מקרים מהקליניקה, שאנג חאן לון

תאור מקרה – 7 – מורסה (אבסס): Shao Yang

מטופלת עם תלונה עיקרית של מורסה באזור הישבן.

סימפטומים

המורסה התפתחה לפני כמה חודשים. כשהמטופלת הגיעה אלי המורסה היתה עדיין אדומה, נפוחה ומוגלתית, גורמת לכאב גדול ואי נוחות, מקשה במיוחד על ישיבה ובעקבות זאת יש השפעה על כל ההתנהלות היומיומית.

בנוסף, מאז הופעת המורסה התפתח כאב כללי בכל האזור האגן, עם הקרנה לרגליים.

טופלה כמה פעמים באנטיביוטיקה, ללא תוצאות. עברה נסיון לניקוז כירורגי של המוגלה, אך גם ללא הצלחה. נזקקת למשככי כאבים בתדירות יומיומית.

שינה – מתקשה להירדם למרות עייפות גדולה, ומתעוררת במהלך הלילה ללא סיבה ברורה.

מבחינה רגשית יש הרבה פחד שנובע מחוסר בטחון, מטילה ספק ביכולת שלה להתמודד ולהתגבר על קשיים, גם ברמה הפיזית וגם ברמה הרגשית.

 

ניתוח המקרה

את הפתולוגיה העיקרית אבחנתי כפתולוגיה של מערכת Shao Yang. מאפייני המערכת שמקבלים ביטוי במקרה הקליני הזה:

྿ במצב פתולוגי במערכת Shao Yang נראה פגיעה בוויסות הזרימה, עם נטייה לפתולוגיות של תקיעות צ'י, אש ו/או ליחה. במקרה הנוכחי, התקיעות מקבלת ביטוי ברור בדמות המורסה.

྿ מערכת זו היא ציר בין הפנים ובין החוץ, ולעתים קרובות פתולוגיות של מערכת זו משקפות את המפגש בין החוץ והפנים. במקרה הזה, המורסה יושבת על הרקמות החיצוניות, היא אינה משפיעה על האיברים הפנימיים, אך עם זאת, העובדה שאינה מגיבה לטיפולים ממוקדים, מצביעה על כך שהיא נובעת ממקור פנימי סיסטמי, שממשיך להזין אותה.

྿ למערכת Shao Yang פעולה ממריצה, שמשפיעה על כל התהליכים בגוף, גם הפיזיים וגם הרגשיים. המצב הרגשי בפתולוגיה של Shao Yang מתבטא לעתים קרובות בפסימיות, כאשר במקרה הנוכחי מתלווה לפסימיות גם חולשה במערכת Tai Yin. החולשה ביכולת ההתחדשות והשיקום בגוף, מקבלת לעתים קרובות ביטוי בחששנות ובחוסר אמונה עצמית.
מלכתחילה, היאנג של מערכת Shao Yang חלש יחסית, חולשה יחסית זו חיונית כדי לאפשר את איכויות המערכת של גמישות ויכולת לשינוי והתאמה בהתאם לצרכים משתנים. יחד עם זאת, חולשת זו מחייבת אותה להישען על הכוח של מערכת Tai Yin בשביל חוסן ועמידות פיזית ורגשית.

התלות הזו, של מערכת Shao Yang במערכת Tai Yin, מקבלת ביטוי גם בפורמולה Xiao Chai Hu Tang, הפורמולה הבסיסית לטיפול בפתולוגיות של מערכת Shao Yang. פורמולה זו מכילה גם צמחים לשחרור והירמון מערכת Shao Yang וגם צמחים לחיזוק הצ'י של המרכז.

שימוש נכון בפורמולה Xiao Chai Hu Tang, מצריך לא רק זיהוי נכון של פתולוגיה של Shao Yang, אלא גם הכרות עם מגוון אפשרויות השימוש בפורמולה. בשאנג חאן לון, בשורה 96, יש פירוט של הגרסאות השונות של הפורמולה בהתאם לביטויים השונים של פתולוגיה במערכת Shao Yang.

