formula
מקרים מהקליניקה, פורמולות, שאנג חאן לון

Xiao Chai Hu Tang

מערכת Shao Yang

הפורמולה xiao chai hu tang היא הפורמולה העיקרית לטיפול בפתולוגיות של מערכת shao yang.
כדי להבין את הפוטנציאל המרפא שלה ואת טווח הפעולה שלה, צריך קודם להכיר את מערכת shao yang. הבנת תפקוד מערכת shao yang נעוצה בהבנת שתי התכונות עיקריות שמאפיינות אותה:

  • האחת מקבלת ביטוי בשם של המערכת: "היאנג הקטן" (shao = קטן)
  • השניה מקבלת ביטוי בתאור מקומה בגוף: "חצי חיצונית וחצי פנימית"

היאנג הקטן

מבין 3 מערכות היאנג, היאנג של shao yang הוא החלש ביותר ולכן מכונה "קטן". אופיו של יאנג הערוץ דומה לשמש בזריחה, היא אינה מחממת ומסנוורת, אבל הופעתה ממלאת את העולם בחיוניות, בהתרגשות, בתנועה ובאור.

זהו המקור גם של הכוח וגם של החולשה של המערכת: ל־shao yang פעולה ממריצה, שנותנת חיוניות ותנועה, והיא משפיעה על כל התהליכים בגוף, גם הפיזיים וגם הרגשיים. עם זאת, זהו יאנג חלש יחסית, ולכן עלול להיפגע בקלות וזקוק לתמיכה מתמדת ממקור יציב וחזק יותר, בעיקר מהטחול (מערכת tai yin).

חצי חיצונית וחצי פנימית

מערכת shao yang מהווה ציר שמווסת בין חיצון הגוף ובין פנים הגוף. היא פועלת בכוח האיברים כיס המרה והמחמם המשולש.

באמצעות המחמם המשולש, היאנג של shao yang משפיע על תפקוד היאנג של tai yang, שזורם ופועל בחיצון הגוף: מחמם שרירים, מווסת טמפ’ גוף, מגן מפני פתוגנים חיצוניים.

באמצעות כיס המרה, היאנג של shao yang משפיע על תפקוד היאנג של yang ming, שזורם ופועל בפנים הגוף: שולט על מערכת העיכול של הגוף, כולל קבלה של מזון, ספיגה וניקוז.

ה־Shao yang היא הכוח המניע והממריץ לתהליכים אלו של החוץ והפנים, ובכך בעלת חלק משמעותי בכל התהליכים שקשורים למערכת החיסון, למערכת העיכול ולמטאבוליזם. בנוסף לכך, היא הציר שמאפשר למערכת החיצונית של tai yang והפנימית של yang ming לתקשר אחת עם השניה בצורה מווסתת ומפרה, תקשורת חיונית לתפקודו התקין של הגוף.

 

סימפטומים

הסימפטומים של מחלות shao yang מפורטים בשאנג חאן לון במספר רב של שורות, דבר שנותן ביטוי לטווח ההשפעה הרחב של המערכת. ניתן לסווג את הסימפטומים לפי שני מאפיינים עיקריים, שניהם הכרחיים כדי לאבחן פתולוגיה של המערכת:

1. פגיעה בוויסות הזרימה

כיוון שמערכת shao yang משמשת כציר בין החיצון ובין הפנים, ויסות הזרימה בגוף הוא חלק מאד חשוב מתפקודה התקין. פתולוגיה במערכת מתבטאת בסימפטומים של סטגנציה של צ'י ו/או של ליחה.

הסטגנציה נוטה להתבטא לאורך הערוצים ובאיברים של shao yang, אך זה לא הכרחי. סימפטומים מייצגים כוללים כאבי ראש צידיים, כאב או תחושה של מלאות בבית החזה ובהיפוכונדריום, שיעול ודופק מיתרי.

פגיעה בוויסות הזרימה של מערכת shao yang מובילה למצב של "עץ תוקף אדמה", שאנחנו מכירים גם ממודל 5 האלמנטים. ניתן לראות גם "כיס מרה תוקף קיבה" וגם "כבד תוקף טחול". למעשה, סימפטומים של בחילות והקאות הם סימפטומים מאפיינים לפתולוגיה של המערכת הזו. סימפטומים נוספים כוללים כאב בטן, אי נוחות כללית בבטן ופגיעה בסדירות של היציאות.

בנוסף לסימפטומים הפיזיים, יש חשיבות רבה לפגיעה הנפשית והרגשית המקושרת ל־shao yang. זהו סימפטום של מצב נפשי בו המטופל אינו מרגיש את החיוניות שמאפיינת את השכבה ולכן לא מצליח להרגיש שמחה/אושר/התרגשות/עניין, עד כדי מחשבות אובדניות במקרים קיצוניים. חוסר עניין גם באוכל, הרבה פעמים מוביל לירידה במשקל ולחולשה כללית.

