formula
פורמולות

Li Zhong Wan

הפורמולה Li Zhong Wan מחממת ומחזקת יאנג של הטחול, מעודדת תנועה ופתיחה של המחמם האמצעי. היא מטפלת בפגיעה ביכולת העיכול וההתמרה עם סימפטומים של חסר תאבון, בחילות, הקאות, שלשולים, נפיחות ואי נוחות בבטן. סימפטומים נוספים כוללים רתיעה מקור, חולשה ועייפות.

 

מרכיבים ומודיפיקציות

מתוך 112 הפורמולות בשאנג חאן לון יש רק 7 פורמולות להן Zhang Zhong Jing נתן דוגמאות למודיפיקציות מבלי לשנות את שם הפורמולה המקורית. Li Zhong Wan היא אחת מהפורמולות האלו. מודיפיקציות אלו נותנות המחשה נוספת לטווח הפעולה הרחב שיש לפורמולה, ומדגימות כיצד ניתן למצות את הפוטנציאל שלה.

פורמולה זו מורכבת מ־4 צמחים במינונים שווים. לצורך השוואה בהמשך לשינויים במינון, יחס הצמחים ההתחלתי הוא 3:3.

ארבעת המרכיבים הם:

Gan Jiang
Ren Shen
Bai Zhu
Zhi Gan Cao

Gan Jiang

חריף וחם, מחמם את המרכז. ביחד עם Zhi Gan Cao מחזק את יאנג הקיבה.

מודיפקציה: במצב של רתיעה מוגברת מקור, או תחושה של קור בבטן, צריך להגדיל את המינון של Gan Jiang ליחס של 4.5:3.

Ren Shen

מתוק, מעט מר ומעט חמים, מחזק צ'י ומגביר ייצור נוזלים, יכול לשמש גם במצבים קריטיים של אבדן גדול של דם או של נוזלי גוף. צמח חשוב להחזרת הכוח הדרוש לתפקוד תקין של הגוף.

מודיפיצקיה: במצב של כאב בטן, צריך להגדיל את המינון של Ren Shen ליחס של 4.5:3 בהשוואה לשאר הצמחים.

זו לא הפעם היחידה ש־Zhang Zhong Jing מוסיף Ren Shen לפורמולה כדי לתת מענה לכאב, אבל הבחירה דווקא בצמח זה, אינה מובנת מאליה. לרוב, כאב בטן מטופל באמצעות שילוב של Bai Shao+Zhi Gan Cao לריכוך מתח וכיווצים של השרירים, או באמצעות צמחים בעלי איכות של הנעה, מתוך ההיגיון שכאב הוא תוצאה של הפרעה בזרימה. העובדה שבחר דווקא ב־Ren Shen מחייבת אותנו לחשוב על אבחנה מבדלת בנושא של כאב.

 

Bai Zhu

מר, מתוק וחמים. מחזק צ'י, מעודד סירקולציה של נוזלי גוף, מניע כלפי מעלה. צמח זה בעל ערך רב ביותר לחיזוק התפקוד של הטחול, באמצעות שמירה על סביבה יבשה ועל תנועתיות כלפי מעלה. במסגרת המודיפיקציות, הטקסט נותן דגש על התכונות החיוביות של צמח זה.

מודיפיקציות:

 • שלשולים: הטקסט מדגיש שבמצב של שלשול, ל־Bai Zhu יש חשיבות רבה, זאת עקב יכולתו גם לחזק את הטחול וגם להחזיר לו את יכולת ההרמה.
 • צמא: במצב של שלשולים והקאות עם צמא, יש הנחייה להעלות את המינון של Bai Zhu ליחס של 4.5:3. מודיפיקציה זו חשובה להבנה של אבחנה מבדלת בהקשר לצמא. לא כל צמא נובע מחסר של יין או מחום. במקרה הזה, הצמא נובע מכך שאין סירקולציה טובה של נוזלים עקב חולשת הטחול ופגיעה בתנועתיות שלו. פורמולה נוספת לטיפול בצמא עקב פגיעה בתנועתיות של הנוזלים זו Wu Ling San, שם הדגש פחות על חיזוק הטחול ויותר על שיפור תנועת הנוזלים ברחבי הגוף.

ביחד עם חשיבותו הרבה לתפקוד תקין של הטחול, Bai Zhu הוא צמח שעלול להיות בעייתי, לכן ישנם מצבים בהם צריך להוציא אותו מהפורמולה

1. תחושה של דפיקות באזור הטבור עקב הצטברות של נוזלים. Zhang Zhong Jing עקבי בהנחיה שלו להוציא את Bai Zhu במצב של דפיקות באזור הטבור. במקרה הזה, יש גם ציון מפורש לכך שהסיבה לדפיקות היא הצטברות נוזלים.