 

טיפול

הגרסה הראשית של הפורמולה Xiao Chai Hu Tang מורכבת מהצמחים הבאים:

Chai Hu – 40g
Huang Qin – 15g
Ren Shen – 15g
Ban Xia – 15g
Sheng Jiang – 15g
Zhi Gan Cao – 15g
Da Zao – 4 Pieces

בכל מצב בו בוחרים להשתמש בפורמולה זו, צריך להשתמש בצמח Chai Hu במינון גבוה משמעותית משאר הצמחים, אבל כל שאר הצמחים ניתנים לשינוי.

ל־Chai Hu מחברים צמח שמשלים אותו בתיקון מנגנון הפעולה של מערכת Shao Yang. בגרסה הראשית הצמח המשלים הוא Huang Qin, אבל הטקסט מסביר בהמשך שגם Shao Yao וגם Fu Ling יכולים לשמש צמחים משלימים במקרים מסויימים.
במקרה הנוכחי, היו שני ביטויים לבעיה בתפקוד מערכת Shao Yang ולכן בחרתי להשתמש ב־2 צמחים להשלים את פעולת Chai Hu לאיזון המערכת:

  1. היה ביטוי משמעותי לחולשת הטחול, לכן השתמשתי ב־Fu Ling כדי לתת תמיכה נוספת לטחול ולהרגיע את הנפש.
  2. המורסה עצמה ממוקמת בפלג גוף תחתון, ומהווה סטגנציה של חום, רעילות ודם, ולכן השתמשתי ב־Chi Shao על מנת להניע ולקרר את הדם.

פתולוגיה של Shao Yang מערבת פגיעה בוויסות נוזלים עם נטייה לסטגנציה של ליחה. במקרה הזה, המורסה העיקשת היא ביטוי ברור לכך. בגרסה העיקרית של הפורמולה משתמשים ב־Ban Xia, צמח מצויין לליחה ולהירמון קיבה, אבל מכיוון שכאן מדובר בליחה עם חום ורעילות, החלטתי להחליף ל־Gua Lou Pi, שמתאים יותר לטיפול בפצעים מוגלתיים. כמו כן, הוצאתי את Sheng Jiang, שעובד ביחד עם Ban Xia, והוספתי את Si Gua Luo כדי שיעבוד בשיתוף עם Gua Lou Pi לטיפול במורסה ופתיחת ערוצים, לחידוש הנעת הדם התקינה לאזור המורסה.

כיוון שהיה כאב מפושט באגן שהתלווה למצב של פצע מוגלתי, הוספתי את הפורמולה Er Miao San – שילוב של שני הצמחים Huang Bai, Cang Zhu – שילוב זה נותן מענה לשני המרכיבים של הפתולוגיה:

྿ הצמח Cang Zhu מחייה את הטחול
྿ הצמח Huang Bai מטהר חום ורעילות מהמחמם התחתון

שילוב צמחים זה מייבש יחסית, ומכיוון שלא היתה עדות ללחות בגוף, הם הוכנסו לפורמולה רק במהלך 10 הימים הראשונים, כדי לעזור ולחדש את התנועה באזור האגן.

 

במהלך 3 השבועות הראשונים היה שיפור משמעותי בכאבים באגן וברגליים, ובתחושת האי־שקט הרגשי.
שינוי במורסה התחיל רק אחרי כחודש וחצי, כשהתחילה הפרשה איטית ומועטה של מוגלה מיימית, והמורסה הלכה וקטְנה. התהליך היה איטי ונמשך לאורך כמה שבועות, במהלכם המורסה הלכה והצטמקה, עד שנעלמה לחלוטין.

 

לקריאה מורחבת על מערכת Shao Yang לחצו כאן >>
לקריאה מורחבת על הפורמולה Xiao Chai Hu Tang לחצו כאן >>

 

 

לחזור למעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.