formula
פורמולות, שאנג חאן לון

התאוששות הגוף ממחלות קשות

מבין שלל הדיווחים שאנחנו מקבלים מסין לגבי חולי הקורונה, יש התייחסות חשובה למחלימים מהמחלה. מעקב אחרי המחלימים מראה שהמחלה משאירה את חלקם עם נזק משמעותי לרקמת הריאה – פגיעה בתפקודי הריאה וקושי נשימתי – גם לאחר התגברות הגוף על הווירוס ובהעדר תהליך זיהומי פעיל. עדיין אין מספיק מידע על יכולת ההתאוששות מנזקי הווירוס, אבל כבר עכשיו ברור שקיים צורך להעניק למחלימים תמיכה גם בשלב זה.

השאנג חאן לון הוא טקסט שנכתב בעקבות מגיפה קשה שהרגה כשני שלישים ממשפחתו המורחבת של Zhang Zhong Jing. בהקדמה לספר הוא כותב, שהקושי באובדן הגדול היווה את המוטיבציה למחקר ולכתיבה. הוא מציין את מותם של בני משפחתו ממגיפה, ומוסיף:

"…מתאבל על אובדן עברנו, מותם הבלתי נמנע (של משפחתי) בטרם זמנם וללא דרך להצילם, שיחרתי אחר הכוונת הקדמונים ואספתי מרשמים רבים… לכדי (יצירת) Shang Han Za Bing Lun. למרות (שספרי) אינו מסוגל לרפא את כל המחלות, ברוב (המקרים) מאפשר (לקורא) לראות מחלה ולזהות מקורותיה. אם (הקורא) מסוגל לעקוב אחר (החומר) שריכזתי, (יוכל) לחשוב על יותר מחצי (מהמחלות)."

(תרגום: שאנג חאן לון, ניתוח משפטי המקור, מאת ניצן בנימין אורן)

Zhang Zhong Jing עצמו לא הצליח להציל את בני משפחתו שנפלו קורבן למגיפה, אבל ההתמודדות סיפקה לו מקור עצום לתובנות על התהליכים שהגוף עובר בשלבים השונים של מחלות. תובנות אלו משמשות עד היום בהתמודדות עם מחלות רבות, וכמובן בהתמודדות עם מגיפות, כולל מגיפת הקורונה. ניתן לראות בפרוטוקולים הטיפוליים שמגיעים מסין את השילוב של הנחיות מתוך השאנג חאן לון משולבות ביחד עם תוספות חשובות מתוך האסכולה של מחלות חום, שהתפתחה מאוחר יותר.

הטקסט, מן הסתם, עוסק רבות בשלבים הפעילים של מחלה. עם זאת, במאמר הזה אני דווקא אתמקד בהתייחסות של השאנג חאן לון לשלב ההחלמה ממחלה. השורות שעוסקות בהחלמה נמצאות בסוף הטקסט, הן אינן משוייכות לאף אחת משש המערכות, ומהוות פרק נפרד ומרתק; הפרק הזה מכונה:

辩阴阳易差后劳复病 – Bian Yin Yang Yi Cha Hou Lao Fu Bing

מחלות מין ומצבי חולשה לאחר החלמה ממחלה

זהו פרק קצר שעוסק בשני נושאים:

1. 阴阳易 病 – Yin Yang Yi Bing – מחלות מין

השורה הראשונה בפרק זה – שורה 392 – היא היחידה שמתייחסת ספציפית למחלת מין. ראוי לציין, שיש בשורה זו התייחסות מרתקת לתפיסה המודרנית של סיוע לגוף ביצירת נוגדנים. הטיפול המוצע הוא שריפה של תחתונים שנלקחו מאדם נגוע, שישמשו ללקיחה פנימית.

2. 差后劳复病 – Cha Hou Lao Fu Bing – מצבי חולשה לאחר החלמה ממחלה

כל שאר השורות בפרק זה מתייחסות לנזקים שנותרים בעקבות מחלה קשה.

המחלה המקורית עצמה לא מוגדרת בטקסט, ולכן ניתן להשליך מכאן על כל מחלה שגבתה מהגוף כוחות או גרמה לנזקים פיזיולוגיים. זה יכול לכלול מגוון מאד רחב של מחלות, כגון: מחלות זיהומיות, פציעות, שבץ מוחי, וגם התאוששות אחרי מחזור של טיפולים אגרסיביים כגון טיפולים כימותרפיים.

במהלך הפרק מוזכרות 5 פורמולות, אך חשוב לזכור שמדובר בפורמולות שמטרתן להדגים מופעים שונים של מכשולים בשלב התאוששות. אין כאן כוונה לכסות את כל האפשרויות הקליניות והטיפוליות, אלא בעיקר להדגיש שגם כאן יש תהליך בלתי נמנע של אבחנה מבדלת. חשוב לזהות את אופי ומידת הפגיעה שהמחלה הותירה אחריה ולטפל בהתאם.

עם זאת, מדובר בפורמולות חשובות שמלמדות לא רק שיטת טיפול, אלא גם עקרונות טיפול; הפורמולות הן:

 Zhi Shi Zhi Zi Chi Tang

פורמולה המטפלת בתקיעות ובחום. היא נועדה למצב בו יש צורך לשקם את התנועתיות של הצ'י בגוף, שנפגע בעקבות השפעת החום המזיק. היא יכולה לשמש למצבים של אי־שקט, אינסומניה, תחושה של חום ומחנק בבית החזה, תחושה של תקיעות בבטן. חשוב לזכור שבשלב הזה לא תהיה עדות למחלה הפעילה שהביאה לקליניקה הנוכחית, אלא בעיקר לנזקים שהותירה אחריה.