ייצור נוזלי הגוף נעשה במערכת Tai Yin, משם מועבר למערכת Tai Yang, שאחראית על ויסות תנועת הנוזלים ברחבי הגוף. במצב של תקיעות נוזלים, Bai Zhu עלול להחריף את התקיעות.

סכנה נוספת של שימוש ב-Bai Zhu במצב הזה היא התנועתיות שלו כלפי מעלה, שעלולה לגרום לתנועת הנוזלים לנוע כלפי מעלה ולהתבטא בתופעה של Ben Tun – running piglet: מצב בו יש תופעות של התקף חרדה כגון פלפיטציות, תחושה של הצפה או תקיעות בבית החזה ותחושה שעומדים למות.

לכן, במצב זה של דפיקות באזור הטבור, הטקסט מנחה להוציא את Bai Zhu ולהכניס במקומו את Gui Zhi במינון גבוה משאר הצמחים (יחס של 4:3 לטובת Gui Zhi). הצמח Gui Zhi ממריץ את התפקודים של מערכת Tai Yang, עוזר בעידוד התנועה של Wei Qi ובפיזור הנוזלים, וביחד עם Zhi Gan Cao, שנמצא אף הוא בפורמולה, מחזק את יאנג הלב למניעת מצב של הצפת נוזלים לכיוון המחמם העליון.

2. הקאות רבות. פורמולה זו ניתנת במצב בו יש בחילות, הקאות ושלשולים. לצמח Bai Zhu יש יכולת סימפטומטית טובה לעזור בשלשולים ובהחזרת התנועה התקינה של הרמה לטחול. עם זאת, במידה והסימפטום העיקרי הוא דווקא הקאות, יש הנחיה להוציאו, כנראה מחשש שבמצב של צ'י מורד, פעולתו עלולה להחריף את המצב.

במקומו מוכנס Sheng Jiang במינון זהה לשאר הצמחים. Sheng Jiang מהרמן קיבה ומרגיע בחילות והקאות. יש לשים לב ש־Sheng Jiang אינו מחליף כאן את Gan Jiang, אלא את Bai Zhu.

עם זאת, הטקסט מדגיש שאם השלשולים גם הם מרובים, אז בכל זאת להשאיר את Bai Zhu. ההנחיה הזו שוב מדגישה את החשיבות הגדולה של Bai Zhu במצב בו הטחול מאבד את יכולת ההרמה שלו.

3. מלאות בבטן. Bai zhu אמנם מחזק את הטחול ומשקם את התנועתיות שלו, אבל במצב שיש חסימה מעודף, שלא מאפשרת את התנועה התקינה, ההשפעה המעלה שלו עלולה להיתקל במחסום ולגרום להחרפה נוספת במצב.

במקרה הזה, הטקסט נותן הנחיה להוציא את Bai Zhu ובמקום זאת להכניס את Fu Zi. התוספת של Fu Zi מרמזת על כך ש־Zhang Zhong Jing מייחס את הגורם החוסם להצטברות של קור עקב חולשת היאנג. במידה ומזהים את הגורם החוסם כסטגנציה של לחות או של דם, ניתן לעשות מודיפיקציה בהתאם.

 

Zhi Gan Cao

מתוק ומעט חמים. מחזק ומזין, מהרמן בין האיברים השונים בגוף ובין הצמחים השונים בפורמולה. ישנה סינרגיסטיקה בין Zhi Gan Cao ובין Gan Jiang, שילוב שנועד לחזק את היאנג של הקיבה.

אין בפורמולה מודיפיקציה שקשורה לצמח זה.

 

מודיפיקציה אחרונה מתייחסת רק להוספה של צמח, ללא שינוי במרכיבים המקוריים:

Fu Ling

במידה ויש פלפיטציות, יש להוסיף Fu Ling במינון יחסי של 2:3 לטובת שאר הצמחים בפורמולה.

התוספת של Fu Ling משלימה את הפורמולה שאנחנו מכירים כ־Si Jun Zi Tang, בתוספת של Gan Jiang. כלומר, קיבלנו פורמולה מאד חזקה לחיזוק ותמיכה בצ'י של הטחול ובצ'י של הלב.

