formula
פורמולות

מים מים בששון – Wu Ling San ופורמולות Ling-Gui

שילוב הצמחים Fu Ling – Gui Zhi מופיע בכמה פורמולות גם ב-Shang Han Lun, וגם ב-Jin Gui Yao Lue. השילוב הזה משמש לשינוע וניקוז של הצטברות נוזלים.

Gui Zhi הוא צמח חשוב של מערכת Tai Yang, בעל יכולת להמריץ תנועה בגוף, כולל תנועה של צ'י, דם ונוזלים. השילוב עם הצמח Fu Ling מכוון את היכולות של Gui Zhi לשינוע של נוזלים ולחיזוק יכולת הניקוז דרך השתן.

החשיבות הקלינית של פורמולות אלו נובעת מחשיבות מאזן המים בגוף שלנו. מים מהווים כ-60% מתכולת הגוף. הם מרכיבים את הנוזל התוך־תאי ואת הנוזל החוץ־תאי, כולל פלזמת הדם.

מאזן המים נשמר באמצעות ויסות בין כמות המים שנכנסת לגוף לכמות המים שיוצאת מהגוף. הוויסות הזה נעשה באמצעות מנגנון הצמא ומנגנון ריכוז השתן. במצב תקין, חיישנים שרגישים לריכוז המומסים בנוזל החוץ־תאי מפעילים את מנגנון הצמא שמביא להכנסת מים. אותם חיישנים גם מפעילים מנגנון לשימור נוזלים דרך ספיגה חוזרת של מים מהכליות, דבר שיוביל להפחתה בכמות השתן ולשתן מרוכז יותר (שתן כהה עם ריח חריף). כאשר מאזן הנוזלים חוזר למצבו התקין, תהיה תחושה של רוויה והשתן יחזור להיות צלול.

השילוב של צמא ושתן מועט, מציג תמונה קלינית ברורה של התייבשות.

השאנג חאן לון מבחין בין פגיעה בכמות הנוזלים בגוף, ובין פגיעה בתנועה של הנוזלים בגוף. אלו שני מצבים בעלי תמונה קלינית שיכולה להיראות דומה, אבל אלו מצבים שונים הדורשים התייחסות שונה לחלוטין.

 

הפורמולה Wu Ling San מטפלת במצב בו יש פגיעה בהזנה של נוזלים לרקמות על רקע בעיה בסירקולציית הנוזלים.

Wu Ling San

פורמולה זו מוצגת לראשונה בשורה 71 בטקסט, שם ניכר שהמחבר היה מודע היטב לעובדה שהתמונה הקלינית של הצטברות נוזלים עלולה לבלבל עם התמונה הקלינית של מחסור בנוזלים.

太阳病,发汗后,大汗出,胃中干,烦躁不得眠,欲得饮 水者,少少与饮之,令胃气和则愈。若脉浮,小便不利,微热消渴者,五苓散主之。

במחלת tai yang שטופלה בייזוע ונגרם ייזוע גדול, יש יובש בקיבה עם אי שקט וחוסר יכולת לישון, רצון לשתיה, צריך לתת כמות קטנה של נוזלים, לגרום לצ’י של הקיבה להיות הרמוני ולהחלמה.
במידה והדופק צף, כמות שתן מועטה, חום קל וצמא שלא ניתן להרוות, wu ling san שולטת.

השורה מתחילה בתיאור מצב של איבוד נוזלים בגוף שהוביל להתייבשות. הפתרון הטוב ביותר לשיקום מאזן נוזלי הגוף הוא הכנסת נוזלים באמצעות שתיה. יש פה דגש חשוב על אופן החזרת מים לגוף במצב של התייבשות – שתיה איטית, הדרגתית ומתונה.

בשורה 59 יש תיאור נוסף למצב של פגיעה בכמות הנוזלים, הפעם תוך התייחסות לשתן:

大下之后,复发汗,小便不利者,亡津液故也。勿治之,得小便利,必自愈。

אחרי שלשול אגרסיבי, ואחריו ייזוע, השתן מועט, יש קריסה של נוזלים בגוף. אסור לטפל, צריך שהשתן יהיה בכמות תקינה, ואז תהיה החלמה ספונטנית.

