formula
פורמולות, שאנג חאן לון

שילוב Gui Zhi Jia Bai Shao Tang ברפואת נשים – מאת קרן זליכה

ברפואת נשים מתבוננים רבות על הציר שבין הכבד והטחול. דם מהווה תפקיד חשוב בפיזיולוגיה הנשית עקב השפעתו על צמתים חשובים במהלך חייה: המחזור, ההריון, הלידה וההנקה. הטחול תפקידו לייצר דם מהמזון והשתיה, ואילו הכבד מאחסן את הדם בעיקר בזמן מנוחה ומפיצו אל הגוף והרחם. על מנת שהאישה תהיה מסוגלת לשמר את מחזוריותה ולתמוך בהריונה, יש צורך בשיתוף פעולה ואיזון תקין של איברי הטחול והכבד.

בשאן חאן לון, בפרק המדבר על מחלת Tai Yin, מוזכרת הפורמולה Gui Zhi Jia Bai Shao Tang. בשורה 279 מתואר מצב בו היתה מחלת Tai Yang, אך במקום לשחרר את החיצון הרופא שגה והוריד מטה, כתוצאה נוצרה מלאות בטן ולפעמים כאב. זו מחלת Tai Yin.

במצב זה מסופר על פתוגן החודר ממערכת Tai Yang אל מערכת Tai Yin ומוביל לאי נוחות בטן ואף לכאב. זהו מצב של חוסר איזון צ'י, דם, יין ויאנג במערכת Tai Yin – טחול. כאשר הטחול אינו מאוזן מערכת הצ'י נתקעת, מצטברת ומובילה למלאות בטנית. דם לא מווסת, הערוצים מתכווצים ומובילים לכאב. מתפתח חוסר איזון בין האדמה החלשה והעץ שמשתלט. כבד מטפס ומנצל את הטחול, יכולת ההפצה של הצ’י נפגעת, צ'י מצטבר, חוסם וגורם למלאות וכאב בטן.

הפורמולה המומלצת Gui Zhi Jia Bai Shao Tang, הינה מודיפקציה של Gui Zhi Tang, אך כמות הצמח Bai Shao הוכפלה. כך ניתן לאזן בין צ'י ודם, להרפות כיווצים ולהפיג כאב.

Gui Zhi Jia Bai Shao Tang מכילה את הצמחים הבאים:

Gui Zhi – 9g

Shao Yao – 18g

Zhi Gan Cao – 6g

Da Zao – 4 pieces

Sheng Jiang – 9g

 

פורמולה זו הינה וריאציה של Gui Zhi Tang, אשר מטיבה עם הטחול, כיוון שתומכת בצ'י ודם ומאזנת בין יין ויאנג.

הצמח Gui Zhi מוכר כצמח מייזע, מחמם ערוצים ומזרים מרידיאני חיבור, מווסת זרימת יאנג, מתמיר צ'י, מחייה יאנג לב ומסדיר צ'י מורד. הרופא Huang Yuan Yu אמר על הצמח שהוא נכנס אל הכבד ושלפוחית השתן. חודר אל הכבד ומניע את הרמת הדם, נכנס לערוצים ומזין צ'י מדוכא. יעיל בסילוק פתוגן רוח, ובעיקר מווסת את צ'י העץ. הצמח תומך בכבד בעיקר בשני אופנים:

1. דרך ויסות הכבד:

Gui Zhi תומך ביכולתו של הכבד להזרים ולפזר צ'י ודם. שימוש בו יהיה יעיל במצבים המשלבים חוסר ולאות באלמנט העץ, כגון עייפות, חסר תאבון, ובהקשר של מחזור האישה כאשר השלב הפוליקולרי ארוך מהרגיל, שיש צורך להניע את התהליך, במיוחד כאשר יש קושי בהפצה של צ'י או יאנג. מדובר רבות על הצמח והשפעתו על אספקט הצ'י אך אל לנו לשכוח ש-Gui Zhi משפיע גם על אספקט הדם ותנועתו באמצעות השפעתו על ויסות צ'י הכבד.

2. דרך דיכוי הכבד:

שימוש ב-Gui Zhi אינו מתאים לכל המצבים של דומיננטיות בכבד. מצב עלית יאנג, חום או אש מהכבד לא יטופלו באמצעות צמח זה, היות ותנועתו מעלה. מדובר על מצב בו הכבד סר מדרכו, נתקע ומנצל את האדמה או מתעמר מול הריאות. הדיכוי מתבצע על ידי הסדרת צ'י הכבד וכך הזרימה תחזור לנוע בכיוון הרצוי.

 

בפורמולה Gui Zhi Jia Bai Shao Tang הכפלת כמות Bai Shao מדגישה שני אספקטים עיקריים בטיפול:

1. סיוע לטחול דרך התמיכה בדם וביין.
2. ריכוך הכבד, הרפיית כיווצים והפגת כאב.

שימוש בצמח Bai Shao שכיח מאוד בנשים. בפורמולה זו כמותו גדולה ומשולבת עם צמחים מתוקים: Zhi Gan Cao, Da Zao. כך מתקבל אפקט גדול באמצעות שימוש בטעמים חמוץ ומתוק, התומך ומשמר את היין, מרכך כבד, מרפה גידים וכיווצים ומפיג כאב.

יישומים קליניים של פורמולה זו ברפואת נשים יכולים להתבצע במצבים המערבים נפיחות וכאב בטן, כאב בצלעות, כחלק מדיסמנוריאה/תסמונת קדם וסתית/לאחר לידה על רקע חולשה במערכת Tai Yin-טחול. בנוסף יתכנו סימנים של תקיעות צ'י בכבד, אך ללא סימני חום. פורמולה זו בשילוב עם Gui Zhi Fu ling Wan יכולה להתאים לנשים עם גודש בחזה, שד פיברוציסטי בעיקר כחלק מתסמונת קדם וסתית.

מומלץ לחשוב על עקרונות אלו מתוך הפורמולה ולהשתמש בצמחים Gui Zhi ו-Bai Shao כמודיפיקציות לטיפול במצבים המערבים בעיה בוויסות של הכבד והטחול, ללא סימני חום בכבד או עליה של יאנג. חשוב לזכור כי צמד זה אינו מופיע רק במחלות הקשורות ל-Tai Yang ומחלת חיצון, ואפשר להשתמש בו בחלק ממצבים המשלבים חוסר איזון בין העץ לאדמה.

 

מאמרים נוספים בנושא:

מאמר על הפורמולה Gui Zhi Tang | מאמר על הצמח Shao Yao (Bai Shao) | מאמר על האנרגטיקה של הצמח Gui Zhi

 

לחצו כאן למידע נוסף על קרן זליכה >>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.