2. נטיה לחום

היאנג של shao yang אמנם חלש יחסית, אבל מלא חיות. לכן ברגע שחודר פתוגן שמפריע לתפקודו, יכולה להתפתח בקלות יחסית אש פתולוגית. סימפטומים מייצגים כוללים עיניים אדומות, סחרחורות, כאבים/צפצוף באוזניים ואפילו חרשות המשוייכת לעודף, אי שקט רגשי, תחושה של מחנק בבית החזה, יובש בגרון, טעם מר בפה, חום סיסטמי (יכול להתבטא גם בחום וקור לסירוגין שמשוייך לערוץ, וגם בחום מתמשך שמשוייך לאיבר GB).

חום וקור לסירוגין הוא סימפטום מייצג לאופי המאבק בין היאנג של המערכת ובין הפתוגן שחדר אליה. היאנג נמרץ וחיוני ובמאבקו בפתוגן יגרום להופעה של חום, אך עם זאת חלש יחסית, ולכן אינו יכול להתמיד לאורך זמן עם המאבק והפתוגן יכול בזמן הזה לגבור ולגרום לתחושה של צמרמורות. יש פרשנים (huang huang) שטוענים שסימפטום זה מייצג כל מחלה בעלת אופי התקפי שבא והולך.

 

עקרון הטיפול

אמצעי הטיפול העיקרי בשאנג חאן לון הוא צמחי מרפא, באמצעותם zhang zhong jing מדגים את העקרונות הטיפוליים המנחים, שניתנים למימוש גם באמצעות שיטות טיפול אחרות. Xiao chai hu tang היא דוגמא מרתקת להדגמת עקרון טיפולי. ללא ניתוח פורמולה זו, אין אפשרות להבין מה הכוונה מאחורי "הירמון shao yang".

תאור הפורמולה מפוזר על פני כמה שורות בטקסט, שמדגימות עד כמה פורמולה זו בעלת פעילות רב־מערכתית. ניתן לטפל באמצעותה במחלות שקשורות למערכת העיכול, מערכת העצבים, מערכת החיסון, המערכת האנדוקרינית, המערכת הגניקולוגית ובעיות רגשיות. למעשה, החשיבות היא לא במערכת הפיזיולוגית שנפגעה, אלא בדינמיקה של המחלה, שמשלבת בתוכה אלמנטים של העדר חיוניות ומרץ עם נטיה מוגברת לסטגנציה של צ'י/ליחה, ביחד עם ביטויים של חום שגורם לאי־נוחות ואי שקט.

מתוך 112 הפורמולות בשאנג חאן לון יש רק 7 פורמולות להן zhang zhong jing נתן דוגמאות למודיפיקציות, מבלי לשנות את שם הפורמולה המקורית. xiao chai hu tang היא אחת הפורומולות הללו. מודיפיקציות אלו נותנות המחשה נוספת לטווח הפעולה הרחב שיש לפורמולה, ומדגימות כיצד ניתן למצות את הפוטנציאל שלה.

מרכיבים ודגשים למודיפיקציות

Chai Hu

חריף, מר ומעט קר. בעל תנועתיות שעולה ומציפה כלפי מעלה וכלפי חוץ, משחרר תנועת yang qi תקוע בפנים כלפי חוץ. שייך למשחררי חיצון לכן בעל השפעה על הערוץ ועל הקשר בין shao yang וחיצון הגוף (מערכת tai yang).

לפי הטקסט המקורי, המינון של chai hu הוא 40 גר’, לעומת שאר הצמחים שהמינון שלהם 15 גר’. היום יש רופאים שטוענים ש־chai hu פוגע ביין הכבד ולכן משתמשים בו במינון נמוך, אבל רופאים רבים שחקרו את השאנג חאן לון ועובדים לפיו, טוענים שכדי ש־chai hu יהיה אפקטיבי לטפל ב־shao yang, צריך מינון גבוה.

להרחבה על הצמח >>

Huang qin

קר ומר. מטהר חום מאיבר GB של shao yang, מתמחה בטיפול בבעיות שמקבלות ביטוי סימפטומתי מעל הסרעפת. עם זאת, בעל תנועתיות שיורדת כלפי מטה, שמאפיינת את מערכת yang ming. בנוסף, מטהר חום גם מהקיבה והמעי הגס, איברי yang ming, ובכך בעל השפעה על הקשר בין shao yang ובין ופנים הגוף (מערכת yang ming).

שילוב 2 הצמחים האלו מתאים למאפיינים של מחלות shao yang:

  • פגיעה בציר שמקשר בין חיצון ופנים
  • פגיעה בו זמנית בערוץ ובאיבר
  • הנטיה של מחלות shao yang לפתח תקיעות וחום.