לסיכום מצב של פגיעה בכמות הנוזלים: במצב של איבוד נוזלים, אנחנו משקמים את נוזלי הגוף באמצעות החזרת נוזלים בשתיה (כיום, ניתן גם באינפוזיה), כאשר אנחנו עוקבים אחר שיפור בתחושת הצמא ובכמות וריכוז השתן, כסימנים לכך שמאזן הנוזלים בגוף הסתדר.

בהמשך הקריאה בשורה 71, אנחנו לומדים שאם הפגיעה היא בתנועת הנוזלים בגוף, אסטרטגיית הטיפול המתאימה היא לא השבת נוזלים, אלא דווקא שיתון.

איבוד רב של נוזלים אמנם גורם לפגיעה באיכויות Yin, כלומר לפגיעה בכמות הנוזלים, אך עם זאת, עקרון שחוזר על עצמו במקומות רבים בשאנג חאן לון, הוא שאיבוד רב של נוזלים עלול לגרום לא רק לפגיעה באיכות ה-Yin, אלא אף לפגיעה באיכות ה-Yang. במקרה הזה, הפגיעה ב-Yang מובילה לפגיעה בשינוע וניקוז הנוזלים בגוף.

המסר הוא, שאופן הפגיעה בגוף נבחנת לא רק על פי הגורם לפגיעה, אלא גם על פי התמונה הסימפטומטית שהתפתחה בעקבות הפגיעה. במקרה שהפגיעה היא ביכולת שינוע וניקוז הנוזלים, האבחנה המבדלת יכולה להיעשות באמצעות הדינמיקה של הצמא.

איש שותה מים

מנגנון הצמא מוביל לפעולה של החזרת נוזלים לגוף דרך מערכת העיכול, ולספיגה של המים דרך המעיים אל מחזור הדם ואל הרקמות.

במידה ויש פגיעה בסירקולציה של הנוזלים, ייתכן מצב בו אין ספיגה תקינה של מים. הדבר יכול להתבטא ב"הצפה" של נוזלים בצינור העיכול, עם סימפטומים של הקאות מימיות, שלשולים ותחושה של עודף נוזלים בקיבה. במצב הזה הגוף למעשה מיובש, מכיוון שהנוזלים לא מגיעים לתוך הגוף ואינם משמשים לקיום התהליכים הפיזיולוגיים הנדרשים.

בעקבות זאת, התמונה הקלינית תציג צמא ושתן מועט, אך יחד עם זאת, המטופל ידווח ששתיה לא מביאה להקלה, ועלולה אף להחמיר את ההרגשה. זאת מכיוון שיש צורך קודם כל לנקז את הנוזלים שהצטברו ולחדש את מנגנון ספיגת הנוזלים מצינור העיכול אל הגוף.

סימפטומים שמוזכרים בהקשר לפורמולה Wu Ling San , ממחישים את התקיעות והקושי בשינוע נוזלים במערכת העיכול:

 •  בשורה 74 מתואר מצב של הקאה של נוזלים בעקבות שתיה.
 • בשורה 156 מתואר מצב של Xin Xia Pi – תחושה של תקיעות ואי נוחות באזור האפיגסטריום. התמונה הקלינית תהיה מלווה גם בסימנים בסיסיים של התייבשות – צמא עם שתן מועט, וייתכן והמטופל יתלונן על כך שכאשר מנסה לשתות, ישנה תחושה שהנוזלים עומדים בוושט או בבטן.
 • בשורה 386 מתואר מצב של שלשולים והקאות ביחד עם צמא כאינדיקציה ל-Wu Ling San. בשורה זו יש אבחנה מבדלת בין Wu Ling San שמנקזת הצטברות נוזלים ובין Li Zhong Wan , שמשקמת את יאנג הטחול. האבחנה המבדלת מבוססת על תחושת המטופל, שמרגיש מיובש במצב של פגיעה בשינוע, לעומת הרגשת חולשה וקור במצב של חסר יאנג.
 • בשורה 127 מתואר מצב בו אחרי שתיה יש אי נוחות בבטן התחתונה עם תחושה של דחיפות לתת שתן, למרות שיש יציאה של כמות שתן קטנה בלבד.

סימפטומים אלו של מערכת העיכול, ממחישים לנו שאין תועלת בהשבת מים לגוף אם אין ליאנג הגוף את היכולת לספוג ולשנע אותם.

