formula
פורמולות, שאנג חאן לון

Si Ni San – מהות הסטגנציה בשאנג חאן לון

הפורמולה Si Ni San היא פורמולה פופולרית בשימוש למצבים של סטגנציה של צ'י הכבד, ומצבים של כבד תוקף טחול. רשימת הסימפטומים האפשריים ארוכה ומגוונת וכוללת בין היתר:

 • בעיות עיכול כגון כאבי בטן, שלשולים ועצירות לסירוגין, תחושת תקיעות ואי-נוחות בבטן.
 • בעיות גניקולוגיות כגון מחזוריות לא סדירה, כאבי מחזור, בעיות פיריון.
 • בעיות רגשיות כגון מצבי רוח, תחושה של מתח ולחץ, עם החמרה של סימפטומים פיזיים בזמן לחץ.

הפורמולה Si Ni San מופיעה בשאנג חאן לון רק בשורה אחת. עובדה זו מפתיעה בהתחשב בהיקף הנרחב שיש לביטוי הקליני של פורמולה זו, ובהתחשב בשימוש הנרחב (המוצדק) בפורמולה. מה שמפתיע עוד יותר, זו העובדה שפורמולה זו מוזכרת בהקשר למערכת Shao Yin, מערכת שהפתולוגיה שלה משויכת לשלבים סופניים של מחלות. ניתן לחשוב שנכון יותר ליחס פורמולה זו למערכת Jue Yin , שמשויכת באופן מסורתי לאיבר הכבד, אבל השורה בטקסט שדנה בפורמולה Si Ni San, מתחילה עם המילים: "במחלת Shao Yin" כדי להבהיר שהמיקום של הפורמולה בטקסט בהחלט אינו מקרי:

שורה 318:

少阴病,四逆,其人或咳,或悸,或小便不利,或腹中痛,或泄利下重者,四逆散主之。

במחלת shao yin, כאשר יש קור בקצוות, ייתכן והמטופל סובל משיעול, או מפלפיטציות או משתן מועט, או מכאב בטן, או משלשול עם תחושה של כבדות אחרי יציאה, הפורמולה Si Ni San שולטת.

 

מערכת Shao Yin אחראית על התהליכים הדרושים לעצם הקיום בסיסי של הגוף. אלו תהליכים שקשורים לביטוי הפוטנציאל שאגור בתוך ה־Jing ולקשר גוף-נפש. ניתן להבין מדוע פגיעה ביאנג של המערכת, עלולה לגרום לכך שהגוף יהיה מובס, גם פיזית וגם נפשית.

אבל שורה 318 אינה עוסקת בהתכלות של יאנג המערכת, אין בה אזכור למכלול הסימפטומים שמייצגים בטקסט מצב של חסר במערכת Shao Yin, כגון דופק מאד דק וחלש, שלשול מיימי עם מזון לא מעוכל, קור ושכיבה מכורבלת עם רצון מוגבר לישון. שורה זו מציגה לנו אפשרות נוספת לפתולוגיה במערכת, פתולוגיה של תקיעות היאנג בפנים הגוף.

היאנג של מערכת Shao Yin עוסק בתהליכים עדינים, שעלולים להיפגע בקלות מהשפעות חיצוניות. לכן הוא פועל בעומק, במרחבים של המוגן והנסתר, הרחק מהחוויה המודעת או מהאינטלקט. עם זאת, היאנג של המערכת אינו אטום או מנותק משאר התהליכים בגוף. איכות כוח הקיום הבסיסי, שאגור במעמקי מערכת Shao Yin, חייב להשפיע על שאר המערכות ולהיות חלק בלתי נפרד מכל תהליך שמתרחש בגוף.

כאשר יאנג זה חסום בפנים ולא מגיע לתפקודי הקצה באופן סדיר, אין סכנה לקיום הגוף, אבל תחושת הניתוק מגרעין הכוח הפנימי, משפיעה על תפקודי המערכות והאיברים השונים. רשימת הסימפטומים הארוכה שמפורטת בשורה 318, מבטאת היטב את היקף ההשפעה של איכות היאנג של מערכת Shao Yin על האיברים השונים בגוף.