שילוב זה מתאים גם לבעיות שקשורות לתפקוד כיס המרה, כאשר הביטוי הסימפטומתי ממוקד בפלג גוף עליון מעל הסרעפת, או בסימפטומים של כיס מרה שתוקף את הקיבה.

עם זאת, ייתכן והדינמיקה של פגיעה בוויסות הזרימה של צ'י ושל נוזלי גוף, פוגעת דווקא באזורים מתחת לקו הסרעפת או בתפקודים שמאפיינים יותר את הדינמיקה של איבר הכבד, כגון כאבים בבטן תחתונה, מצבי רוח מתפרצים ומשתנים וכד'. במקרה הזה, הטקסט מנחה אותנו להחליף את huang qin ב־shao yao, ובכך ליצור את השילוב chai hu+shao yao שאנחנו מכירים כשילוב מצויין לטיפול בסטגנציה של צ'י הכבד.

Huang qin יוחלף גם במקרה שיש חשש ליאנג של המערכת. כאמור, היאנג של מערכת shao yang הוא "קטן", חלש ופגיע מטבעו, ולכן צריך להזהר מהאיכות הקרה והמרה של huang qin, כאשר יש עדות לכך שהיאנג נפגע. הטקסט נותן דוגמא של פלפיטציות עם שתן מועט. השתן המועט משקף פגיעה בזרימת הנוזלים בגוף, שנעשית בכוח היאנג. הפלפיטציות משקפות את החרדה שנובעת מכך שהיאנג נפגע. במקרה הספציפי הזה, יש הנחיה להחליף את huang qin הקר והמר ב־fu ling הניטרלי, שמחזק טחול ולב תוך כדי חידוש תנועת נוזלים.

Sheng jiang

חריף וחמים. מהרמן את הקיבה ומשחרר זרימה בין ריאות וקיבה. מטפל בסימפטומים משני צידי הסרעפת – של בחילות מצד אחד ושיעול מצד שני.

Ban xia

חריף, חמים, מתמיר ליחה ומניע צ'י. גם הוא צמח שעובד על התפקודים משני צידי הסרעפת: מהרמן קיבה ומשחרר זרימה ממחמם עליון. (להרחבה על הצמח >>)

השילוב של ban xia+sheng jiang הוא שילוב שמהווה בעצמו פורמולה הקרויה xiao ban xia tang. צמחים אלו בעלי תכונות דומות: שניהם חריפים וחמימים, שניהם עובדים על תפקודים של קיבה ושל ריאות, האיברים שתפקודם מושפע ממערכת ה־shao yang. גם בשילוב שני צמחים אלו יש עבודה על הציר שבין החיצון ובין הפנים, כאשר sheng jiang השייך למשחררי חיצון, עוזר ל־chai hu בוויסות חיצון הגוף, ו־ban xia עובד עם huang qin לכיוון פנים הגוף. בנוסף לוויסות חוץ-פנים, ישנן פעולות נוספות לשני צמחים אלו:

  • מניעים ועוזרים בשחרור זרימת צ'י.
  • מתמירים ליחה, מפזרים הצטברויות של נוזלים וליחה. נותנים מענה לפגיעה ב-TW, שעלולה לגרום להיווצרות ליחה והצטברות נוזלים.
  • מהרמנים קיבה, מורידים צ'י מורד של הקיבה ומטפלים בבחילות והקאות. נותנים מענה לנטיה של GB להפריע לתנועת הצ'י בקיבה.

לפי הטקסט, יש אפשרות להוציא אחד מהם מהפורמולה במידה ואין סימפטומים של צ'י מורד של הקיבה, או במידה ויש תופעות של יובש, כיוון ששניהם עלולים לייבש. עם זאת, כדי שהפורמולה תוכל להרמן shao yang, חייבים להיות צמחים בפורמולה שיאפשרו הנעה של צ'י והתמרת ליחה, לכן הטקסט מנחה, שכאשר בוחרים להוציא אותם, צריך להכניס במקומם צמח אחר בעל יכולות התמרת ליחה והנעת צ'י כגון tian hua fen או gua lou.

Ren shen, zhi gan cao, da zao

צמחים מתוקים, לחיזוק צ'י ולחיזוק אלמנט האדמה. תפקידם בפורמולה – לחזק את צ'י הטחול. בחיזוק הטחול יש חשיבות כפולה שממחישה את מערכת היחסים המורכבת בין אלמנט העץ ואלמנט האדמה:

  • חיזוק הטחול עוזר בהתאוששות כיס המרה ותומך ביכולת שלו להשתחרר מהפתוגן. מלכתחילה shao yang זו שכבה עם יאנג יחסית חלש, שצריכה תמיכה וחיזוק מתמיד מאלמנט האדמה.
  • הדינמיקה של עץ תוקף אדמה זו דינמיקה שמאפיינת פתולוגיה של מערכת shao yang, כאשר הביטוי הנפוץ הוא סימפטומים של צ'י מורד של הקיבה. בנוסף לכך, פתוגן מתוך shao yang יכול לחדור ל־tai yin, ובכך לגרום לפגיעה ביאנג של הטחול.