חשוב לציין שגם במצב של פגיעה בכמות הנוזלים, נסיון להחזיר בבת אחת כמות גדולה של מים יביא להקאה, לכן חשוב להדגיש שוב את ההנחיה בטקסט, שכאשר מחזירים נוזלים, מחזירים באמצעות שתיה איטית והדרגתית.

פגיעה בסירקולציית הנוזלים בגוף אינה קשורה רק למערכת העיכול. ישנה יציאה מתמדת של מים מתוך פלזמת הדם דרך נימי הדם אל הרקמות, וספיגה חוזרת של נוזלים לתוך פלזמת הדם דרך נימי הדם ודרך מערכת הלימפה. סירקולציה זו חיונית לשימור סביבה מאוזנת לקיום הפעילות המטבולית של התאים.

ישנן סיבות שונות שיכולת לגרום למצב של הצטברות נוזלים ברקמות. סיבות אלו כוללות: לחץ מוגבר בנימים, בעיה במעברים בדפנות הנימים, בעיה במערכת הלימפה. מבחינה פתולוגית אלו מצבים שיכולים להיגרם כתוצאה מטווח רחב מאד של פתולוגיות: מחסור בפעילות פיזית, משקל עודף, סינדרום טרום־וסתי, הריון, תזונה דלת־חלבון, תזונה עשירה במלח, מצב דלקתי, ואף מחלות חמורות כגון רעלת הריון, אי־ספיקת לב, אי־ספיקת כליות, גידולים.

הצטברות הנוזלים יכולה להיות מקומית או כללית ויכולה להיות בכל מקום בגוף. היא יכולה להתבטא בבצקת, בכבדות ואי־נוחות, ייתכנו נוקשות או כאבים במפרקים, עלייה במשקל או קושי לרדת במשקל. לרוב, הצטברות נוזלים לכשעצמה אינה מסוכנת, אך עם זאת, בצקת במוח או בצקת חמורה בחלל הבטן ובבית החזה עלולה להיות מסוכנת.

הסימפטום של בצקת (מקומית או כללית) כסימן ברור להצטברות נוזלים בגוף אינו מוזכר באופן מפורש בהקשר לפורמולה Wu Ling San, אבל זו פרשנות מקובלת זהו וסימפטום נפוץ לשימוש בה.

מרכיבי הפורמולה Wu Ling San מותאמים היטב לשיקום סירקולציית הנוזלים בגוף:

Ze Xie 19g

Zhu Ling 12g

Bai Zhu 12g

Fu Ling 12g

Gui Zhi 7.5g

פרט לשילוב Gui Zhi-Fu Ling, שממריץ תנועה וניקוז של נוזלים ברחבי הגוף, ישנם עוד שני צמחים משתנים – Zhu Ling, Ze Xie – שמגבירים את יכולת פינוי הנוזלים שהצטברו בגוף.

מכיוון שהסיבה הראשונית להצטברות הנוזלים קשורה לעיתים קרובות ליכולת הספיגה של הנוזלים במערכת העיכול וחזרה למחזור הדם, יש בפורמולה זו גם את השילוב Bai Zhu-Fu Ling. שילוב זה מקושר לחיזוק הטחול ולתמיכה במטבוליזם בגוף וביחד עם המשתנים, יש דגש על מטבוליזם של נוזלים.

חשוב לזכור שפורמולה זו אמנם תעזור לשקם את הסירקולציה של הנוזלים ובעקבות זאת לאפשר לחלוח סדיר לרקמות, אבל חשוב להתייחס גם למחלת הרקע כדי להשיג תוצאה טובה.

 

פורמולות Ling-Gui

בשורות שמתייחסות לפורמולה Wu Ling San מתואר מהלך מחלה בו היתה פגיעה ראשונית בנוזלי הגוף בעקבות הזעה מוגברת/שלשול/הקאה. פגיעה זו הוציאה מאיזון את יכולת ויסות הנוזלים בגוף וגרמה לפגיעה ביכולת ללחלח את הרקמות בעקבות הצטברות נוזלים. במקרה הזה, החזרת התנועה והניקוז של הנוזלים תאפשר לגוף לחזור לספוג וללחלח את הרקמות בצורה תקינה. עם זאת, לא כל מצב של הצטברות נוזלים קשור לפגיעה בהזנה. הצטברות נוזלים יכולה להיגרם מפגיעה ביאנג המרכז, מבלי שתהיה כלל פגיעה של איבוד נוזלים מהגוף.