את רשימת הסימפטומים, פותח הסימפטום קור בקצוות – Si Ni, זהו גם הסימפטום שעל שמו קרויה הפורמולה. סימפטום זה מייצג את הדינמיקה של הפתולוגיה הזו, בה אין אספקה של הזנה לקצוות. כזכור, במקרה הזה העדר ההזנה אינו נובע ממחסור, אלא מתקיעות. הקצוות יכולים להיות הקצוות הפיזיים של הגוף, כמו אצבעות הידיים והרגליים, אבל הם גם יכולים להיות תפקודים של האיברים:

 • תפקוד תקין של ריאות מתבטא בנשימה חלקה ומרגיעה. במקרה של תקיעות בפנים הגוף, יכולה להיות תחושה של הפרעה ביכולת לקחת אוויר, המתבטאת בשיעול.
 • תפקוד תקין של הלב מתבטא בפעימות סדירות ורגועות. במקרה של תקיעות בפנים הגוף, יכולה להיות תחושה של הפרעה בקצביות המתבטאת בתחושה של פלפיטציות.
 • תפקוד תקין של כליות מתבטא ביכולת שינוע וניקוז של נוזלים בגוף. במקרה של תקיעות בפנים הגוף, יכולה להיות הפרעה בזרימת הנוזלים בגוף המתבטאת בשתן מועט.
 • תפקוד תקין של הכבד מתבטא בזרימה חלקה של צ'י ודם ברחבי הגוף. במקרה של תקיעות בפנים הגוף, יכולות להתפתח סטגנציות שגורמות לכאבים, כגון כאבי בטן.
 • תפקוד תקין של הטחול מתבטא ביכולת ספיגה והתמרה של חומרי הזנה. במקרה של תקיעות בפנים הגוף, יכולים להתפתח משקעים של חומרי הזנה שלא עברו התמרה תקינה, המתבטאים בשלשולים עם תחושה של כבדות אחרי יציאה.

ניתן, אם כך, להיווכח שהקליניקה של מטופלים אלו מאד מגוונת. יחד עם זאת, ניתן לרוב להבחין בדינמיקה שמאפיינת את הפתולוגיה הזו: אין חסר אמיתי, הכוח קיים אבל לא מקבל ביטוי, ומזה נובעת תחושה של תסכול, תחושה של פספוס במיצוי הפוטנציאל האישי.

בקליניקה שלי, אני מזהה לעיתים קרובות, שמטופלים אלו סובלים מפגיעה משמעותית בתחושת ה־”well-being” ועם זאת, אין ממצאים פתולוגיים פיזיולוגיים שיכולים להסביר את מצבם. דוגמאות לכך כוללות:

 • קוצר נשימה או תחושה שחסר חמצן, למרות שתפוקת הריאות תקינה לחלוטין.
 • פלפיטציות או כאבים בחזה, ללא ממצאים של מחלת לב.
 • תסמונת השלפוחית הרגיזה, עם דחיפות ותכיפות במתן שתן, ללא ממצאים של דלקת בדרכי השתן.
 • כאבי מחזור קשים, ללא ממצאים פתולוגיים במערכת הגניקולוגית או  בעיות פריון לא מוסברות.
 • תסמונת המעי הרגיז, שמאופיינת באי-נוחות בבטן עם יציאות לא סדירות, ללא מחלה פיזיולוגית של המעיים.

 

מרכיבים

הפורמולה מורכבת מ-4 צמחים במינונים זהים:
Chai Hu
Bai Shao
Zhi Shi
Zhi Gan Cao

הבנת הפורמולה טמונה בהבנת השילובים של הצמחים:

Chai Hu + Bai Shao

Chai Hu בעל הטעם החריף, מעודד תנועתיות מהפנים כלפי מעלה והצפה החוצה.
Bai Shao בעל הטעם החמוץ, מעודד תנועתיות של ספיחה וספיגה כלפי פנים.

שילוב שני צמחים אלו מאזן את עבודת הכבד, שמשלבת הפצה ותנועה עם אגירה והתחדשות.

Chai Hu + Zhi Shi

Chai Hu בעל הטעם החריף והתנועתיות כלפי מעלה, עובד על הכבד ומעודד יציאה כלפי חוץ.
Zhi Shi בעל הטעם המר והתנועתיות כלפי מטה, עובד על הטחול ופותח תקיעות שלא מאפשרת את התנועה בפנים הגוף.

Bai Shao + Zhi Gan Cao

Bai Shao בעל הטעם החמוץ, מחזק את דם הכבד ומרכך.
Zhi Gan Cao בעל הטעם המתוק, מחזק את הטחול ומהרמן.

 

פורמולה פשוטה זו, בעלת 4 מרכיבים בלבד, מכילה את שילוב הטעמים חריף, חמוץ, מר ומתוק, ומכילה את שילוב התנועות מעלה, מטה, החוצה ופנימה. היא מאפשרת לגוף לחדש את התקשורת הפנימית, שתבטיח הזנה לכל האיברים ולכל הרקמות.

 

 

לחזור למעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.