מקרים מהקליניקה, שאנג חאן לון

תאור מקרה – 6 – אוסטיאוארתריטיס: Tai Yang-Tai Yin

בת 67, סובלת מכאבי ברכיים כרוניים מזה כמה שנים, שאובחנו כאוסטיאוארתריטיס עם ממצאים ניווניים במפרקי הברכיים.

סימפטומים

תחושת נוקשות בבוקר, כאב בהליכה ותחושה של חוסר יציבות בברך. מפחדת לעלות ולרדת במדרגות, גם בגלל הכאב וגם בגלל הפחד מנפילה. לא מסוגלת ללכת או לעמוד לאורך זמן, הברכיים מגבילות מאד את יכולת התפקוד שלה. כבר כמה חודשים נמצאת במסגרת של התעמלות שיקומית עם דגש על הברכיים, אבל אין שיפור.

בשעות הצהריים מתחילה נפילת אנרגיה שנמשכת כמה שעות, מרגישה צורך לנוח ומתאוששת לחלוטין לקראת אחר הצהריים.

באופן כללי בריאה ולא סובלת ממחלות נוספות.
לשון: צבע תקין, חיפוי דק מאד.

 

ניתוח המקרה

מקרה פשוט זה, הוא דוגמא מצוינת לשתי סוגיות שונות שעולות פעמים רבות:

  1. סוגיה מעשית: אם יש שחיקה ונזק בלתי הפיך למפרק הברך, האם ניתן בכלל להגיע למצב בו המטופלת לא תסבול מכאב וממגבלות?
  2. סוגיה תאורטית: מה הקשר בין המערכות ובין האיברים המיוחסים להן?

לגבי הסוגיה הראשונה, התשובה היא מאד פשוטה: כן, בהחלט.

במאמר על הפורמולה Xin Jia Tang, הוסבר שמנגנון הכאב הכרוני הוא תוצאה של פרשנות של המוח. במקרה של אוסטיאוארתריטיס, יש נזק אמיתי לרקמה, יש שחיקה של הסחוס שמגן על העצמות ובעקבות זאת יש שחיקה של עצמות המתחככות זו בזו.

לכאורה, נראה שיש למוח את כל הסיבות לתרגם את המצב בברך לתחושה של כאב, כדי למנוע מהמטופל להחמיר את הנזק. עם זאת, מחקרים מוכיחים אחרת; מחקר מקיף בנושא אבחון כאבי ברכיים, מצא שבקליניקה כאב הוא לא מדד אמיתי לנזק:

The WOMAC and KOOS scores are poor indicators of tibiofemoral cartilage loss, with only the KOOS symptom and knee pain score being weakly correlated.

(Illingworth KD,et al. Correlation of WOMAC and KOOS scores to tibiofemoral cartilage loss on plain radiography and 3 Tesla MRI: data from the osteoarthritis initiative. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2014 Jul;22(7):1649-58.)

WOMAC הוא שאלון מוסמך להערכת מידת כאב, נוקשות ותפקוד של מפרקים.
KOOS הוא שאלון מוסמך להערכת תפקודי הברכיים, הכולל התייחסות לכאב, לתפקוד יומיומי, לתפקוד בפעילות פיזית ולהשפעת הבעיה בברך על איכות החיים הכללית.

בהנחה שכאב ומוגבלות תנועה משקפים את הנזק למפרק, צריכה להיות התאמה בין ממצאים פתולוגיים במפרק הברך ובין תוצאות השאלונים הללו. במחקר זה, לא נמצאה התאמה שכזו. העובדה שלא נמצאה התאמה, מצביעה על כך שגם במקרה הזה, כאב הוא לא הכרח המציאות.

כמטפלים ברפואה סינית, אין לנו את היכולת לתקן את הנזקים הניווניים במפרק הברך, אבל יש לנו את הכלים לעשות אבחון מערכתי, כדי לשחרר את המטופל ממנגנון הכאב.

במודל חמשת האלמנטים, מקרה מהסוג הזה הוא בעל סממנים קלאסיים של אלמנט המים ואיבר הכליות:

  • שחיקה שקשורה לגיל ולשימוש יתר.
  • ברכיים כאזור שמשויך לאיבר הכליות.