התוספת של Fu Ling מצטרפת למודיפיקציות אחרות שצויינו, שמצביעות על כך שבמצב של חולשת המרכז, יש נטיה מוגברת לפגיעה בתנועת הנוזלים בגוף. גם אם אין בצקות או הפרעות במתן שתן, זהו סיבוך שחשוב להיות ערים לו כשמטפלים בחולשה של הטחול.

 

הוראות לקיחה

את הפורמולה לוקחים בצורת כדור (wan). יש בטקסט הוראות מפורטות להכנת הכדורים: מרסקים את ארבעת המרכיבים לאבקה, מוספים דבש כדי להכין את הכדורים, כל כדור צריך להיות בגודל של חלמון ביצת תרנגולת (חלמונים בימיו של Zhang Zhong Jing היו קטנים משמעותית מגודל חלמונים של ימינו).

את הגלולה ממוססים במים חמים כשרוצים לקחת. יש לקחת בחשבון שהדבש הוא לא רק חומר גלם להכנת הפורמולה, אלא מרכיב נוסף שיש להתייחס אליו.

דבש – Feng Mi

מתוק, מחזק צ'י ועוזר ללחלוח הרקמות. במצב בו רוצים השפעה חזקה ומיידית יותר של הפורמולה, מכינים אותה בצורת מרתח, ובמקרה הזה אין תוספת של דבש.

הטקסט נותן הנחיות חשובות בלקיחת הפורמולה, שמדגישות את מטרת הפורמולה בחיזוק יאנג המרכז:

 1. אחרי לקיחת הפורמולה צריכה להיות תחושה של חמימות בבטן.
  זהו שיקוף לכך שהפורמולה מתאימה וניתן להמשיך בטיפול. במידה ואין תחושה של חמימות, ייתכן והפורמולה חלשה מדי או שהמינון נמוך מדי. תחילה מעלים את המינון, במידה וזה לא עוזר, עוברים לקחת אותה בצורת מרתח כדי לקבל אפקט חזק יותר.
 2. כחצי שעה אחרי לקיחת הפורמולה צריך לאכול דייסת אורז חמה ולהתכסות כדי לשמור על החום.
  דייסת אורז חמה גורמת לפתיחה של נימי הדם בקיבה ומשפרת את ספיגת הפורמולה. פעולה זו עוזרת לתמוך ביאנג המרכז.

 

מיקום הפורמולה בשאנג חאן לון

כאמור, פורמולה זו מטפלת בפגיעה בתפקודים של מערכת העיכול, שכוללת מנגנונים של קליטה, ספיגה, התמרה, ייצור והנעה. אלו פעולות שמחזקות את תפקוד מערכת Tai Yin.

פורמולה זו מטפלת בסימפטומים של חסר תאבון, בחילות, הקאות, שלשולים, נפיחות בבטן, אי נוחות או כאב בבטן, רתיעה מקור, חולשה ועייפות. אלו סימפטומים שמאפיינים פתולוגיה במערכת Tai Yin.

לפיכך, למרות שפורמולה זו לא מוזכרת בשורות שמיוחסות למערכת Tai Yin, נהוג לייחס אותה למערכת זו. הפורמולה מופיעה בטקסט בשתי שורות שונות, שמשוייכות לשני פרקים מיוחדים בספר.

את הטקסט של שאנג חאן לון נהוג לחלק ל־8 חלקים: חלק לכל אחת משש המערכות, ועוד שני חלקים שדנים בנושאים ספציפיים.

הפורמולה Li Zhong Wan מופיעה בשני חלקים מיוחדים אלו:

1. החלק שמכונה Huo Luan – 霍乱

חלק זה כולל את שורות 382-391.

הוא עוסק במצב של Sudden Turmoil Disorder. זהו מצב בו יש פגיעה בוויסות תנועת הצ'י של המרכז למעלה/למטה. מצד אחד יש צ'י מורד של הקיבה עם הקאות ומצד שני, צ'י שוקע של הטחול עם שלשולים.

הסימפטומים המתוארים והפורמולות המובאות במסגרת שורות אלו, מצביעות על כך שמצב של Huo Luan לא מייחד מערכת ספציפית, אלא יכול להיות תוצאה מפתולוגיה של מערכות שונות.

בחלק זה, הפורמולה Li Zhong Wan מתוארת בשורה 386. סימפטומים כוללים: שלשולים והקאות, חום סיסטמי, כאב ראש, כאבי גוף, רתיעה מקור והעדר צמא. ניתן להבין זאת כפגיעה בתהליך העיכול, ביכולת ההתמרה וההנעה של מערכת Tai Yin, עם הצטברות של קור ולחות, ייתכן כתוצאה ממצב זיהומי. סימפטומים נוספים שסביר שיהיו: מלאות, נפיחות וכאב בבטן עם רצון לחום ולמגע.