פורמולות Ling–Gui הן אלו שמטפלות במצבים מהסוג הזה – פגיעה בתנועת הנוזלים, ללא סימני התייבשות.

קבוצה זו מכילה 3 פורמולות. בכולן יש 4 מרכיבים, כאשר 3 מרכיבים קבועים ואחד משתנה. שלושת הצמחים הקבועים הם:

Gui Zhi

Fu Ling

Zhi Gan Cao

השילוב Fu Ling-Gui Zhi עובד, כאמור, על שיפור שינוע וניקוז נוזלים בגוף. התוספת של Zhi Gan Cao יוצרת את השילוב Gui Zhi-Zhi Gan Cao, שילוב חשוב לתמיכה ביאנג של הלב, ה"משאבה" שתכליתה להזרים בכלי הדם את מרכיבי הדם כולל פלזמת הדם שמורכבת מנוזל חוץ־תאי, ולתמוך בתנועה בכלי הלימפה, שגם דרכם נעשית תנועה של נוזל חוץ־תאי.

 

Fu Ling Gan Cao Tang

מטפלת בהצטברות של נוזלים, כאשר ההבדל העיקרי בין Wu Ling San ובין פורמולה זו מוצג בשורה 73. בפורמולה זו לא יהיה סימפטום של צמא, ופרשנים רבים גורסים שגם אין סימפטום של שתן מועט. כלומר, לא תהיה תמונה קלינית שתצביע על התייבשות, אלא רק תמונה קלינית של הצטברות נוזלים. בשורה 356 מתואר מצב בו הצטברות הנוזלים יכולה להתבטא בפלפיטציות באזור האפיגסטריום או בשלשול, ובשורה 127 יש תיאור של קשר ישיר בין שתיה ובין הפלפיטציות, כאינדיקציה לכך שהנוזלים נוטים להצטבר.

קלינית, מדובר על אינדיקציות דומות לאלו של Wu Ling San, כמו בצקות מקומיות או כלליות, תחושת כבדות, עליה לא מוסברת במשקל וכד', אך ללא הסימנים של יובש, שמומחשים בין היתר באמצעות צמא ושתן מועט.

מרכיבי הפורמולה מדגישים את העבודה על שיפור תנועת הנוזלים שקשורים לתפקוד המחמם האמצעי, פחות בהקשר של ספיגה וניקוז, אלא יותר בהקשר של פיזור והירמון:

Fu Ling 6g

Gui Zhi 6g

Zhi Gan Cao 3g

Sheng Jiang 9g

בנוסף לשילוב של Fu Ling-Gui Zhi ישנם הצמחים הנוספים:

 • Zhi Gan Cao לחיזוק והירמון צ'י המרכז.
 • Sheng Jiang בכמות גדולה יחסית לשאר הצמחים, כדי לשפר את פיזור הנוזלים בקיבה ובשרירים.

 

Ling Gui Zao Gan Tang

פורמולה זו מוזכרת בטקסט בשורה 65. בשורה זו אין איזכור ספציפי להצטברות של נוזלים, אך עם זאת מסיקים שהפתולוגיה כאן היא בכל זאת הצטברות נוזלים, בגלל מרכיבי הפורמולה המומלצת, שמכילה את שילוב הצמחים Fu Ling-Gui Zhi.

הסימפטומים שמוזכרים הם תחושה של דופק באזור הטבור, ונטייה לפתח סינדרום של Ben Tun. הדופק בטבור יכול להיות גם תחושה שהמטופל עצמו מודע לה, וגם משהו שמטפל מרגיש במישוש של הבטן. Ben Tun זהו סינדרום שמתבטא בתחושה של תנועה חזקה ופתאומית מלמטה לכיוון בית החזה, ומקושרת בין היתר עם התקפי חרדה. פורמולה זו לא מתאימה לטפל במצב אקוטי של Ben Tun, אלא לטפל בהרגעת הנטייה שלו להתפתח.