פרט מעניין לגבי הפורמולה הזו היא ההנחייה לבשל את המרכיבים עם נוזל שהשרו בו ירקות או דגנים למשך כמה ימים עד שהפך לחמצמץ – כלומר נוזל פרוביוטי.

פורמולה זו היא מודיפיקציה של הפורמולה Zhi Zi Chi Tang, שמופיעה, בין היתר, במחלות של מערכת Yang Ming, בהקשר למחלת חום מפושט במחמם העליון. ניתן לקרוא בהרחבה על משפחת הפורמולות הזו במאמר עליהן >>

 
Xiao Chai Hu Tang

פורמולה שמוכרת כפורמולה המרכזית לטיפול במערכת Shao Yang. בהקשר של הפרק הנוכחי, יש הנחייה להשתמש בה בשלב של התאוששות ממחלה כאשר יש עלייה של חום (fever) ממקור לא ידוע. במידה והמקור של החום זוהה, כמו זיהום חיידקי, רצוי כמובן לטפל ישירות במקור הזיהום. עם זאת, הטקסט מכיר במצב בו יש תגובה חיסונית לא ברורה שגורמת לעליית החום.

קלינית, זה אכן מצב נפוץ, בעיקר כאשר הגוף מוחלש מלכתחילה והתגובה החיסונית לא מאוזנת. הפורמולה הזו מצויינת גם לטיפול סימפטומטי בחום סיסטמי, הודות לכמות הגדולה של Chai Hu בפורמולה, וגם לתמיכה בגוף ולוויסות התגובה החיסונית. ניתן לקרוא בהרחבה על הפורמולה הזו במאמר עליה >>

Mu Li Ze Xie San

פורמולה המשמשת להצטברות נוזלים בפלג גוף תחתון ולריכוך מסות. כיוון שזו פורמולה מנקזת, יש הנחייה להשתמש בפורמולה הזו רק כאשר יש סימפטומים של בצקות ותקיעות נוזלים; במידה ואין, יש להפסיק את השימוש בה כדי להמנע מפגיעה מיותרת בגוף. במידה ויש חשש לגרימת נזק בזמן הניקוז, ניתן כמובן להשתמש בפורמולה משתנת עדינה יותר, או לעשות מודיפיקציה בפורמולה הזו.

Li Zhong Wan

פורמולה שהפכה לפורמולה המייצגת של מערכת Tai Yin. למעשה, בטקסט עצמו היא בכלל לא מוזכרת בהקשר למערכת Tai Yin, אלא בהקשר לפרק הזה של התאוששות ממחלות, ובהקשר למחלות של Sudden Turmoil Disorder כאשר יש פגיעה בוויסות התנועה במחמם האמצעי.

מתוך ניתוח המרכיבים של הפורמולה שמחממים ומחזקים את יאנג הטחול, קל להבין כיצד הפכה לפורמולה המייצגת של Tai Yin. בנוגע למצב של התאוששות ממחלה, פגיעה ביאנג הגוף וביכולת השיקום של חומרי הגוף שנפגעו במהלך מחלה, זו קליניקה שנתקלים בה לעיתים קרובות. ניתן לקרוא בהרחבה על הפורמולה במאמר עליה >>

 
Zhu Ye Shi Gao Tang

פורמולה למצב מורכב בו יש עדיין שאריות בגוף של החום הפתולוגי ביחד עם פגיעה בצ'י ובנוזלי הגוף, שפוגעים ביכולת התפקודית של הריאות והקיבה. הגורם המזיק כבר חלש והמצב כבר לא אקוטי כפי שהיה בשיא המחלה, אבל הוא עדיין משפיע בגוף ויש צורך לטהר אותו. עם זאת, ההיחלשות של הגוף מונעת ממנו להתגבר על שאריות הפתוגן ובעקבות זאת גם יש קושי להשתקם ולהגיע להחלמה מלאה. פורמולה זו היא מודיפיצקיה של הפורמולה Bai Hu Tang שמטפלת במצב זיהומי אקוטי של חום עודף במערכת Yang Ming. (בקרוב יצא מאמר מורחב על הפורמולה הזו – הרשמו לניוזלטר ותקבלו עדכון כשיעלה!)

 

ומה לגבי המחלימים מקורונה?

מבין חמש הפורמולות שהוזכרו, נדמה שהרלוונטיות ביותר לשמש בסיס טיפולי בנזקים המאפיינים את מחלת הקורונה הן:

  • Zhi Shi Zhi Zi Chi Tang
  • Zhu Ye Shi Gao Tang

שתיהן מודיפיקציות של פורמולות מתוך מערכת Yang Ming של פגיעה של חום עודף, ושתיהן מטפלות בנזקים שהותיר החום הפתוגני במחמם העליון והאמצעי.  מתוך קריאת הפרוטוקולים שמגיעים בסין, ניתן לראות שיש בנוסף לעקרונות המוצגים כאן, גם דגש רב על שיקום ה־Yin של הריאות.

עוד מסר חשוב שעולה מתוך שורות הטקסט

אפילו מתוך נסיון קשה וטרגי של מגיפה המונית, Zhang Zhong Jing חזר והדגיש לאורך כל הספר את חשיבות האבחנה המבדלת עבור כל מטופל. גם אם הגורם הפוגע בכולם הוא אותו וירוס אפידמי וגם אם יש את אותה קבוצת סימפטומים שמאפיינת את מהלך המחלה, צריך עדיין לשאוף לראות גם את הקונסטיטוציה האישית של כל אדם ואדם, ולהתייחס בהתאם.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.