2. החלק שמכונה Yin Yang Exchange and Taxation Relapse – 辩阴阳易差后劳复病

חלק זה כולל את שורות 392-398.

השורה הראשונה עוסקת במצב של מחלת מין, שמתייחס לחלק בכותרת שנקרא yin yang exchange.

שאר השורות עוסקות במצב בו כבר יש תהליך החלמה ממחלה קשה, אבל חומרי הגוף עדיין לא התאוששו במלואם, והגורם הפתוגני עדיין לא מוגר מהגוף באופן מלא. בחלק זה, הפורמולה Li Zhong Wan מופיעה בשורה 396. סימפטומים כוללים: החלמה ממחלה קשה, עם ריבוי רוק במשך זמן רב וקור בחזה. ניתן להבין זאת כקור במערכת Tai Yin, עם חולשה בהתמרת הנוזלים ופגיעה ביכולת ההנעה כלפי מעלה למחמם העליון.

 

הפורמולה ב־Jin Gui Yao Lue

תוספת להבנת הפורמולה מגיעה מתוך Jin Gui Yao Lue, טקסט שאף הוא מיוחס ל־Zhang Zhong Jing

פורמולה זו מופיעה בפרק 9 של Jin Gui Yao Lue, שם היא מופיעה בשם Ren Shen Tang. שתי הפורמולות זהות מבחינת מרכיבים ומינונים, ההבדל הוא בצורת הלקיחה:

 • ב-Shang Han Lun צורת לקיחה של כדורים (wan) ובשילוב של דבש או בצורה של מרתח, במידה ורוצים לקבל השפעה חזקה ומיידית יותר.
 • ב-Jin Gui Yao Lue צורת לקיחה של מרתח (tang).

הבחירה בין כדורים ובין מרתח קשורה גם למידת האגרסיביות של הפורמולה וגם למיקום הסימפטומים:

 • ב־Shang Han Lun הפורמולה אינדיקטיבית למצב של פגיעה בוויסות התנועה העולה ויורדת במחמם האמצעי, כתוצאה מחולשה של אברי המרכז או פגיעה במערכת Tai Yin. סימפטומים מייצגים כוללים שלשולים, בחילות, הקאות, נפיחות ואי־נוחות בבטן. תחילה מנסים את הכדורים, במידה והם לא חזקים מספיק עוברים למרתח.
 • ב־Jin Gui Yao Lue הפורמולה אינדיקטיבית למצב של תקיעות זרימה של צ'י ודם במחמם עליון. סימפטומים מייצגים כוללים תחושה של מחנק או כאב חד בבית החזה. כיוון שמדובר בפורמולה שמחממת ומחזקת יאנג הטחול, חשוב לעשות אבחנה מבדלת כדי לקבוע את סיבת התקיעות בבית החזה. פורמולה זו תתאים למצב בו התקיעות למעלה נובעת מחולשת הטחול להעלות צ'י ונוזלים מהמחמם האמצעי לכיוון המחמם העליון.

 

לסיכום

 • Li Zhong Wan מטפלת בחימום וחיזוק הטחול, בהחזרת יכולת ההרמה של הטחול ובהחזרת יכולת הייצור וההנעה של נוזלי גוף.
 • Li Zhong Wan מיוחסת למערכת Tai Yin, ובעלת יכולת לשקם את תפקודי המערכת של קליטה, ספיגה, ייצור והנעה.

טווח הפעילות שלה כולל:

 • בעיות של מערכת העיכול עם נטיה לבחילות, הקאות, שלשולים, ואי־נוחות בבטן.
 • מחלות מטבוליות עם פגיעה בהנעת צ'י ונוזלים (כולל היפותירואידיזם, סכרת 2, וכד').
 • תמיכה בתהליך התאוששות ושיקום ממחלות קשות או פציעות.
 • פגיעה בתנועה מהמחמם האמצעי למחמם העליון עם סימפטומים פיזיים כגון מחנק וכאב בחזה וסימפטומים נפשיים, כגון התקף חרדה.

 

אבחנה מבדלת

חלק גדול מהסימפטומים שמיוחסים לפורמולה יכולים לנבוע מסינדרומים שאינם קשורים לפעילותה. לכן יש חשיבות רבה באבחנה מבדלת שמבוססת על תמונה כללית של חולשה, קור, והסתגרות פיזית ורגשית.

 

לחזור למעלה

תגובה אחת על ״Li Zhong Wan״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.