בנקודה זו, עולה הסוגיה השניה שציינתי: מערכת Shao Yin מקושרת לאיברים כליות ולב. האם הקשר בין פתולוגיה שקשורה לאיבר הכליות מוביל אותנו למסקנה שיש כאן מחלה של מערכת Shao Yin?

בטקסט עצמו אין תשובה מפורשת ויש בהחלט מקום לדיון, שעוסק בשאלת הקשר בין ששת המערכות ובין האיברים.

מקור הקשר בין המערכות ובין האיברים הוא ב-Nei Jing. הקשר הזה לא מצויין באופן ברור בשאנג חאן לון. לדוגמא, בטקסט של שאנג חאן לון, פתולוגיה קלאסית של Shao Yin מתוארת כפתולוגיה של קריסת מערכות, שמובילה בסופו של דבר למוות. בתפיסת 5 האלמנטים, לא כל פתולוגיה של לב או של כליות היא פתולוגיה סופנית.

בדוגמא שלפנינו, אדם יכול לחיות חיים מלאים ופוריים, גם עם כאבי ברכיים. מעבר לזאת, פגיעה קשה גם בתפקוד איברים אחרים, כמו ריאות וכבד, יכולה להוביל למצב סופני.
דעתי האישית היא שניתן למצוא כל אחד מן האיברים בכל אחת מן המערכות. בקליניקה שלי, אני נוהגת קודם כל לזהות את המערכות, ואחר כך לדייק את הטיפול בעזרת האיברים.

 

טיפול

במקרה שלפנינו, החלטתי לטפל באמצעות מודיפיקציה של הפורמולה Xin Jia Tang – פורמולה שמטפלת במערכת Tai Yin ובמערכת Tai Yang.

מדובר באשה אנרגטית, בריאה וחיונית. יש נפילות אנרגיה שמחייבות אותה לנוח, אבל היא מתאוששת וחוזרת לפעילות מלאה לאחר המנוחה. נפילות אלו הובילו אותי למסקנה, שהחסר במקרה הזה שייך ל-Tai Yin. במידה והחסר היה ב-Shao Yin, העייפות והצורך במנוחה היו המצב הקבוע.

הכאב עצמו מיוחס ל-Tai Yang ולפגיעה בתנועת ה-Wei Qi בשרירים, בערוצים ובמפרקים.

כיוון שרציתי שהטיפול ישפיע באופן ממוקד על הסטגנציה והחולשה בברך, שילבתי באמצעות מודיפיקציה צמחים שמתייחסים לאבחון על פי מודל האלמנטים, לחיזוק כליות:

  • Huai Niu Xi, להגברת זרימת הדם בברך ולחיזוק הרקמות של גידים רצועות ועצמות.
  • Gou Qi Zi, להזנת המפרקים התחתונים, לחיזוק כליות וכבד מבחינת יין, יאנג ודם, לשיכוך כאבים בפלג גוף תחתון.
  • Sang Ji Sheng, צמח אנטי-ראומטי לחיזוק דם ויין של הכליות.

במקביל לפורמולה, שילבנו גם טיפול בדיקור בתדירות של פעם בשבוע, ובנוסף לכך המטופלת התבקשה להמשיך בהתעמלות השיקומית. לדעתי, חלק מהצלחת הטיפול מותנה בחיזוק השרירים שתומכים במפרק הברך ובשיקום תנועה תקינה של המפרק. כאשר תנועת הצ'י והדם תשתפר, להתעמלות תהיה השפעה הרבה יותר משמעותית.

במהלך 3 חודשים של טיפול היה שיפור הדרגתי, תחילה בתחושת חוסר היציבות ובהמשך בתחושת הכאב והפחד שליוו אותה. עם סיום הטיפול, הדבר היחיד שנותר היה מוגבלות קלה בתנועת הברך, אותה הרגישה רק בשעורי ההתעמלות ושלא הפריעה לתפקוד היומיומי שלה.
את סיום הטיפול היא חגגה בכך שבילתה יום שלם על הרגליים עם הנכדים בגן החיות.

 

 

לחזור למעלה

תגובה אחת על ״תאור מקרה – 6 – אוסטיאוארתריטיס: Tai Yang-Tai Yin״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.