 

הבנת משמעות הצמחים המרכיבים את xiao chai hu tang עוזרת להבין את משמעות התפקוד התקין של shao yang בגוף: שמירה על ויסות וחיוניות התנועה מהפנים כלפי החוץ, ומהחוץ כלפי הפנים, שמירה שמותנית ביכולת לקבל תמיכה וחיזוק מהצ'י של איברי אלמנט האדמה בגוף.

צריך למצוא את האיזון הנכון בין הצורך לחזק ובין הפוטנציאל של המחזקים גם להעצים את הדפוס הסטגנטיבי של המערכת. כך לדוגמא, במידה ויש סטגנציה של ליחה עם צורה מוחשית, מומלץ בטקסט להוציא את da zao ולהכניס במקומו את mu li בעל היכולת לרכך מסות.

דוגמא נוספת שהטקסט נותן לסכנה במחזקים היא במצב של שיעול פרודוקטיבי. במצב הזה יש הנחיה להוציא את ren shen ואת da zao, שעלולים להכביד על ההצטברות בדרכי הנשימה, להחליף את sheng jiang ב־gan jiang כדי להמשיך ולתמוך בצורה טובה באיכויות היאנג של המערכת, ולהוסיף את wu wei zi כדי לאפשר גם ספיגה ולא רק הנעה, ובכך לתמוך בצורה מלאה בוויסות תנועת הצ'י בבית החזה.

 

תאור מקרה

אשה בת 32 עם אלופסיה. היו בראש 3 מוקדים של התקרחות בגדלים שונים. התחיל בתקופה בה היתה צריכה לקבל הרבה מאד החלטות משמעותיות והרגישה שזה גרם לה ל"שיתוק מחשבתי". תמיד יש תחושה של צריבה באזור הקרקפת לפני שהאזור מקריח. כרגע, פרט ל־3 המוקדים מהם היתה התקרחות יש תחושה של צריבה בעוד 2 מוקדים ומפחדת שזה הולך ומתרחב.

ברקע יש אנמיה כרונית עם נטיה לעייפות וחולשה ונשירת שיער. לא סובלת מבעיות נוספות.

במקרה הזה, הדינמיקה הצביעה על מצב בו הפתולוגיה ב-shao yang:

הטריגר היה תחושה של עומס גדול עקב הדרישה לקבל החלטות חשובות. במודל 5 התהליכים, האומץ לקבל החלטות משוייך לתפקודי כיס המרה. זה מתאים גם למודל 6 המערכות, כאשר זה מתבטא במיקום מערכת shao yang כציר שתפקידו לווסת בין החיצון ובין הפנים, במקרה הזה בין הדרישות החיצוניות ובין הצרכים הפנימיים.

העדר נוכחות של מערכות אחרות בדינמיקה של המחלה זה גם מקור אבחנתי חשוב. במקרה הזה, חסר הדם יכול להצביע על מעורבות של jue yin, אבל חסר דם אינו מייחד רק את מערכת jue yin, כך שאינו יכול לשמש סימן אבחנתי. בנוסף, במערכת jue yin יש נטיה לדינמיקה יותר סוערת – עם תנודות בין עודף וחוסר, חום וקור – דינמיקה שלא היתה נוכחת במקרה הזה.

כיוון שמדובר במחלה אוטו־אימונית, צריך גם לבחון את האפשרות שהגורם לכך זה דינמיקה של חולשת יאנג עם יין משתלט או חולשת יין עם יאנג משתלט, דינמיקה שמאפיינת את מערכת shao yin. במקרה הזה, אין סימנים לחסר של יין או של יאנג בתמונה הסימפטומטית, ולכן הוחלט לא לערב את המערכת הזו בטיפול.

הפורמולה שניתנה היא xiao chai hu tang בהרכב הצמחים המקורי שלה, ביחד עם צמחים שיעזרו בחיזוק הדם: Huang qi, dang gui, he shou wu.

תחושת הצריבה המקומית בקרקפת הפסיקה במהלך השבוע הראשון ללקיחת הפורמולה ולא היו אזורי התקרחות נוספים. 3 שבועות אחרי תחילת לקיחת הצמחים התחילה באופן הדרגתי צמיחה חדשה של שיער באזורי ההתקרחות.

 

לחזור למעלה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.