מרכיבי פורמולה זו דומים מאד למרכיבים של Fu Ling Gan Cao Tang, אלא שבמקום Sheng Jiang יש את הצמח Da Zao. החלפה זו נותנת דגש להרגעה והירמון, גם פיזי וגם רגשי.

Fu Ling 40g

Gui Zhi 20g

Da Zao 5 pieces

Zhi Gan Cao 10g

להבדיל מהפורמולות הקודמות, פורמולה זו אינה משמשת להצטברות נוזלים הבאים לידי ביטוי בדמות בצקות. כיום לא נהוג לקשר הצטברות נוזלים למצבים רגשיים ונפשיים. פורמולה זו בהחלט יכולה להוות מקור לדיון בנושא. אני באופן אישי, מקשרת את הפורמולה הזו לתפקוד של מרידיאן ה-Chong.

 

Ling Gui Zhu Gan Tang

פורמולה זו מוזכרת בטקסט בשורה 67. גם במקרה הזה אין איזכור ספציפי להצטברות נוזלים. התמונה הסימפטומטית מתארת מצב בו יש פגיעה קשה בזרימה התקינה בגוף:

 • מלאות ותקיעות באזור האפיגסטריום עם תחושה של הצפה לתוך בית החזה.
 • סחרחורות בעמידה שמעידות על קושי להעלות את הזרימה לכיוון הראש.
 • דופק עמוק ומתוח, שמעיד על תקיעות הזרימה בפנים הגוף, עם קושי להפיץ ברחבי הגוף בצורה מסודרת.
 • במידה ומייזעים תהיה פגיעה נוספת בערוצים ויתפתחו תנועות בלתי רצונית.
  בהקשר למוטוריקה של הגוף, ברגע שהערוצים מרוקנים הם אינם יכולים לספק לגוף יציבות, דיוק ותקשורת תקינה בין המוח לגפיים.

חשוב לציין שפורמולה זו לא נועדה לטיפול בבעיות מוטוריות. הפגיעה המוטורית נחשבת לסיבוך של מצב בו היה ראוי לטפל ב-Ling Gui Zhu Gan Tang, ובמקום זאת נעשתה פעולה שגרמה לנזק נוסף לערוצים ולנוזלים. לא מצויין כאן מהו הטיפול המתאים במצב של פגיעה מוטורית, אבל ניתן לשקול שימוש בפורמולה Zhen Wu Tang, שמטפלת אף היא בבעיות ויסות נוזלים, ומקושרת בין היתר לבעיות מוטוריות ועצביות.

כאמור, הגורם לפגיעה בתנועתיות בגוף לא מצויין באופן מפורש בשורה זו. ההנחה שמדובר בהצטברות נוזלים שחוסמת את הזרימה בגוף, מבוססת על ההמלצה הטיפולית שמשתמשת בשילוב הצמחים Fu Ling-Gui Zhi.

סביר להניח שקלינית, ניתן יהיה לראות עדות כלשהי לצבירה כרונית של נוזלים. בפורמולה זו נהוג להשתמש במצבים בהם הצטברות הנוזלים באה לידי ביטוי לדוגמה בבעיות נשימה כרוניות עם כמות גדולה של ליחה בדרכי הנשימה, נוזלים באוזן שגורמים לסחרחורות או לטיניטוס, אי־ספיקת לב עם תחושה של גודש בבית החזה, דלקות כרוניות במערכת העיכול עם סממנים של תקיעות וגודש, ריבוי הפרשות ברקמות הריריות, בלי מאפיינים של חום.

מרכיבים:

Fu Ling 20g

Gui Zhi 15g

Bai Zhu 10g

Zhi Gan Cao 10g

בפורמולה זו מתווסף לשלישיית הצמחים הקבועה הצמח Bai Zhu, שיוצר את השילוב Fu Ling-Bai Zhu, שילוב לחיזוק היכולות המטבוליות של הטחול, ושילוב לוויסות התנועה התקינה בגוף.

 • Bai Zhu תומך בתנועתיות כלפי מעלה לכיוון המחמם העליון, שם מתחילה הסירקולציה של חומרי הזנה שמופקים מהתהליכים המטבוליים.
 • Fu Ling תומך בתנועתיות כלפי מטה, לצורך ניקוז עודפים ותוצרי פסולת מהתהליכים המטבוליים.

 

חג שבועות שמח!

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.