לגופו:

 • במידה והפורמולה גרמה להקאה ובעקבות זאת חל שיפור במצב, החום מן הסתם נוקז החוצה באמצעות פעולת ההקאה.
 • במידה והפורמולה גרמה להקאה ובעקבות זאת לא חל שיפור במצב, צריך לבדוק מחדש את האבחון.

 

Zhi Shi Zhi Zi Chi Tang

מיועדת לשימוש במידה והחום גרם גם לתקיעות באזור המרכז.

זוהי מודיפיקציה שמשמשת למצב של חום תקוע בבית החזה ובאפיגסטריום. הסימפטומים כוללים את הסימפטומים הרגילים של הפורמולה: אי שקט ואי נוחות באזור בית החזה או הלב, חסר שקט נפשי עם חרדות, בלבול, אינסומניה, תחושה של חום. בנוסף לכך, יהיו סימפטומים של תקיעות במחמם האמצעי, עם תחושה של מלאות ותקיעות בבטן, נפיחות וכד'.

גם כאן מדובר בחום עודף שלא התגבש לצורה, ולכן אין כאן מצב של בטן קשה או עצירות.

המודיפיקציה כוללת תוספת של Zhi Shi שמניע את הצ'י במחמם האמצעי, ומינון גבוה יותר של Dan Dou Chi, הנחוץ כדי להתגבר על הסטגנציה בשני המחממים.

במידה וכן תיווצר תקיעות עם התגבשות לצורה, כגון סטגנציה של מזון או עצירות, ניתן להוסיף את הצמח Da Huang.

 

פורמולה זו נכתבה בטקסט בחלק שמוקדש ליכולת התאוששות ה-Zheng Qi אחרי תקופה של מחלה. סביר להניח שבמקרה הזה, תקופה של מחלה גרמה לאבדן ויסות התנועה התקינה בגוף וזה איפשר לחום פתוגני להיות כלוא בתוך הגוף. הפורמולה הזו מאפשרת את השחרור שלו ואת שיקום התנועתיות.

עוד פרט מעניין בהקשר לפורמולה הזו הוא שהטקסט מדריך לקחת את הפורמולה עם "מי עמילן". הפרשנות הרווחת היא שמדובר במים שהושרה בהם דגן כלשהו למשך מספר ימים, עד שנהיה להם ריח חמצמץ. בפרשנות מודרנית, ייתכן ומדובר בשימוש בפרוביוטיקה לתהליך השיקום.

 

קונטרה אינדיקציה

Zhi Zi Chi Tang היא פורמולה מקררת. אם הקונסטיטוציה של החולה היא של חולשת צ’י או יאנג הטחול עם צואה רכה, פורמולה זו עלולה לגרום לנזק נוסף לטחול.

צואה רכה/נטייה לשלשול מהווה דוגמה בטקסט לסימפטום שמצביע על חולשת צ’י או יאנג של הטחול או הכליות. אם יש סימפטום אחר שמצביע על החולשה, גם אז אסור להשתמש בפורמולה בצורתה המקורית. האפשרות שמופיעה בטקסט למצב משולב של חום תקוע בבית החזה עם חולשה של הטחול, היא תוספת של Gan Jiang.

 

לחזור למעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.